Në pritje të vendimit të gjykatës, Lula vendos të mos kandidojë për president - Bota Sot
Në pritje të vendimit të gjykatës, Lula vendos të mos kandidojë për president

Amerika

Në pritje të vendimit të gjykatës, Lula vendos të mos kandidojë për president

Më: 6 shtator 2018 Në ora: 23:11
Brazil

Ish Presidenti i Brazilit, tashmë në burg, Luiz Inacio Lula da Silva pritet të heqë dorë nga vullneti për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të muajit të ardhshëm, pasi një gjyqtar i Gjykatës së Lartë refuzoi kërkesën e tij të fundit.

Kështu, nëse konfirmohet edhe zyrtarisht ky vendim, largohet kandidati më i njohur nga gara e tetorit dhe i hapet rruga pasardhësit të zgjedhur të Lulës, Fernando Haddad, për t’u bërë kandidat i Partisë së Punëtorëve (PT).

Gjyqtari Edson Fachin, në një vendim të publikuar në faqen e internetit të gjykatës, vendosi kundër një kërkese nga ekipi ligjor i Lulës që argumentoi se Brazilit u kërkohej të ndiqnin rekomandimet e Komitetit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut dhe të lejonin Lula të garonte për presidencën nga burgu.

Ekipi ligjor i Lulës do të apelojë vendimin e së enjtes dhe ka aktualisht dy apele të ndara në pritje, megjithatë, burimet pranë PT thanë se Lula pritet t’i dorëzojë një letër Haddad, gjatë një takimi në qelinë e burgut midis të dyve, ku do t’i hapë udhë për të garuar.

Në letër, Lula, e cila mbetet politikani më i popullarizuar i Brazilit, do t’u kërkojë ithtarëve të tij të votojnë për Haddad, thanë burimet. PT ka afat deri në fund të ditës së martë për të regjistruar Haddadin si kandidatin e saj presidencial, sipas një vendimi të gjykatës zgjedhore.

Lula, i cili ka shërbyer si president nga 2003-2010, nuk ka të drejtë për të kandiduar sipas ligjit “Clean Slate” të Brazilit, i cili ndalon kandidatët që të konkurrojnë nëse kanë dënime që janë mbështetur në apel.

Lula kryeson garën elektorale me 39 përqind të të votave, sipas sondazhit Datafolha ndërsa rivali i tij më i afërt, ekstremisti i djathtë Jair Bolsonaro, ka 19 për qind.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...