Bora shkon deri në një metër e gjysmë në SHBA

Amerika

Bora shkon deri në një metër e gjysmë në SHBA

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Bora ka goditur papritmas SHBA-në, me sasinë e borëës në Nju Jork që shkoi deri në një metër e gjysmë, duke mbyllur rrugët dhe duke anuluar fluturimet fundjavën para festës së Falenderimeve.

Ndërsa reshjet e borës u intensifikuan, dy banorë të qarkut vdiqën nga komplikimet kardiake të lidhura me lopatat dhe përpjekjet për të pastruar terrenin.

“Ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella dhe i kujtojmë të gjithëve se kjo borë është shumë e rëndë dhe e rrezikshme”, tha Poloncarz.

Sinoptikanët dhe zyrtarët kanë dhënë alarmin për natyrën kërcënuese për jetën e kësaj stuhie bore, e cila ka potencial të jetë historike edhe për rajonin e Buffalos, ku bora e madhe është normë gjatë muajve të dimrit.

Reshjet e forta të borës pritet të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës me periudha të pakta lehtësimi, raporton CNN.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat