Trump deklaron se mund ta ftojë Kimin në SHBA - Bota Sot
Trump deklaron se mund ta ftojë Kimin në SHBA

Amerika

E enjte, 18 tetor 2018

Trump deklaron se mund ta ftojë Kimin në SHBA

Më: 8 qershor 2018 Në ora: 12:51
Presidenti amerikan, Donald Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se ai do të konsiderojë mundësinë që t’i bëjë ftesë liderit verikorean, Kim Jong Un në Shtëpinë e Bardhë, nëse punimet në samitin e Singaporit shkojnë mirë.

Trump i ka bërë këto komente pasi është takuar me kryeministrin japonez, Shinzo Abe, për të diskutuar samitin e 12 qershorit.

Ai ka thënë se është e munduar arritja e një marrëveshje për t’i dhënë fund Luftës Koreane, ndonëse ai këtë proces e ka cilësuar “pjesë të lehtë” të negociatave.

“Çfarë do të ndodhë pas atij procesi është shumë e rëndësishme”, u ka thënë ai gazetarëve.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj rajonalë dëshirojnë që Koreja Veriore të heqë dorë nga armët bërthamore, mirëpo Trump ka pranuar se për të arritur në atë pikë nuk mjafton një takim.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke folur më vonë në Shtëpinë e Bardhë ka thënë se Kim Jong-un ka dhënë shenja se ai personalisht ka gatishmëri për të denuklearizuar Gashishullin Korean, ndonëse nuk është e qartë nëse synimet e tij përkojnë me kërkesat e SHBA-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test