SHBA: Mesazhi Presidencial në Ditën Kombëtare për Viktimat e Komunizmit - Bota Sot
SHBA: Mesazhi Presidencial në Ditën Kombëtare për Viktimat e Komunizmit

Amerika

E martë, 20 nëntor 2018

SHBA: Mesazhi Presidencial në Ditën Kombëtare për Viktimat e Komunizmit

Nga: Beqir SINA - New York Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 09:05
Foto ilustrim

WASHINGTON D.C: Presidenti i SHBA, Donald Trump shënoi Ditën Kombëtare të Viktimave të Komunizmit për të dytin vit që prej se kur ai erdhi në Shtëpin e Bardhë, në një ditë që nderon mbi 100 milionë të vrarë në emër të asaj ideologjie.

Ky total përfshin një shekull të ekzekutimeve, torturës, urisë dhe zhdukjeve nën regjimet komuniste që variojnë nga Kina e Mao Zedongut, në Kubë të Fidel Castro, Rusisë së Stalinit, dhe, Shqipërisë, së Enver Hoxhës, e cila qe ajo qe e përjetojë një nga rregjimet më të egra komuniste në botë.

"Në Ditën Kombëtare të Viktimave të Komunizmit, ne nderojmë kujtimin e më shumë se 100 milionë njerëzve që janë vrarë dhe përndjekur nga regjimet totalitare komuniste", thuhej në deklaratën e Presideniti Trump që lëshoi sot Shtëpia e Bardh. "Ne gjithashtu riafirmojmë mbështetjen tonë të palëkundur për ata që përpiqen për paqen, begatinë dhe lirinë në mbarë botën".

Ai vazhdon:

Që nga Revolucioni Bolshevik në Rusi në vitin 1917, vazhdon deklarata, ne kemi qenë dëshmitarë të ideologjisë tiranike komuniste: makthit, shtypjes dhe vdekjes.

Viktimat e këtyre mizorive “janë një dëshmi e heshtur e faktit të pamohueshëm se komunizmi dhe ndjekja e tij, do të jenë gjithmonë shkatërruese për shpirtin njerëzor dhe për begatinë e njerëzimit”.

Presidenti tha se në këtë ditë “ne kujtojmë ata të cilëve u janë mohuar bekimet e mëdha të jetës, lirisë dhe lumturisë nën regjimet komuniste”.

“Së bashku ne mbajmë zi për humbjet e pashembullta që shumë kanë vujatur nën komunizëm dhe rikonfirmojmë angazhimit për të çuar përpara kauzën e lirisë dhe mundësive për të gjithë

"Sot kujtojmë të gjithë ata që u janë mohuar bekimet e mëdha të jetës, lirisë dhe ndjekjes së lumturisë në regjimet shtypëse komuniste", përfundon ai. "Së bashku, ne mbajmë zi për humbjet e padurueshme, aq shumë prej tyre kanë duruar nën komunizëm dhe ne rinovojmë zotimin tonë për të vazhduar avancimin e kauzës së lirisë dhe mundësive për të gjithë".

Marion Smith, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit për Viktimat e Komunizmit, i cili synon të edukojë njerëzit rreth nji realitetit të zjarrtë të eksperimenteve socialiste dhe komuniste të historisë, përshëndeti dekelratën e Presidentit të SHBA - Donald Trump.

Ai tha se tani është viti i dytë që administrata Trump ka shënuar ngjarjen. Vitin e kaluar kjo administrat nderojë përvjetorin 100-vjeçar të Revolucionit Rus të vitit 1917.

Që nga ardhja në detyrë në janar të vitit 2017, administrata Trump në përgjithësi ka marrë një vijë të vështirë kundër regjimeve komuniste, veçanërisht në Amerikën e Jugut, ku ka rikthyer koncesionet e bëra ndaj regjimit të Kastros në Kubë nën Barakën Obama dhe ka vendosur sanksione ekonomike mbi diktatorin venezuelian Nicolás Maduro.

Shtetet e Bashkuara janë detyruar të ndërmarrin një qasje më miqësore ndaj regjimit komunist në Korenë e Veriut në muajt e fundit, pasi administrata kërkon të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse paqeje në lidhje me armët e tyre bërthamore.

Virxhinia, shteti i parë që do të bashkohet me Shtepin e Bardh në kujtimin e viktimave të komunizmit

Shteti federal i Virxhinias kishte njoftuar se po bashkohej me Presidentin Donald Trump dhe Shtëpinë e Bardhë në Ditën Kombëtare për Viktimat e Komunizmit, më 7 nëntor, për të përkujtuar viktimat e komunizmit.

