SHBA do të krijojë forcën hapësinore - Bota Sot
SHBA do të krijojë forcën hapësinore

Amerika

E shtunë, 17 nëntor 2018

SHBA do të krijojë forcën hapësinore

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 12:00
Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, urdhëroi ushtrinë amerikane të krijojë një degë të gjashtë të forcave të saj të armatosura: një forcë hapësinore.

Trump tha se ajo do të mbështesë sigurinë kombëtare dhe ekonominë me krijimin e vendeve të reja të punës.

“Nuk është e mjaftueshme që të kemi vetëm prani amerikane në hapësirë. Duhet të kemi dominim amerikan në hapësirë”, tha Trump.

Ai po ashtu premtoi se SHBA “do t’i rikthejë amerikanët në Hënë” dhe se do t’i dërgojë njerëzit në Mars.

"Unë po e drejtoj Departamentin e Mbrojtjes dhe Pentagonin që menjëherë të nisin procesin e nevojshëm për të krijuar një forcë hapësinore, si dega e gjashtë e forcave të armatosura", tha Trump.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test