SHBA, largohet zëvendës drejtori i FBI, McCabe - Bota Sot
SHBA, largohet zëvendës drejtori i FBI, McCabe

Amerika

E enjte, 15 nëntor 2018

SHBA, largohet zëvendës drejtori i FBI, McCabe

Më: 29 janar 2018 Në ora: 20:10
Andrew McCabe

Zëvendësdrejtori i Byrosë Federale të Hetimeve në SHBA (FBI), Andrew McCabe, ka dhënë dorëheqje, raportojnë mediat amerikane.

“Është pritur që McCabe të largohet nga agjencia federale e zbatimit të ligjit në muajin mars, por ai do të jetë në pushim deri në datën e daljes në pension”, raportoi NBC.

Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka akuzuar atë për njëanshmëri politike.

Dorëheqja e McCabe nga FBI-ja vjen një javë pas një raporti se Trump e ka kërkuar largimin e tij.

McCabe për kohë të shkurtër është bërë ushtrues i detyrës së drejtorit të FBI-së në maj të vitit të kaluar, pasi Trump e ka shkarkuar shefin e mëparshëm, James Comey.

Comey ka mbikëqyrur hetimet e FBI-së mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, në vitin 2016.

Trump e ka emëruar Christopher Wray për drejtor të FBI-së dhe ai është konfirmuar nga Senati në muajin gusht.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test