Trump nis hetimin ndaj makinave “të huaja” - Bota Sot
Trump nis hetimin ndaj makinave “të huaja”

Amerika

E shtunë, 17 nëntor 2018

Trump nis hetimin ndaj makinave “të huaja”

Më: 24 maj 2018 Në ora: 08:56
Departamenti i Tregtisë do të hetojë efektin e importeve të makinave në vend dhe sekretari Wilbur Ross premtoi një hetim gjithëpërfshirës, të ndershëm dhe transparent.

Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi një hetim sigurie kombëtar për importet e makinave, diçka që mund të rezultojë me tarifa të reja.

Trump tha se industria amerikane e makinave ishte kritike për forcën e kombit, prandaj urdhëroi Departamentin e Tregtisë që të nisë hetimin. Ky i fundit bazohet në një ligj të viteve ‘60 që thotë se Presidenti mund të kufizojë importet nëse ato kërcënojnë sigurinë kombëtare.

Kjo është lëvizja më e fundit në axhendën “Amerika e Para” të Presidentit Trump. Në një mesazh në Twitter, Trump bëri me dije se së shpejti do të ketë lejme të mira për punonjësit e industrisë automobilistike në SHBA.

Departamenti i Tregtisë do të hetojë efektin e importeve të makinave në vend dhe sekretari Wilbur Ross premtoi një hetim gjithëpërfshirës, të ndershëm dhe transparent.

Sipas statistikave, prej kohësh makinat e importit përbëjnë thuajse gjysmën e atyre që shiten në SHBA gjatë vitit. Në vitin 2017, SHBA importoi 83 milionë makina të huaja në vlerë 192 miliardë dollarë dhe eksportoi vetëm 2 milionë automjete amerikane me vlerë 57 miliardë dollarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test