Kongresi i ri - 116: Anëtarët e rinje demokratë betohen, Nancy Pelosi zgjidhet kryetare Kongresit Speaker of House - Bota Sot
Kongresi i ri - 116: Anëtarët e rinje demokratë betohen, Nancy Pelosi zgjidhet kryetare Kongresit Speaker of House

Amerika

Kongresi i ri - 116: Anëtarët e rinje demokratë betohen, Nancy Pelosi zgjidhet kryetare Kongresit Speaker of House

Beqir Sina - New York Nga Beqir Sina - New York Më 3 janar 2019 Në ora: 20:17
Nancy Pelosi

WASHINGTON: Kongresi i 116-të do të mblidhet sot të enjten, me demokratët që marrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA pas tetë vjetëve, qe qendruan jashtë “pushtetit” te shumices ne Kongresin Amerikan. Ne rend te parë te ketij betimi është zgjedhja e kongresistes Nancy Pelosi të jetë kryetari i Dhomës se Perfaqesuesve për herë të dytë, pikerisht 8 vjet me pare kur Demokratet e humben shumicen ne Kongres.

Kongresi i 116-të - betimi i shumices  është vendosur të mblidhet sot në mesditë ku cdo kongresist do te beje betimin. Pasi të konfirmohet Pelosi, anëtarët e rinj do të betohen nje e nga nje. Anëtarët e Kongresit te 116-të, me pastaj do të votojnë për një paketë të re rregullash për të qeverisur, rregulloren e re te sjelljes në Dhomen e Perfaqesuesve - Kongresit të 116-të. Sapo të përfundojnë pjesët ceremoniale të ditës se betimit, nisin seancat qe mund të jen më te diskutueshme.

Pelosi ka njoftuar planet për të kaluar një projektligj të shpenzimeve menjëherë sapo ajo merr çekanin e shumices ne Kongres, në mënyrë që t'i japë fund mbylljes së qeverisë. Megjithatë, ligji nuk përfshin fondet për një mur të kufirit, prandaj Presidenti Trump ka thënë se ai nuk do ta nënshkruajë atë. Udhëheqësi i shumicës së senatit republikan Mitch McConnell ka thënë se Senati nuk do të votojë për një projekt-ligj që nuk do të marrë miratimin e presidentit.

Anëtarët e rinj të Kongresit do të betohen sot, ndërsa Kongresi i 116-të fillon seancën e tij i sjell në ketë mbulim eksluzive per gazeten Bota sot nga SHBA, Beqir Sina.


Demokratë të rinj qe do të betohen

Grupi i ri demokratik është shumë i ndryshëm nga ato të mëparshme, me mbi 100 gra që marrin detyrën. Anëtarët e zgjedhur Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar janë gratë e para muslimane të ardhura në Kongres, dhe Deb Haaland dhe Sharice Davids janë gratë e para amerikane me te reja  të zgjedhura në Kongres. Ayanna Pressley është anëtare e parë e afrikano-amerikane e Kongresit nga Massachusetts dhe Abby Finkenauer është gruaja e parë e ardhur në Kongres nga Iowa. Nga 31 republikanët e rinj, të gjithë ata janë të bardhë dhe vetëm një është një grua.

Kryetarja e Dhomes se Perfaqesuesve  tradicionalisht administron betimin e Kongresit. Anëtarët mund të zgjedhin të mbajnë një liber te shejte fetar duke bërë kështu betimin simbas fese qe i perkasin.

Kush janë postet e reja të komisioneve te Kongresi i 116-të?

Demokratët zyrtarisht po marrin kontrollin, e shumices se Dhomes se Perfaqesuesve - Kongresi i 116-të - kur Senatin e kane pasur per 8 vjet  Repubikanet, te cilet ne kete ligjistature te re natyrisht qe do të vinë me strategji të reja.

