Nikki Haley 2019 - lë të dyja Misionin e Kombeve të Bashkuara dhe profilin e saj Twitter - Bota Sot
Nikki Haley 2019 - lë të dyja Misionin e Kombeve të Bashkuara dhe profilin e saj Twitter

Amerika

Nikki Haley 2019 - lë të dyja Misionin e Kombeve të Bashkuara dhe profilin e saj Twitter

Nga: Beqir SINA - New York Më: 2 janar 2019 Në ora: 16:53
Nikki Haley

NEW YORK : Ambasadoria e SHBA në Kombet e Bashkuara - Nikki Haley, tha se bota 2019 do të nisë për atë me një fillim të ri për në të paktën në një kuptim tjetër - duke u pajtuar plotësisht me një trajtim të ri të statusit t ë saj në Twitter pasi ajo largohet nga roli i saj i diplomacisë publike dhe, të paktën përkohësisht, në jetën private, njofton Departamenti i Shtetit.

Haley njoftoi të martën në faqen e mediave sociale se rregullat e Departamentit të Shtetit i kërkuan asaj të mbyllte llogarinë e saj @AmbNikkiHaley, me më shumë se 1.6 milionë ndjekës dhe të “pastronte” nga faqja e saj në rrejtet sociale të gjithë followers - "ndjekësit”, historitë, fotografitë dhe të gjitha përmbajtjet e tjera të mëparshme për gjatë periudhës sa ajo ishte zyrtare e lart e Departamentit të Shtetit.

Kjo sqaron faqja e saj vjen për shkak të rregullave të Departamentit të Shtetit që u ndryshuan nga administrata në largim,(Administrata Obama) dhe ajo ka për të pastruar llogarinë saj personale të Twitter që ka pasur për vite me rradhë, “Followeres ndjekësit, historitë, fotografitë dhe të gjitha përmbajtjet e tjera.

Po ashtu ajo ju lutet miqeve të saj se shumë shpejt do të hap një faqe të re për refollow dhe retweet dhe këtë për miqtë saj për 2019.

Ndërkohë, që ndjekësit e saj në tweet-in e saj dhe përmbajtje të tjera ende u shfaqën nën llogarinë e saj të vjetër, dhe, nga e hëna e pas mesnatës të martën, ndjeksit e saj filluan të postojnë informacion të ri si @NikkiHaley, ku ajo tashmë kishte grumbulluar 151.000 ndjekës.

Një ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit gjatë administratës së Obamës tha në eksitim se kufizimet u vendosën në përdorimin e mediave sociale në përpjekje për të siguruar që ambasadorët dhe zyrtarët e tjerë nuk u përpoqën të ndërtonin median e tyre shoqërore në dëm të objektivave të SHBA.

Image

Disa media prestigjoze amerikane kanë spekuluar muajin e kaluar se Haley, 46 vjeçe, do të kandidojë për oficer më të lartë, potencialisht edhe duke sfiduar Presidentin Donald Trump për emërimin e presidentit republikan në vitin 2020.

Ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit Graham Lampa spekuloi në Twitter se mbyllja Twitter e Haley do ta dallonte atë nga ajo që ai e quajti " etika e administratës”.

E bija e Presidentit Trump, e cila këtë fillim viti pret të marr një post të lart në Shtëpinë e Bardh - Ivanka Trump shkruajti në statusin e vet privat : “Faleminderit! @nikkihaley - ne nuk do të harrojmë ju, edhe teksa ju të filloni kapitullin tuaj të ardhshëm emocionues!”

Ambasadori Nikki Haley postoj tweetin e fundit të fundit duke shkruar : “Ndërsa, hyjmë në vitin 2019, ndihem i lumtur që kam pasur mundësinë për të përfaqësuar vendin që unë e dua kaq shumë.

Faleminderit zoti President për nderin që bërë të shërbej në Misionine SHBA në Kombet e Bashkuara. Faleminderit të gjithë atyre që na kanë mbështetur. Për të vazhduar me atë që më pas do të jemi në faqen e re me refollow në @nikkihaley dhe ju lutem u tregoni miqve tuaj dhe familjareve!

