Zjarri i egër e kthen qytetin e Kalifornisë në hi - Bota Sot
Zjarri i egër e kthen qytetin e Kalifornisë në hi

Amerika

Zjarri i egër e kthen qytetin e Kalifornisë në hi

Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 16:26
Kaliforni

Një zjarr i madh ka prekur Kaliforninë në qarkun verior të shtetit të enjten, duke e kthyer në hi dhe duke i plagosur disa banorë dhe përgjegjësit e parë, thanë zyrtarët e zjarrfikësave.

Zjarri filloi rreth orës 6:30 në Butte County, që ndodhet rreth 85 milje në veri të Sacramento, tha në një konferencë për shtyp të enjten zyrtarë të Departamentit të Kalifornisë për Pylltarinë dhe Parandalimin e Zjarrit.

Të nxitur nga erërat, zjarri përhapej me shpejtësi dhe deri në orën 2 pasdite përfshiu rreth 18,000 hektarë, thanë zyrtarët.

“Zjarrfikësit vazhdojnë të sfidohen me kushte ekstreme të zjarrit dhe të motit, duke përfshirë erërat e forta dhe me hapsirë të gjërë,” shkroi Cal Fire në faqen e tyre të internetit të enjten.

“I gjithë qyteti është në zjarr”, tha Scott Lotter, një këshilltar i qytetit, për Sacramento Bee. “Është shumë e zymtë.”

Wendell Whitmore, një banor 62-vjeçar, i tha gazetës: “Flakët ishin në pemë, të gjitha shtëpitë ishin në zjarr. Zjarri ishte tre metra larg makinës sime.

Bee gjithashtu raportoi se të paktën dy zjarrfikës dhe disa banorë u plagosën në flakë, duke përfshirë një grua të moshuar me djegie të rënda.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...