Evropa dhe OKB formojnë kundërvënie që 'mund të bëjnë të drejtë' botëkuptimin, thotë shefia e punëve të jashtme të BE-së në Këshillin e Sigurimit - Bota Sot
Evropa dhe OKB formojnë kundërvënie që 'mund të bëjnë të drejtë' botëkuptimin, thotë shefia e punëve të jashtme të BE-së në Këshillin e Sigurimit

Amerika

Evropa dhe OKB formojnë kundërvënie që 'mund të bëjnë të drejtë' botëkuptimin, thotë shefia e punëve të jashtme të BE-së në Këshillin e Sigurimit

Beqir Sina -  New York Nga Beqir Sina - New York Më 13 mars 2019 Në ora: 18:29
OKB
Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, duke folur në Këshillin e Sigurimit,: " se në të njëjtën ditë kur të tërhiqet taksa, ajo do të thërrasë një takim të ri në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, për arritjen e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme."
  
UN (12 mars 2019 - Bota sot) : "Koncepti i qeverisjes globale rrezikon të zëvendësohet me ligjin e vjetër që mund të bëjë të drejtën", tha Përfaqësuesia e Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme, në një fjalim të gjatë golab të martën në Këshillin e Sigurimit, gjatë një takimi duke folur edhe për një bashkëpunim të vazhdueshëm ndërmjet OKB dhe një organizmi prej 28 anëtarësh.
 
Federica Mogherini tha se rregullat themelore që kanë qeverisur bashkëpunimin ndërkombëtar për dekada janë duke u marrë në pyetje, edhe pse ato janë më të nevojshme tani se kurrë. Ajo përmendi "aneksimin e paligjshëm të gadishullit të Krimesë dhe sjelljen e tij në Ukrainën lindore", e cila, tha ajo, tregon se çfarë ndodh kur shkelet ligji ndërkombëtar: "Tensionet rriten dhe konfliktet shpërhapen".
 
Duke pranuar që sistemi aktual multilateral nuk është i përsosur, znj. Mogherini tha se Bashkimi Europian ishte mbështetës i agjendës së reformës së OKB-së të parashtruar nga Sekretari i Përgjithshëm António Guterres, i cili synon të zgjerojë dhe përmirësojë: "OKB është shtëpia jonë e përbashkët. Është qendra e gravitetit të sistemit ndërkombëtar, mjet që kemi, për të ndërtuar një rend global më paqësor dhe bashkëpunues ".
 
Zonja Mogherini tha se BE po investon në bashkëpunim me sistemin e OKB-së si kurrë më parë dhe i kujtoi Këshillit të Sigurimit që Shtetet Anëtare të BE-së kolektivisht të kontribuojnë një të tretën e buxhetit paqeruajtës të OKB-së, i cili është "më shumë se çdo fuqi tjetër globale".
 
Duke shpjeguar se bashkëpunimi i BE-së me OKB-në dhe Afrikën shkon shumë përtej paqeruajtjes, znj. Mogherini tha se qasja aktuale e BE-së është të veprojë si një "partner i barabartë" me kontinentin, dhe jo thjesht si një donator, duke vendosur prioritetet e përbashkëta dhe duke bashkëpunuar ngushtë me Bashkimin Afrikan dhe Kombet e Bashkuara. Duke bashkëpunuar në këtë mënyrë, të tre organizatat kanë ndihmuar rreth 30,000 emigrantë afrikanë, të mbajtur më parë në qendrat e paraburgimit libian, për t'u kthyer vullnetarisht në shtëpi ose për të gjetur mbrojtje ndërkombëtare, tha ajo.
 