Media amerikane po ashtu spekulon nëse ishte dhe “dëshira” e saj që të ndahej nga Administrata e Presidentit Trump, megjithatë, Haley bëri atë që vetëm e “pranojë në “heshtje” absolute.

Po ashtu ajo ka postuar një mesazh të fundit në statusin e saj zyrtar, i cili funksionoi edhe të martën për her të fundit : duke falënderuar presidentin Trump "për nderin më të madh në jete" si e ka quajtur ajo - duke shërbyer në Kombet e Bashkuara Ambasadore në Misionin e SHBA.

Mesazhi i fundit e i saj përfshinte një foto të saj në Zyrën Ovale, pranë Presidentit Trump.

Media amerikane po ashtu thotë se Nikki Haley nuk ka thënë deri tani asgjë se çfarë ka në plan të bëjë me karrierën e saj, por në njoftimin e largimit të saj në fillim të tetorit, Haley tha: "Jo, nuk po “përgatitem” për vitin 2020."

Njerëzit e brendshëm (insaideret) e administratës Trump, zoti Sean Spicer dhe Anthony Scaramucci u bashkuan me komentatorët konservator Ben Shapiro dhe Jonah Godberg duke u bërë thirrje njerëzve të ndjekin Haley në adresën e saj të re Twitter.

Ish- Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, ka deklaruar me 21 dhjetor 2017, se Shtetet e Bashkuara po përpiqen që të gjitha vendet ta njohin Kosovën në KB dhe se për këtë synim do të vazhdojnë angazhimet derisa ajo ta fitojë njohjen e plotë, njoftoi Zëri i Amerikës me gazetarin e saj Illir Ikonomi.

Zëri Amerikës tha se Haley i bëri komentet gjatë një aktiviteti në Nju Jork me biznesmenë nga Shqipëria dhe Kosova të organizuar nga Konsullata e Kosovës dhe Dhoma Amerikane e Tregtisë në Kosovë.

Image

“Ne kemi disa vlera të përbashkëta me komunitetin shqiptar. Ne e respektojmë njëri-tjetrin, besojmë në njëri-tjetrin, kemi të njëjtat vlera demokratike. Kjo është ajo që krijon një lidhje të fortë dhe marrëdhënie të forta që nuk mund të dëmtohen”, ka thënë Haley, e cila në këtë takim me bashkëshortin e saj ka treguar se gjyshi i tij kishte ardhur në Amerikë nga Shqipëria. kanë treguar gatishmërinë e tyre për të na ndihmuar kur një stuhi goditi Teksasin.

Kjo thjesht tregon lidhjet që kemi dhe vlerat që ndajmë”, ka thënë Haley. Këtë lajm e ka publikuar “Zëri i Amerikës”, në gjuhën shqipe me 23 Dhjetor 2017 me gazetar Ilir Ikonomin.

Presidenti i SHBA, Donald Trump pranoi dorëheqjen e ambasadores amerikane në KB Nikki Haley, vitin qe lame pas 2018.

Ata u takuan në Zyrën Ovale para dorëheqjes dhe bënë komente për gazetarët njoftoi Zëri i Amerikës.

“Presidenti Trump tha se zonja Haley kishte shprehur dëshirën për t'u larguar rreth 6 muaj më parë dhe shtoi se ajo do të shkëputet në fund të këtij viti.

Presidenti Trump tha se zonja Haley ka qenë "mjaft e veçantë" për të dhe ka bërë "një punë fantastike."

Ambasadorja Haley, kishte thënë se nuk dëshironte të thoshte se me se do të merrej pasi të largohej nga detyra në KB si dhe nuk ka ndërmend të kandidojë në garën e ardhshme presidenciale.

Në komentet për gazetarët ajo tha se "ndonjëherë është mirë të largohesh për t'u hapur rrugën të tjerëve".

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...