Gjashtëdhjetedy të vdekur nga vullkani në Guatemalë - Bota Sot
Gjashtëdhjetedy të vdekur nga vullkani në Guatemalë

Amerika

E shtunë, 20 tetor 2018

Gjashtëdhjetedy të vdekur nga vullkani në Guatemalë

Më: 5 qershor 2018 Në ora: 08:03
Fshati El Rodeo, Guatemalë

Ushtria po i ndihmon zjarrfikësit për të kërkuar njerëzit e zhdukur pas shpërthimit të një vullkani në Guatemalë.

Rrëketë e shkëmbinjve të nxehtë, hirit dhe baltës shkatërruan disa fshatra të dielën.

Shifra zyrtare e të vdekurve nga vullkani Fuego është rritur në 62, thanë autoritetet.

Mijëra njerëz janë dërguar në strehimore të përkohshme.

Vullkanologët raportuan se shpërthimi, i cili dërgoi hirin vullkanik deri në 10 kilometra lartësi, ka përfunduar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test