Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit deri në shtator - Bota Sot
Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit deri në shtator

Amerika

Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit deri në shtator

Më: 9 gusht 2018 Në ora: 20:01
Foto ilustrim

Zyrtarët në Kaliforni paralajmëruan se para shtatorit nuk do të jenë në gjendje të kontrollojnë zjarrin më të madh në historinë e shtetit, që ka djegur tashmë një sipërfaqë në madhësinë e Los Anxhelosit.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 1,217 kilometrash katrorë.

Ekipet që përfshijnë edhe zjarrfikës nga jashtë vendit prenë linjat elektrike për të shmangur përhapjen e zjarrit. Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri i Kalifornisë kishte parashikuar se flaka do të vihej plotësisht nën kontroll më 15 gusht, por tani thuhet se do të jetë 1 shtatori.

Në Kaliforninë jugore, autoritetet kanë arrestuar një 51 vjeçar i dyshuar për zjarrvënie të qëllimtë në pyllin kombëtar të Cleveland-it që ndodhet në jug të Los Anxhelosit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...