Deri më tani, ligjvënësit nga partia demokrate jane zgjedhur per ne postet në komitetet kyçe, pikerisht ne ato komitetet ku ata per 8 vjet  kanë pasur një shtrirje të kufizuar, në thelb, dhe nje pjese e tyre janë larguar për të shprehur shqetësimet e tyre nëpërmjet programeve të lajmeve kabllore dhe mediave sociale. Tani, ndryshimi në pushtet, që dolen nga zgjedhjet afatmesme të 6 nëntorit 2018, jo vetëm që u jep atyre një ze te fort, por edhe mjete të vërteta legjislative, si fuqia për të lëshuar thirrje, për të mbajtur presidentin para “llogarisë” në çdo gjë . Qe nga kthimet e tij tatimore dhe marrëdhëniet e biznesit me Rusinë hetimi ndaj skandaleve të administratës dhe politikat e tij të emigracionit, shkruan sot shtypi amerikan ne analizat e poliitkanve te ketyre ceshtjeve.

Këtu janë gjashtë anëtarët me te rendesishem që të shikojnë në Kongresin e Ri si kryetar te komisioneve te Kongresit i 116-të dhe çfarë shpresojnë të arrijnë:

Veterani i demokratve ne Dhomen e Perfaqesuesve Eliot Engel i zgjedhur 17 here ne Nju Jork, do të kryesojë Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Perfaqesuesve- Kongresin Amerikan- Komitetit me te rendesishem ne Kongresin Amerikan

Kongresmeni Eliot Engel, demokrat i Nju Jorkut, aktualisht anëtar i lartë i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës, eshte bere zgjedhja me e mire e udhëheqjes së Partisë Demokratike për të kryesuar këtë komitet me ndikim. Ku shumica e re demokrate të dalë në detyrë te re qysh në janar 2019 do te nis edhe punen e tij  ligjistativin Kongresi i 116-të. Në këtë rol, zoti Engel do të shërbejë si figura më e shquar e Partisë Demokrate mbi politikën e jashtme.

Në shumë çështje kyçe, pikëpamjet e Engel janë më afër me atë të republikanëve sesa shumica e demokratëve të tij theksuan analistet amerikan ne prag-nisjen e punes se Dhomes se Perfaqesuesve - Kongresi i 116-të.

“Për fat të keq, në shumë çështje kyçe, pikëpamjet e tij janë më afër me atë të republikanëve sesa shumica e demokratëve të tij,” tha NBC nga Capitol Hill. Në të vërtetë, aktivisti pro-Trump neokonservator Morton Klein ka lavdëruar ngjitjen e Engel në kryesinë, duke e përshkruar atë si "dikush që kupton plotësisht të vërtetën e luftës arabo-islamike kundër Izraelit dhe Perëndimit".

Kohët e fundit, Engel  ishte një nga vetëm një “grusht” demokratësh për të kundërshtuar marrëveshjen anti-bërthamore të Iranit. Ndërkohë, ai ka mbështetur shfuqizimin e kufizimeve ligjore të SHBA-ve dhe ndërkombëtare për eksportimin e teknologjive bërthamore në shtetet e armatosura bërthamore si India.

Përveç kësaj, Engel ka kundërshtuar tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani, ka kërkuar zgjerimin e NATO-s për të përfshirë Ukrainën dhe Gjeorgjinë dhe mbështet aneksimin ilegal të Marokut të Saharës Perëndimore të okupuar, duke këmbëngulur që Shtetet e Bashkuara të pranojnë sovranitetin maroken dhe të mohojnë ish-koloninë spanjolle e drejta e vetëvendosjes siç kërkohet nga Kombet e Bashkuara dhe Gjykata Botërore.

Ai ishte një përkrahës i sinqertë i vendimit të Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, duke e quajtur lëvizjen e ambasadës amerikane në atë qytet multietnik "me kohë të prapambetur". Ai kundërshton çdo përfshirje të Kombeve të Bashkuara në procesin paqësor izraelito-palestinez dhe këmbëngul qe Shtetet e Bashkuara duhet të vënë veton ndaj të gjitha rezolutave të OKB-së kritike ndaj Izraelit.