Trump shpalli 7 nëntorin si Ditën Kombëtare për Viktimat e Komunizmit vitin e kaluar. Virxhinia është shteti i parë që ndjek shembullin e Shtepise se Bardhe. Shteti kishte miratuar një rezolutë të përbashkët në mars 2018 për të shënuar 7 nëntorin 2018 dhe të gjitha vitet pasuese si Dita e Përkujtimit të Viktimave të Komunizmit.

Fondacioni Memorial Memorial për Viktimat e Komunizmit, një organizatë jo-fitimprurëse, thotë se Amerika kurrë nuk ka pasur një ditë duke njohur viktimat e komunizmit para 7 nëntorit 2017.

Këshilli Amerikan i Shkëmbimeve Ligjore (ALEC), një organizatë e ligjvënësve shtetërorë në Shtetet e Bashkuara, tha se çdo shtet në të gjithë Shtetet e Bashkuara duhet të kete një Ditë Kombëtare për Viktimat e Komunizmit. Organizata lëshoi ??një Proklamat e cila quhet: "Politikë Modeli mbi Ditën Përkujtimore të Viktimave të Komunizmit".
Ligjvënësit nga Kansas, Karolina e Jugut, Pensilvania dhe Teksasi janë zotuar të sponsorizojnë rezoluta të ngjashme në shtetet e tyre, sipas ALEC.

Miliona viktima që nga revolucioni bolshevik

Ishte 101 vjet më parë, në vitin 1917, kur Vladimir Lenini kishte udhëhequr një grup të vogël i Rojeve të Kuq për të kapur Pallatin e Dimrit në Rusi në atë që do të bëhej e njohur si Revolucioni Bolshevik. Ata formuan qeverinë e parë komuniste, të cilat çuan në dekada të torturës, urisë, burgosjes, vdekjeve të panatyrshme dhe lindjes së regjimeve të tjera komuniste në të gjithë botën.

"Që nga revolucioni bolshevik i vitit 1917 në Rusi, ne kemi dëshmuar efektet e ideologjisë komuniste tiranike - ankth, shtypje dhe vdekje," tha Trump në deklaratën e tij.
"Komunizmi vartëson të drejtat e qenësishme të njeriut në mirëqenien e supozuar të të gjithëve, duke rezultuar në shfarosjen e lirisë fetare, pronës private, fjalës së lirë dhe shumë shpesh jetës".

"Këto tmerre kanë përfshirë ukrainasit e uritur në Holodomor, rusët në Terrorin e Madh, Kamboxhanët e vrarë në fushat e vrasjes dhe Berlinerët qe u qëlluan pasi u përpoqën të shpëtonin nga tirania.

"Viktimat e këtyre dhe shumë mizorive të tjera mbajnë dëshmi të heshtur për faktin e pamohueshëm se komunizmi dhe ndjekja e tij do të jenë gjithmonë shkatërruese për shpirtin njerëzor dhe për prosperitetin e njerëzimit", shtoi ai.

Sot shumë njerëz ende vuajnë nën grushtin e hekurt të ideologjive komuniste, përfshirë në shtetin komunist të Koresë së Veriut me sistemin kompleks të kampeve të punës dhe në Kinën komuniste, ku qytetarët janë të indoktrinuar me laicizëm dhe materializëm që nga lindja dhe të persekutuar nëse zgjedhin për të besuar në idetë e sanksionuara jo-shtetërore, duke përfshirë shkollat ??e mendimit si Falun Gong, Krishterimi, Budizmi Tibet dhe Islami.

Marion Smith, drejtor ekzekutiv i viktimave të komunizmit, falënderoi Presidentin për mesazhin e tij nëpërmjet Twitter dhe vuri në dukje gjithashtu se komunizmi nuk është një fenomen i kaluar - ai vazhdon të mbajë shumë kombe sot.

"Revolucioni bolshevik, ishte hera e parë që marksizmi fitoi fuqi politike që u dëshmua si një fatkeqësi për njerëzimin. Tragjedia ende shpaloset në Kinë, Kuba, Laosi, Koreja e Veriut, Vietnami dhe tani Venezuela. "Mjaft! eshte Mjaft! "Shkroi Smith në një postim në Twitter.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë, Trump tha se në ditën që shënon 101 vjet që nga revolucioni bolshevik, "ne kujtojmë të gjithë ata që janë mohuar bekimet e mëdha të jetës, lirisë dhe lumturisë nën regjimet shtypëse komuniste".

"Së bashku, ne mbajmë zi për humbjet e padurueshme, aq shumë prej tyre kanë duruar nën komunizëm dhe ne rinovojmë zotimin tonë për të vazhduar avancimin e kauzës së lirisë dhe mundësive për të gjithë".

Komunizmi është Satanik nga Natyra, ka thene Presidenti Donald Trump,

Nën fasadën e tij të "çlirimit" dhe "barazisë" është një sistem që synon të shkatërrojë themelet e harmonisë shoqërore, duke shtyrë në vend një ideologji urrejtjeje dhe lufte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test