Shoqata e Konsujve të Huaja në New York (SOFC), dedikoi një mbrëmje për festimin e grave Konsuj nga mbarë bota - Bota Sot
Shoqata e Konsujve të Huaja në New York (SOFC), dedikoi një mbrëmje për festimin e grave Konsuj nga mbarë bota

Amerika

Shoqata e Konsujve të Huaja në New York (SOFC), dedikoi një mbrëmje për festimin e grave Konsuj nga mbarë bota

Nga: Beqir Sina - New York Më: 15 mars 2019 Në ora: 18:46
Pamje nga festa

Më 14 mars 2019, Shoqata e Konsujve të Huaja në Nju Jork (SOFC) organizoi me korpusin diplomatik të konsujve nga mbar bota, përfshirë edhe ftesën për Konsullatën e Përgjithëshme e Republikës së Kosovës, (Albana Bylykbashi, Lulëzim Krasniqi dhe Butrint Ymeri) një pritje, gjatë së cilës dhjetë gra nga vende të ndryshme të botës u nderuan me çmime simbolike, për suksesin e tyre të shquar në fushat e tyre.

Ngjarja e këtij viti e korpusit të kunsujve në Nju Jork, u hap nga Konsullia e Përgjithshëme e Gjeorgjisë, Hon. Diana Zhgenti, e cila pranoi SOFC, ka zgjedhur disa gra për këtë vit, për t’i nderuar ato për kontributin e tyre në diplomaci në Nju Jork, dhe uroi të gjithë fitueset për suksesin e tyre : “Gratë e realizuara janë modele të mrekullueshme, me arritjet e tyre të shkëlqyera profesionale që kontribuojnë në mënyrë të konsiderueshme.”

Për këtë ngjarje vjetore Shoqëria e Konsujve të Huaj në Nju Jork, dha pritjen (E enjte, 14 mars 2019) në Kalayaan Hall, Qendra Filipine, në Nju Jork, një mbrëmje, kjo e cila mbahet me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ku kjo shoqatë, organizon dhe Ceremoninë e Çmimit Vjetor të Grave, të cilat, u nderuan për arritjet e tyre të jashtëzakonshme profesionale dhe kontributin në fuqizimin e komunitetit në Nju Jork dhe Amerikë, një cmim ky të iniciuar në 2011 nga Konsullia e Përgjithshëm i Republikës së Kazakistanit Raushana Yesbulatova.

Image

Shoqëria e Konsujve të Huaj në Nju Jork, për këtë vit nderojë me çmimin e saj vjetor të nominuarën nga Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës aktivisten e dalluar doktoren Zana Dobroshi, MD

Zana Dobroshi, MD, PhD është një mjeke, e përgjithshëme dhe specializuar për fëmijë dhe adoleshentër. Ajo është një Assoc. Prof. Psikiatri në Universitetin Kolumbia të NY, Adjunct Assoc. Profesor i Psikiatrisë në Case Western Reserve Univ. i Cleveland, ish Prof. i Psikiatrisë në Universitetin e Prishtinës, ku punoi për më shumë se 10 vjet para se të vinte në SHBA si profesore. Menjëherë pas përfundimit të saj të studimeve ne SHBA, ajo zbuloi se ajo nuk mund të kthehej, më në Kosovë, në atë kohë, kur të gjithë profesorët shqiptarë u pushuan nga puna dhe shkolla mjekësore u mbyllën dhe u hapën menjëherë pas fillimit të luftës.

Image

Dr. Dobroshi ka lindur dhe është rritur në Prishtinë, Kosovë, e cila në atë kohë ishte pjesë e ish-Jugosllavisë. Ajo u mësua që në moshë të hershme që punonte shumë dhe ndihmonte njerëzit e tjerë të sillnin kuptim dhe gëzim në jetë. Në moshën 17-vjeçare ajo u bë studentja e Shkollës Mjekësore në Beograd, ku së pari u ndesh me vuajtjet e bashkatdhetarëve të saj dhe e kuptoi rëndësinë e të folurit mjekësor dhe të kuptonte gjuhën dhe kulturën shqiptare. Ajo u bë e vendosur për të ndihmuar zhvillimin e Shkollës Mjekësore në Prishtinë dhe organizoi avokatin të studentëve të tjerë mjekësorë shqiptarë për hapjen e Shkollës Mjekësore atje. Për më tepër, këta studentë do të organizonin ndihmë për nënat në zonat rurale me rritjen e fëmijëve dhe kujdesin shëndetësor.

Ajo u mahnit me mundësitë e psikiatrisë që ndryshonte jetën e njerëzve. Në moshën 25-vjeçare, ajo u bë një nga specialistët më të rinj të Neuropsikiatrisë në vend. Dhe më vonë, ajo u bë Doktore e parë e Shkencave në Psikiatri në Kosovë, duke përfunduar studimet e doktoraturës në Zagreb, Kroaci. Ajo zhvilloi Qendrën për Psikiatrinë e Fëmijëve në Prishtinë dhe botoi shumë artikuj. Duke mos qenë në gjendje të kthehej, Dr. Dobroshi duhej të bënte gjithçka përsëri, duke filluar nga zeroja dhe në nivelet më të larta të profesionit të saj, duke u bërë përsëri profesore në universitetet të njohura, drejtore trajnimi, drejtore klinike, publikojë artikuj dhe kapituj librash, duke u zgjedhur shumë herë si mësuese e vitit nga studentët e saj mjekësorë dhe Kosova, duke u bërë Kryetare Shoqatës Mjekësore Shqiptaro-Amerikane, Anëtare e Bordit të Shoqërisë Amerikane të Grave, Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë, e Shoqatës Amerikane Psikoanalitike etj.

Image

Duket sikur Dr. Dobroshi vazhdon të të bëjë të njëjtën gjë në mes të Nju Jorkut, çfarë bëri në Kosovën kur ajo shërbeu atje në fushën e mjekësisë. Edhe këtu ajo për çdo javë i kushton shumë orë familjeve të varfra të imigrantëve, "sepse njerëzit e varfër meritojnë mjekë të mirë" thotë Dr. Dobroshi.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...