Shtëpia e Bardhë do të apelojë vendimin e gjykatës për bllokimin e urdhrit të Trumpit

Amerika

Shtëpia e Bardhë do të apelojë vendimin e gjykatës për bllokimin e urdhrit të Trumpit

Më: 18 mars 2017 Në ora: 09:17
Shtëpia e Bardhë

Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar më 17 mars se do të apelojë vendimin e gjykatës për të bllokuar hyrjen në fuqi të urdhrit të presidentit Donald Trump për ndalimin e përkohshëm të udhëtimit.

Departamenti i Drejtësisë tha se do të apelohet vendimi i Gjykatës së Qarkut të shtetit të Merilendit, i cili nuk lejoi që të hynte në fuqi urdhri i 6 marsit, që ndalon hyrjen udhëtarëvenga 6 shtete me shumicë myslimane.

Vendimi i kësaj jave i gjykatës në Merliend, la që një pjesë e urdhrit të Trumpit, që ka të bëjë me ndalimin e hyrjes së refugjatëve për katër muaj, të mbeste në fuqi. Por, Gjykata e Qarkut në Havaji bllokoi që urdhri tërësisht të hynte në fuqi më 16 mars, ashtu siç ishte paraparë.

Urdhri i ri i Trumpit, gjithashtu, po sfidohet nga Gjykata e Qarkut në shtetin e Uashingtonit, por gjykata tha se nuk mund të lëvizë menjëherë për këtë rast, për shkak të “ruajtjes së burimeve” dhe për të shmangur vendimet e dyfishta, pasi gjykata të tjera tashmë kanë lëshuar vendime për këtë çështje.

Gjykata e Uashingtonit ka bllokuar urdhrin origjinal të ndalesës së udhëtimit të lëshuar në janar. Urdhri i ri ndalon hyrjen e vizitorëve nga Irani, Siria, Libia, Sudani, Somalia dhe Jemeni. Këtu është përjashtuar Iraku, shtetasit e të cilit ndaloheshin të udhëtonin për në SHBA, në urdhrin origjinal të Trumpit. Urdhri i ri, nuk prek qytetarët e këtyre vendeve, të cilat kanë dokumente valide dhe viza.

Gjykatësit në Merliend dhe Havaji, që bllokuan urdhrin këtë javë, kanë qenë shumë kritikë ndaj asaj që ata kanë thonë se, pas këtij urdhri, qëndrojnë motive të paligjshme racore dhe fetare.

“Dondal Trump është duke bërë thirrje për ndalimin e tërësishëm të hyrjes së myslimanëve në SHBA”, ka thënë gjykatësi në Havaji, Derrick Watson.

Gjykatësi Theodore Chuand nga Merliendi ka thënë se “historia e deklaratave publike [të Trumpit], vazhdon të ofrojë argumente se qëllimi urdhrit të ri ekzekutiv vazhdon të jetë ndalimi i gjatë i hyrjes ndaj myslimanëve”.

Ai, gjithashtu, ka vënë në pikëpyetje nëse urdhri i Trumpit është i jashtëligjshëm pasi prek njerëzit bazuar në kombësinë e tyre, duke shtuar se asnjë president në të kaluarën nuk ka ndaluar hyrjen e të gjithë qytetarëve të një shteti, e lëre më të 6 shteteve.

Kritikët e urdhrit thonë se ai diskriminon myslimanët dhe është në kundërshtim me Kushtetutën amerikane, sa i përket fesë. Kritikët e këtij urdhri përfshijnë prokurorë të Përgjithshëm të shteteve, organizata që përfaqësojnë refugjatët, Unionin Civil Amerikan dhe Qendrën Kombëtare për Ligj të Emigracionit.

Presidenti Trump thotë se kjo masë është e nevojshme për të mbrojtur vendin nga sulmet terroriste. Ai akuzon gjykatësit që kanë bllokuar urdhrin e tij për “mashtrim të paprecedentë gjyqësor” dhe është zotuar se do të apelojë vendimet deri në Gjykatën Supreme, nëse është e nevojshme.

“Ne do të fitojmë. Ne do të mbajmë qytetarët tanë të sigurt”, u ka thënë Trump mbështetësve të tij gjatë një tubimi më 16 mars. “Rreziku është i qartë. Ligji është i qartë. Nevoja për urdhrin tim ekzekutiv është i qartë”, ka thënë ai.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer, ka thënë më të premten se qeveria do të apelojë të gjitha vendimet që kanë bllokuar urdhrin, por nuk do të apelojë menjëherë vendimin e gjykatës në Havaji.

Analistët ligjorë kanë thënë se administrata mund të ketë zgjedhur që të apelojë së pari vendimin e gjykatës në Merilend, sepse Gjykata e Apeleve në Riçmond të Virgjinias ka më shumë gjykatës konservatorë sesa gjykatat e apelit në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat