Senati amerikan miraton projektligjin për buxhet - Bota Sot
Senati amerikan miraton projektligjin për buxhet

Amerika

E enjte, 18 tetor 2018

Senati amerikan miraton projektligjin për buxhet

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 11:00
Shtëpia e Kongresit në SHBA, foto nga arkivi

Senati amerikan ka votuar për rihapjen e qeverisë dhe miratimin e marrëveshjes për buxhetin prej 400 miliardë dollarësh, pasi liderët kongresionalë janë përpjekur për të minimizuar efektet e mbylljes së qeverisë.

Marrëveshja ka kaluar me 71 vota në favor të saj dhe tani duhet të kalojë te Dhoma e Përfaqësuesve.

Më 19 janar, qeveria amerikane ishte mbyllur për tri ditë pasi Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi kanë dështuar në arritjen e marrëveshjes për financim.

Qeveria është hapur më 23 janar, pak kohë pas votimit nga dy dhomat e Kongresit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test