Gjyqtari amerikan bllokon administratën e Trump nga deportimi i azilkërkuesve - Bota Sot
Gjyqtari amerikan bllokon administratën e Trump nga deportimi i azilkërkuesve

Amerika

Gjyqtari amerikan bllokon administratën e Trump nga deportimi i azilkërkuesve

Më: 9 gusht 2018 Në ora: 22:14
Emmet Sullivan

Administrata e presidentit të Shteteve të bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nuk do të mund të deportojë asnjë azilkërkues, derisa ai ose ajo lufton për të drejtën e qëndrimit në SHBA.

Ky është vendimi që ka marrë para pak orësh gjyqtari federal amerikan, Emmet Sullivan.

Gjykatësi është pajtuar me Unionin Amerikan për Liritë Civile se emigrantët që përfaqësojnë në një padi federale nuk duhet të dëbohen, ndërsa rastet e tyre janë në pritje.

Gjatë gjykimit, Sullivan u zemërua në raportim dhe tha se një nga azilkërkuesit ishte në procesin e dëbimit, sipas The Washington Post. Ai kërcënoi që Prokurori i Përgjithshëm Jeff Sessions do të përbuzet nëse urdhri i tij nuk do të ndiqej, shtoi raporti.

"Kjo është shumë e egër," tha Sullivan, sipas Post. "Që dikush derisa pret drejtësinë që të vendos për kërkesën  e tij të dëbohet vrullshëm pa u vënë drejtësia për të”, shkruan Post.

"Nuk jam aspak i lumtur në lidhje me këtë," vazhdoi ai, duke shtuar se "nuk ishte e pranueshme".

Padia u soll nga emigrantët që përmendeshin vetëm nga pseudonimet e tyre në gjykatë: Grace, Mina, Gina, Mona, Maria, Carmen dhe vajza e saj J.A.C.F. dhe Gio. Sipas Post, Carmen ishte në mes të deportimit.

Pas dëgjimit, Sullivan lëshoi një urdhër emergjence për ndalimin e dëbimit të ndonjë emigranti, pasi ai mendon nëse ai ka autoritet më të gjerë në këtë rast.

Padia e ngritur nga ACLU po sfidon një vendim të fundit nga Sesionet për ta bërë gati të pamundur viktimat e dhunës në familje dhe bandat të kualifikohen për azil në SHBA. Ky vendim u pasua nga udhëzimet e zbatimit nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare që pothuajse menjëherë filluan të largonin potencialisht mijëra azilkërkues në kufirin jugor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...