Demokratet kan thene se zoti Engel nuk i merr këto pozita sepse ai është hebre,, ose sepse përfaqëson një rreth me një popullsi të madhe hebreje.

Engel Kosovë dhe Ballkan

Jane pikat kryesore te Kongresistit Eliot Engel gjate gjithe karrjeres se tij - prej kur vjen fjala per kete pjese qe eshte quajtur e “nxeht”, per shkak te zhvillimeve qe ka pasur atje qysh me shperberjen e ish Jugosllavise me 1990, dhe qasjes se kokresistit Eliot Engel. Dhe, ndoshta kjo ka qene pika e vetme, ku te dy Dhomat e Perfaqesuesve jane bashkuar dhe kane qene bipartizane.

Në vitin 1996, The Washington Post shkroi: "Shkaku i Kosovës është mbajtur gjallë në Uashington nga një grup kongresmenësh të udhëhequr nga Kongresisti Eliot L. Engel (DN.Y.)...."

Ndërsa, si një anëtar i Nënkomiteti për Evropën dhe Kryetar i Grupit të Kongresit Shqiptar të Çështjeve, Engel luftoi spastrimin etnik në Kosovë në vitin 1999 dhe shprehu mbështetje në Kongresin për pavarësinë e Kosovës.

Shqiptaret e kane perkrahur dhe mbeshtetur vazhdimisht Kongresistin Eliot Engel por edhe ai ka qene gjitheheret me shqiptaret , per demokratizmin e Shqiperise, rrezimin e komunizmit, futjen e saj ne NATO dhe integrimin Europian, lirite e te Drejtat e Njeriut ne Mal te zi, Maqedoni, Luginen  e Presheves, e tjer. Ne Kosove Eliot Engel ka marre vleresimin me te lart një rrugë është emëruar me emrin e tij në qytetin e Pejes, dhe posta e Republikes se Kosoves ka emtuar nje pulle poste me portretin e tij me 2016 dhe ai ishte Kongresisti i parë amerikan për të iu drejtuar nga salla e parlamentit te Kosovës.


Kongresisti i Nju Jorkut Jerry Nadler, kryetar i Komisionit Gjyqësor të Dhomës së Perfaqesuesve

Nadler thotë se i jep përparësi mbikëqyrjes. Komiteti i tij i ka bërë thirrje prokurorit të përgjithshëm Matthew Whitaker sepse demokratët janë të shqetësuar për natyrën e emërimit të tij dhe lidhjen e saj me hetimin e Rusisë. Nadler tha se Whitaker ka rënë dakord të dëshmojë, por nuk është zotuar për një datë. Ai thotë se do të lëshojë një thirrje nëse është e nevojshme. Kryetari i komisionit të ardhshëm është gjithashtu i vendosur për të mbrojtur hetimet e posaçme të këshillave të udhëhequra nga Robert Mueller.

"Për dy vitet e fundit, presidenti nuk ka pasur mbikëqyrje, asnjë përgjegjësi nga Kongresi. Kongresi republikan ishte plotësisht i braktisur në përgjegjësinë e tij për të siguruar mbikëqyrje," tha Nadler për "CBS That Morning." "Ne do të sigurojmë këtë mbikëqyrje, ne do të përdorim fuqinë e thirrjes nëse duhet të bëjmë".

Kongresisti i Nju Jorkut, demokrati Jarry Nadler njihet si miku me i afert me ish kongresistin republikan te Nju Jorkut Xhozef DioGuardin dhe bashkeshorten e tij Shirli Klojes DioGuardi te cilet e kan pasur ate mysafir special ne disa takime te rendesishme ne Nju Jork, si dhe kan mbeshtetur fushaten e tij .

