Trump kërcënon me mbyllje ushtarake të kufirit me Meksikën - Bota Sot
Trump kërcënon me mbyllje ushtarake të kufirit me Meksikën

Amerika

Trump kërcënon me mbyllje ushtarake të kufirit me Meksikën

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 23:57
Ilustrim

Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi të enjten për një mbyllje ushtarake të kufirit amerikan me Meksikën nëse vendi fqinj nuk arrin të ndalojë një karvan njerëzish nga vendet e Amerikës Qendrore që drejtohen drejt Shteteve të Bashkuara.

Duke përsëritur një pretendim që ka bërë shpesh në të kaluarën, Presidenti Trump i quajti disa nga emigrantët si "kriminelë" dhe tha se do të pezullonte "të gjitha pagesat" për vendet e Amerikës Qendrore, nëse Meksika nuk e "ndal këtë sulm" ndaj SHBA.

Presidenti i bëri komentet në Twitter, ndërkohë që një karvan prej rreth 2,000 deri në 4,000 emigrantësh, i nisur nga Hondurasi po i afrohet Meksikës, me shpresën për të kaluar në SHBA dhe për t'i shpëtuar varfërisë e dhunës në rajonet e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...