Pompeo: Denuklearizimi i Koresë së Veriut, mbyllet brenda 2020-ës - Bota Sot
Pompeo: Denuklearizimi i Koresë së Veriut, mbyllet brenda 2020-ës

Amerika

E shtunë, 20 tetor 2018

Pompeo: Denuklearizimi i Koresë së Veriut, mbyllet brenda 2020-ës

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 06:19
Mike Pompeo

Kur kanë kaluar vetëm disa orë nga takimi i pazakontë mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong-un, një tjetër diskutim i rëndësishëm ka nisur tashmë.

Marrëveshja e arritur mes dy liderëve është kritikuar nga analistët, pasi nuk janë përcaktuar afate dhe detaje, që lidhen me periudhën e denuklearizimit dhe mënyrën e verifikimit.

Gjithsesi sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo nuk i cilësoi shqetësuese këto detaje dhe dha afatet paraprake të arritjes së denuklearizimit.

Nga Koreja e Jugut, në një konferencë shtypi, Pompeu theksoi se procesi i çarmatosjes dhe denuklearizimit synohet të arrihet brenda vitit 2020, pra për një periudhë prej rreth 30 muajsh.

Ai tha gjithashtu se Kim Jong-un ishte i qartë tashmë mbi nevojën për të verifikuar hap pas hapi, se si po ecën ky proces, që pritet të fillojë nga dita në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test