“Plaçkisim ose vdesim urie”, trendi më i ri në Venezuelë - Bota Sot
“Plaçkisim ose vdesim urie”, trendi më i ri në Venezuelë

Amerika

E hënë, 19 nëntor 2018

“Plaçkisim ose vdesim urie”, trendi më i ri në Venezuelë

Më: 21 janar 2018 Në ora: 18:41
Venezuelë

Ndërsa mungesa e ushqimeve bëhet e dëshpëruar, venezuelianët po mësojnë aftësi të reja mbijetese.

Plaçkitjet e dyqaneve me ushqime janë fenomeni më i shpeshtë tashmë në Venezuelë, ku mungojnë gjithashtu ilaçet dhe kequshqyerja është shndërruar në problemin më serioz.

Videot e publikuara nga të 4 anët e vendit shfaqin qartë atë që ndodh përditë dhe që nuk kufizohet vetëm me dyqanet.

Prè e plaçkitjeve janë bërë kamionët me ushqime, magazinat dhe fermat rreth qyteteve. Madje ka raporte edhe për piratë të improvizuar, që kanë sulmuar në det peshkarexhat për t’i grabitur gjahun e kapur.

Për shumë njerëz, bashkë me mijëra të tjerë që kanë emigruar në Kolumbi, Venezuela i ka hedhur hapat e para drejt kaosit, ndërsa ekonomia e vendit është në një pikiatë të frikshme.

Presidenti Nicolas Maduro ia faturon telashet e vendit luftës ekonomike kundër qeverisë së tij nga të djathtë dhe interesat e huaja. Kritikët e qeverisë, ndërkohë, thonë se shtetëzimi i gjithçkaje solli katastrofën dhe qeveria, në vend që të reformojë ekonominë, këshillon njerëzit të rrisin perime në çatitë e shtëpive dhe lepuj për mish.

Por, ndërsa ndihen gjithnjë e më të uritur, shumë venezuelianë ngulin këmbë se kanë të drejtë të marrin situatën në duart e tyre.

“Plaçkisim ose vdesim urie”, thonë qytetarët dhe fakti që forcat e sigurisë nuk ndërhyjnë kurrë do të thotë se ata kanë të drejtë dhe qeveria tashmë është dorëzuar, megjithëse pushtetin vazhdon ta mbajë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test