SHBA: Test i raketës së re masive të kompanisë SpaceX - Bota Sot
SHBA: Test i raketës së re masive të kompanisë SpaceX

Amerika

E shtunë, 20 tetor 2018

SHBA: Test i raketës së re masive të kompanisë SpaceX

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 09:57
Pamje nga lansimi historik i raketës Falcon Heavy i kompanisë SpaceX

Kompania SpaceX e ka testuar një raketë të re masive, që është njëra nga më të mëdhatë, e cila është lansuar gjatë disa dekadave dhe më e madhja e të gjitha kohërave për kompanitë private.

Raketa me emrin, Falcon Heavy, është ngritur mbrëmë vonë nga Qendra e Gjithësisë Kennedy në Floridë, e cila është shfrytëzuar edhe nga agjencia NASA, para afro 50 vitesh, për lansimin e astronautëve për në Hënë.

Tetë minuta pas lansimit, dy mbështetëse anësore të raketës janë kthyer në Tokë, duke ateruar vertikalisht në qendrën e afërt, Cape Canaveral.

Raketa Falcon Heavy konsiderohet se është më e fuqishmja në botë, që është përdorë dhe është më e madhja e llojit të saj, pas raketave të tipit, Saturn V, të shfrytëzuara nga Agjencia e Gjithësisë e Shteteve të Bashkuara, e njohur me shkurtesën NASA, në fillim të viteve të 70-ta.

Kur kjo raketë të bëhet plotësisht operacionale, atëherë ky sistem do të përdoret kryesisht për lansimin e satelitëve të rëndë, të ngjashëm me ata që shfrytëzohen nga ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe kompanitë e telekomunikacionit.

Kompania SaceX është e themeluar nga biznesmeni ië Kalifornisë, Elon Musk, firma e të cilit, Tesla, ka ndhmuar në popullarizimin e përdorimit të automobilave elektrikë në Shtetet e Bashkuara.

Raketa Falcon Heavy, po ashtu, e ka bartur një verzion me ngjyrë të qershisë së kuqe të makinës, Tesla Roadster, të cilën kompania planifikon ta dërgoj në mision në Mars.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test