SHBA - Konferenca Ndërkombëtare:“Liria fetare globale”, një epokë e re për avokim në përgjigje të një epoke të re të sfidave dhe kërcënimeve - Bota Sot
SHBA - Konferenca Ndërkombëtare:“Liria fetare globale”, një epokë e re për avokim në përgjigje të një epoke të re të sfidave dhe kërcënimeve

Amerika

SHBA - Konferenca Ndërkombëtare:“Liria fetare globale”, një epokë e re për avokim në përgjigje të një epoke të re të sfidave dhe kërcënimeve

Nga: Beqir Sina - New York Më: 2 mars 2019 Në ora: 15:33
Teuta Sahatqija

UN (1 mars 2019 Bota sot) - Dje në selinë e Kombeve të Bashkuar u mbajt një konferencë ndërkombëtare e titulluar “Liria fetare globale” në një epokë e re për avokim në përgjigje të një epoke të re të sfidave dhe kërcënimeve, organizuar nga Misioni i Përhershëm Observer i Selisë së Shenjtë.

Në këtë konferencë morën pjesë, diplomat, klerik dhe ambasadore të vendeve të ndryshme të botës përfshirë : shkëlqesinë e Tij Sam Brownback, Ambasadori i SHBA-ve në Lirinë Fetare Globale. Kryepeshkopi Ignatius Kaigama, Kryepeshkopi i Jos Nigeri, Ish-Presidenti i Konferencës Peshkopëve të Nigerisë. Dr. Hajnalka Juhasz, Komisionere Ministrore, Hungari, Dr. Thomas Farr, President, Instituti i Lirisë Fetare, Kryepeshkopi Bernardito C. Auza, Observer i Përhershëm i Selisë së Shenjtë në Kombet e Bashkuara i cili ishte dhe moderator.

Mbasi ka marrë një faleminderim nga moderatori, i konferencës ndërkombëtare “Liria fetare globale”, Ambasadori Broënback dhe z. Farr, për diskutim e saj në këtë konferencë megjithëse Kosova nuk është anëtarë e Kombeve të Bashkuara, Ambasadorja Teuta Sahatqija, e ka vlerësuar si shumë të rëndësishme pjesëmarrjen e saj si përfaqësuese e Kosovës në këtë konferencë ndërkombëtare.

“Sot isha e ftuar në eventin “International Religious Freedom”, të organizuar nga Misioni i Selisë së Shenjtë, Vatikanit pranë Kombeve të bashkuara dhe nga NGO Committee on freedom of Religion.

Konferenca u mbajt në sallën e madhe të ECOSOC, ku organizatori kishte rezervuar ulesen në vendin e nderuar për personalitete të dalluara, edhe përfaqësueses së Kosovës” shkruajti në statusin e Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Nju Jork, i njohur si Misioni i Kosovës, Ambasadorja Teuta Sahatqija.

Mbas fjalës së panelistëve të kësaj konference: Amb i SHBA për lirinë e besimit Sam Brownback, Tomas Farr, Dr Hajnalka Juhasz deputetë nga Hungaria dhe Kryepeshkopi i Nigerisë, Moderatori Tomasz Grysa nga Misionini Selisë së Shenjtë i dha fjalën, duke ju adresuar Konferencës Ambasadores Teuta Sahatqija, trasmeton UN-TV.

Ambasadorja Teuta Sahatqija, shkruan në statusin e KP të Kosovës, se ajo ka folur për Kushtetutën që e definon Kosovën si shtet sekular, Legjislacionin mbështet liritë fetare.

“Fola për harmoninë fetare që mbretëron tek shqiptarët si vlerë e çmuar që e kemi. Për shpëtimin e hebrenjve nga Holokausti si pjesë e traditës shqiptare, për të shpëtuar njerëzit që janë në rrezik” shkruan Ambasadorja Sahatqija.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...