Zjarret në Kaliforni, shkon në 9 numri i viktimave - Bota Sot
Zjarret në Kaliforni, shkon në 9 numri i viktimave

Amerika

Zjarret në Kaliforni, shkon në 9 numri i viktimave

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 09:11
Ilustrim

Një zjarr i madh ka shpërthyer në veri të Los Angeles-it, i cili ende vazhdon të zgjerohet në përmasa.

Zgjerimi i zjarrit është shkaktuar nga erëra të forta përgjatë zonave bregdetare. Zjarri i zgjeruar në zonën e Thousand Oaks, i ka detyruar autoritetet që të largojnë 75 mijë njerëz nga zona e banuar.

Po boshatisen gjithashtu edhe qytete të tjera, mes të cilëve Calabasas dhe Malibu, qytete gjithashtu shumë të frekuentuar nga kategoria VIP. Një tjetër zjarr i përmasave të mëdha ka shpërthyer edhe në Kaliforni, duke gllabëruar qindra hektarë tokë.

Deri tani numërohen 9 të vdekur brenda makinave të tyre, të gllabëruar nga flakët. Për situatën alarmante janë angazhuar 2.200 zjarrfikës, gjithashtu edhe 100 trupat me ekspertë të Gardës Kombëtare.

Paradise, qyteza Kaliforniane me 27 mijë banorë, është shkatërruar pothuajse komplet. Janë me shumë se 157 mijë njerëz në total të detyruar të lënë shtëpitë e tyre për t’u vendosur në zona të sigurta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...