Kongresisti i Kalifornis Adam Schiff, kryetar i Komitetit të Inteligjencës të Dhomës se Perfaqeusesve

“Kur ai do te merr frenat e komitetit”, ka thënë se “do të përqendrojë përpjekjet e panelit rreth mbrojtjes së hetimit të Mueller dhe ri-angazhimin e tij në hetimin e përgjithshëm”. Schiff ka shprehur gjithashtu interes në thirrjen e dëshmitarëve lidhur me hetimin e Rusisë, të cilët tashmë kanë dëshmuar. "Ne besojmë se dëshmitarët e tjerë ishin të pavërtetë përpara komitetit tonë," tha Schiff në nëntor, pasi ish-avokati i Trump Michael Cohen u deklarua fajtor për të gënjyer në Kongres.

Schiff ka identifikuar dy fusha kyçe të interesit kur është fjala për hetimin rus dhe marrëveshjet e mundshme midis bashkëpunëtorëve të Trump: Detajet e takimit famëkeq të Trump Tower 2016, që mund të përfshijë lëshimin e thirrjeve për të dhënat telefonike dhe nëse rusët pastruan paratë përmes organizatës Trump .

Kongresisti i Maryland Elijah Cummings, kryetar i Komitetit të Mbikëqyrjes dhe Reformës së Dhomes se Perfaqesuesve

Nëse demokratët kanë kërkuar mbikëqyrjen e presidentit, ata me siguri do të shohin Cummings, si kryetar i komitetit me mbikëqyrje në emër të tij. Cummings ka thënë se do ta përdorte fuqinë e tij për të bërë publike gjetjet e Mueller. "Ajo që publiku ka thënë është se ata duan përgjegjësi dhe transparencë," i tha Cummings CBS-së "Face the Nation." "Do të bëja gjithçka  në fuqinë time për të gjetur gjetjet jo vetëm për Kongresin, por për njerëzit e Shteteve të Bashkuara". Cummings ka thënë gjithashtu se do të donte që Cohen të vinte përpara komitetit. "Publiku duhet të dijë saktësisht se çfarë ka ndodhur," tha ai për CNN. "Kemi shumë për të parë."


Kongresistia e Kalifornis Maxine Waters, kryetare e Komitetit të Shërbimeve Financiare të Kongresit

Tani ajo do të bëhet gruaja e parë dhe kryesuese e parë afrikano-amerikan i Komitetit të Shërbimeve Financiare, dhe ajo ka syrin e saj në bankat që i huazuan zotit Trump.

Si anëtar i lartë i komitetit, Waters është fokusuar në Deutsche Bank, e cila i dha paratë e Trump pas falimentimeve dhe u godit gjithashtu me një gjobë të madhe për një pastrim parash prej 10 miliardë dollarësh rusë

Kongresisti i Massachusetts Richard Neal, kryetar i Komitetit të Perdorimit te Mjeteve të Dhomës së Perfaqesuesve Auditimit dhe Kodit Tatimor.

Ndryshe nga paraardhësit e kohëve të fundit, presidenti ka refuzuar të lëshojë deklaratat e tij tatimore. Kjo mund të ndryshojë sapo Neal të marrë kryesimin e Komitetit të Perdorimit te  Mjeteve dhe Shprehjeve me shkrim të taksave. "Po, unë mendoj se ne do, te bejme gjera te reja pas janarit 2019" i tha Neal axhensise se lajmeve nderkombetare Associated Press duke konfrirmuar se ai do të kërkojë taksat e presidentit. "Shpresoj që presidenti do ta bëjë këtë vetë, kryesisht për shkak se çdo president që nga Gerald R. Ford e ka bërë vullnetarisht këtë".

Z. Trump ka refuzuar në mënyrë të përsëritur që t'i bëjë publike kthimet e tij, duke protestuar se ai është nën auditim. Nëse ai nuk është në përputhje me kërkesën e Neal, dispozita e kodit tatimor i lejon kryetarit të kërkojë informacionin e tatimpaguesit nga Shërbimi i Ardhurave të Brendshme dhe sekretari i thesarit do të duhej ta prodhonte atë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...