Uragani “Florence”, Trump shpall emergjencën - Bota Sot
Uragani “Florence”, Trump shpall emergjencën

Amerika

Uragani “Florence”, Trump shpall emergjencën

Më: 11 shtator 2018 Në ora: 21:25
Uragani “Florence”

Presidenti amerikan Donald Trump ka lëshuar një numër paralajmërimesh në pritje të Uraganit Florence, që ka fituar fuqi ndërsa po i afrohet Karolinës Jugore dhe veriore.

Në një postim në “Twitter”, ai tha se kjo është një nga stuhitë më të fuqishme që do të godasë brigjet lindore në shumë vite. Florence për momentin është një stuhi e kategorisë katër, me erëra që kapin shpejtësinë e 220 km në orë.

Duke patur parasysh trajektoren aktuale, ajo pritet të prekë në tokë në afërsi të Uillmingtonit në karolinën e veriut, gjatë pasdites. Një numër urdhrash për evakuim janë lëshuar në Karolinën e Jugut, atë të veriut dhe Virxhinia, duke prekur më shumë se 1 milionë persona. Vetë presidenti Trump ka nënshkruar deklaratat e emergjencës për zonat e prekura. Ai ka dërguar edhe të paktën pesë postime në “Twitter” në të cilat paralajmëron njerëzit të dëgjojnë udhëzimet e autoriteteve dhe të qëndrojnë në vende të sigurta.

“Florence është jashtëzakonisht i fuqishëm, dhe nuk ka asgjë që mund ta frenojë atë”, tha guvernatori i Karolinës së Jugut, Henry McMaster në konferencën për shtyp të së hënës. “Kur të godasë ujërat e ngrohta të gjirit, pritet të intensifikohet edhe më shumë”. “Herën e fundit që pjesa qendrore e brigjeve lindore ka parë një uragan të tillë, Dwight Eisenhower ishte në Shtëpinë e Bardhë dhe Marilyn Monroe e Joe DiMaggio sapo ishin martuar”, shkruan Associated Press.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...