Shtatë orë në radhë për kanabis, mbyllet dyqani. Zë radhë sërish pa gdhirë - Bota Sot
Shtatë orë në radhë për kanabis, mbyllet dyqani. Zë radhë sërish pa gdhirë

Amerika

Shtatë orë në radhë për kanabis, mbyllet dyqani. Zë radhë sërish pa gdhirë

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 23:31
Kanada

Dita e dytë e kanabisit rekreativ të ligjshëm në Kanada, pikërisht e enjtja e sotme pa të krijoheshin edhe më shumë radhë jashtë pikave të shitjes, por vuri në dukje edhe mungesa furnizimesh në pjesë të shumta të vendit.

Shumica e konsumatorëve dukeshin të harbuar pasi ndalimit të shitjes dhe përdorimit i erdhi fundi, por pak prej tyre shprehën zhgënjimin se nuk mundën të blinin kanabis në ditën e parë të ligjshmërisë së lëndës narkotike.

Disa të tjerë u ndalën te çmimi relativisht i lartë – që varion nga 5.25 dollarë kanadezë (4.02 USD) në Quebec e deri në 18.99 dollarë kanadezë në Saskatchewan për gram, – krahasuar me tregun e zi ku kanabisi qarkullonte për një çmim mesatar prej 6.79 dollarësh kanadezë për gram.

Pasi priti mbi 7 orë në radhë, përpara një dyqani në qendër të qytetit të Montrealit, të mërkurën, 30-vjeçari Alexandre tha se ishte larguar pa blerë gjë në orën 21 të mbrëmjes. Policia ishte gjithsesi në gatishmëri dhe ndërhyri për të shpërndarë turmën, pa u krijuar asnjë incident.

“Ishte një ferr i vërtetë, bënte shumë ftohtë. Por ishte diçka e gëzueshme. Flisnim me njerëz të ndryshëm në turmë dhe ndanim përvojat tona”, tha Alexandre.

Ai u rikthye sërish mëngjesin e së enjtes, për të tentuar sërish blerjen e kanabisit.

“E mërkura ishte dita që e prisnin të gjithë, pa përjashtim. Besoj se, pak nga pak, radhët do të rreshtin së krijuari”, tha ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...