SHBA arreston një ish-zyrtar që donte të spiunonte te Kina - Bota Sot
SHBA arreston një ish-zyrtar që donte të spiunonte te Kina

Amerika

E martë, 16 tetor 2018

SHBA arreston një ish-zyrtar që donte të spiunonte te Kina

Më: 5 qershor 2018 Në ora: 08:45
Ilustrim

Një ish-oficer i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes në SHBA u arrestua pas përpjekjeve për të spiunuar te Kina për Shtetet e Bashkuara.

Ron Rockwell Hansen, 58 vjeç, u arrestua në rrugën drejt aeroportit në Sietëll, nga ku do të fluturonte për në Kinë.

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se Hansen akuzohet për përpjekje për të transmetuar informacione rreth mbrojtjes kombëtare dhe për marrjen e së paku 800 mijë dollarëve për të vepruar si agjent i Kinës.

Ndihmësi i prokurorit të përgjithshëm, Jihn Demers, tha se veprimet e dyshuara të Hansenit janë “tradhti ndaj sigurisë kombëtare” dhe “fyerje për ish-kolegët e tij të inteligjencës”.

Nëse dënohet për spiunazh në tentativë, Hansen përballet me dënimin maksimal: burgim të përjetshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test