Ajo e përshkroi Kombet e Bashkuara si partnerin kryesor të BE-së për zgjidhjen e konflikteve në Afrikë dhe tha se "kudo që të ketë një proces paqeje dhe një mision paqeruajtës të OKB-së, Bashkimi Evropian është atje për të mbështetur politikisht, financiarisht dhe me misionet tona . "
 
Kjo qasje e re po ndryshon gjithashtu mënyrën se si punojmë së bashku në kontekstin e OKB-së. Për më shumë se një vit, ne kemi punuar në një format trilateral me Bashkimin Evropian, Bashkimin Afrikan dhe Kombet e Bashkuara. Puna jonë e përbashkët filloi në një sfidë të përbashkët: situata dramatike e emigrantëve afrikanë në qendrat e paraburgimit të Libisë. Kuptuam së bashku se ne mund t'i zbraznim këto qendra dhe t'i shpëtonim jetët duke punuar së bashku, dhe falë bashkëpunimit tonë, ne kemi ndihmuar mbi 30,000 njerëz në një vit të kthehen vullnetarisht në shtëpitë e tyre ose të gjejnë mbrojtje ndërkombëtare kurdo që të jetë e nevojshme.
 
Ky është ndoshta kontributi ynë më novator për një multilateralizëm më efektiv - organizatat rajonale që bashkojnë forcat në terren dhe në trekëndësim me agjencitë e OKB-së.
 
Dëshiroj tani të përmend dy kontribute të Bashkimit Evropian në sistemin multilateral, duke filluar me një rajon më afër nesh, Bashkimit Evropian, pajtimit në Ballkan.
 
Më lejoni t'ju falënderoj secilin prej jush për qasjen konstruktive të Anëtarëve të Këshillit të Sigurimit në Dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.
 
Për rifillimin e plotë të bisedimeve, tarifat që janë imponuar nga qeveria e Kosovës duhet të revokohen. Dita e revokimit të tarifave, menjëherë do të bëj thirrje për një takim të ri të Dialogut - për të arritur një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, e cila duhet të adresojë të gjitha çështjet e pazgjidhura dhe të normalizojë normalisht marrëdhëniet midis Prishtinës dhe Beogradit.
 
Siç e dini, personalisht e lehtësoj dialogun. Por Dialogu nuk më përket mua, Bashkimi Europian apo ndonjë prej nesh rreth kësaj tryeze, ajo i takon partive. Është pranë tyre të gjejnë një marrëveshje që do të ishte e pranueshme dhe e përshtatshme për të dyja. Në të njëjtën kohë, një marrëveshje përfundimtare duhet të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe do të duhet të mbështetet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Roli juaj është dhe do të jetë kyç dhe ne jemi të gatshëm - jam personalisht gati - të intensifikojmë shkëmbimet të mendimeve tona me të gjithë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për këtë.
 
Dhe duke qëndruar me Ballkanin, këtë vit kemi parë diçka historike që po ndodh në Ballkan: marrëveshja e Prespës është një shembull tjetër pozitiv i bashkëpunimit BE / OKB dhe një shembull i mrekullueshëm i udhëheqjes politike nga dy vendet, Maqedonia e Veriut dhe Greqia. Një përfundim pozitiv i dialogut Beograd-Prishtinë do të jepte edhe më shumë shpresë për të gjithë rajonin, do të ishte një model dhe një frymëzim për Evropën dhe botën.
 
Kryediplomatja evropiane ka thënë në Neë York se në të njëjtën ditë kur të tërhiqet taksa, ajo do të thërrasë një takim të ri në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, për arritjen e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.
 
Kryeministri Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të BE-së e cila deklarojë në Këshillin e Sigurimit në Nju Jork, se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë, duhet të hiqet taksa e vendosur nga Qeveria e Kosovës.
 
Haradinaj përmes një postimi në Tëiiter ka thënë se dialogu ka dalë nga binarët, para se Qeveria të vendoste taksën 100 % nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina, për arsye të tjera.
 
“Dialogu ka dalë nga binarët shumë kohë përpara se të vendosej taksa, Federica Mogherini. Mungesa e transparencës, mbështetja e propozimit për shkëmbim të territoreve  dhe dështimi i implementimit të marrëveshjeve ekzistuese –  këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të vazhdojë pa u ndërlidhur me taksën”, ka shkruar shefi i Qeverisë.
 
Kryediplomatja evropiane tha dje në New York se në të njëjtën ditë kur të tërhiqet taksa, ajo do të thërrasë një takim të ri në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, për arritjen e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...