Trump: Nuk do të jap intervistë të drejtpërdrejtë për hetimin Mueller - Bota Sot
Trump: Nuk do të jap intervistë të drejtpërdrejtë për hetimin Mueller

Amerika

Trump: Nuk do të jap intervistë të drejtpërdrejtë për hetimin Mueller

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 21:06
Presidenti Donald Trump

Presidenti Donald Trump po deklaron se "ndoshta" nuk do të ulet për një intervistë të drejtpërdrejtë me Prokurorin e posaçëm Robert Mueller, që po heton lidhjet e mundshme mes fushatës së tij me Rusinë, duke sugjeruar se përgjigjet e tij me shkrim ndaj pyetjeve të prokurorit do të jenë përgjigja e tij përfundimtare.

Presidenti Trump tha për kanalin Fox News sot se ditët e fundit ai dha " përgjigje shumë të plota për pyetje që nuk duhet t'i bëheshin. Ndoshta ky është fundi", tha presidenti.

Në një intervistë në Shtëpinë e Bardhë të regjistruar të premten dhe transmetuar të dielën, presidenti Trump tha se avokatët e tij po kompletojnë përgjigjet për dhjetra pyetje të zotit Mueller por se ato janë hartuar prej tij.

Avokatët e presidentit Trump pritet të kthejnë përgjigjet e tij me shkrim në ditët e ardhshme, megjithëse avokati i presidentit Trump, Rudy Giuliani tha javën e kaluar se disa nga pyetjet krijuan "më shumë probleme ligjore sesa të tjerat." Giuliani i cilësoi disa nga pyetjet si "të panevojshme", disa isi "kurthe të mundshme" dhe se "ne mund të konsiderojmë disa si të parëndësishme. "

Pyetjet kanë të bëjnë me ngjarjet përpara zgjedhjeve të nëntorit 2016, jo gjatë dy muajve ndërsa Trumpi ishte president i zgjedhur, apo ngjarje gjatë presidencës së tij.

Në intervistën për kanalin Fox News, presidenti përsëriti sulmet e tij për hetimin 18 mujor Mueller.

"Është një mashtrim," tha ai. "Nuk kishte bashkëpunim të fshehtë me Rusinë."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...