Biden: Mbështetja e Ukrainës është një angazhim mbarëbotëror

Amerika

Biden: Mbështetja e Ukrainës është një angazhim mbarëbotëror

Nga: A.SH Më: 25 janar 2023 Në ora: 18:11
Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden po jep një konferencë shtypi nga Shtëpia e Bardhë pasi u konfirmua se SHBA do të dërgonte tanke Abrams në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Ai thotë se ka zhvilluar një bisedë me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministrin Rishi Sunak dhe kryeministrin italian Giogia Meloni për mbështetjen për Ukrainën.

"Sot po njoftoj se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke Abrams në Ukrainë, ekuivalente me një batalion ukrainas", thotë ai.

“Sekretari Austin e ka rekomanduar këtë hap sepse do të rrisë kapacitetin e Ukrainës për të mbrojtur territorin e saj dhe për të arritur objektivat strategjikë.

"Tanket Abrams janë tanket më të aftë në botë dhe janë gjithashtu jashtëzakonisht komplekse për t'u përdorur dhe mirëmbajtur.

"Kështu që ne po i japim Ukrainës pjesët dhe pajisjet e nevojshme për të mbajtur në mënyrë efektive këto tanke në fushën e betejës."

Ai thotë se dërgimi i këtyre tankeve "do të marrë kohë", por SHBA do të sigurohet që trupat ukrainase të jenë "plotësisht të përgatitura" për të menaxhuar tanket.

"Mbështetja e aftësisë së Ukrainës për të luftuar agresionin rus, për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial është një angazhim mbarëbotëror," shton ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat