SHBA: Dita e Përkujtimit 2019 e Hënë, më 27 maj - Bota Sot
SHBA: Dita e Përkujtimit 2019 e Hënë, më 27 maj

Amerika

SHBA: Dita e Përkujtimit 2019 e Hënë, më 27 maj

Beqir SINA - New York Nga Beqir SINA - New York Më 26 maj 2019 Në ora: 19:35
Foto ilustrim

WASHINGTON D.C.: Dita e Përkujtimit është një festë e amerikanve, e vërejtur të hënën e fundit të majit, duke nderuar burrat dhe gratë që vdiqën gjatë shërbimit në ushtrinë amerikane.

Dita e Përkujtimit 2019  të hënën, më 27 maj.

Fillimisht i njohur si Dita e Dekorimit, ajo filloi në vitet pas Luftës Civile dhe u bë një festë zyrtare federale në vitin 1971. Shumë amerikanë kujtojnë Ditën e Përkujtimit, duke vizituar varreza ose përmendore, duke mbajtur tubime familjare dhe duke marrë pjesë në parada. Jo zyrtarisht, ajo shënon fillimin e sezonit të verës, ne SHBA.

Observimet e hershme të Ditës së Përkujtimit

Lufta Civile, e cila përfundoi në pranverën e vitit 1865, mori jetën e shume amerikaneve më shumë se çdo konflikt në historinë e SHBA dhe kërkoi krijimin e varrezave të para kombëtare të vendit.

Nga fundi i viteve 1860, amerikanët në qytete të ndryshme kishin filluar të mbanin zotimet e pranverës se atyre viteve për këta ushtarë të panumërt të rënë, duke i dekoruar varret e tyre me lule vendosur nji flamur amerikan dhe duke drejtuar lutjet e tyre Perendise.

A e dini?

Se per çdo vit në Ditën Përkujtimore ne te njeten kohe ne te gjtithe Ameriken ne një moment kombëtar i përkujtimit, ne qytetet kryesore  zhvillohet në orën 3:00 me kohen lokale nje ceremoni perkujtimore.

Është e paqartë se ku ka lindur pikërisht kjo traditë; shumë komunitete të ndryshme mund të kenë nisur në mënyrë të pavarur ceremonite përkujtimore. Megjithatë, në vitin 1966 qeveria federale shpalli krahinen Waterloo, ne veri te Nju Jorkut, si vendlindja zyrtare e Ditës së Përkujtimit.

Waterloo, i cili festoi ditën e parë më 5 maj 1866, u zgjodh sepse organizoi një eveniment vjetor në mbarë komunitetin, gjatë të cilit , shkollat, zyrat e administartes, dhe shume insitucione perfshire dhe dyqanet e bizneset private u mbyllën dhe banorët zbukuronin varrezat e ushtarëve me lule dhe flamuj si dhe vendosen ne çdo shtepi ballkonin apo dritaren e shtepise nji flamur amerikan, nderkohe qe dhe shtyllat e rrugve te qytetit u zbukuruan me flamuj amerikan.

Dita e Dekorimit

Më 5 maj 1868, gjenerali Xhon A. Logan, udhëheqës i një organizate për veteranët e Luftës Civile Veriore, bëri thirrje për një ditë mbarëkombëtare të kujtimit më vonë po atë muaj. "Më 30 maj 1868 është caktuar për kete qëllim dhe vendosja e flamurve dhe buqetae me lule, ose për të dekoruar varre të atyre që kanë vdekur në mbrojtje të vendit të tyre gjatë rebelimit të vonuar dhe trupat e të cilëve tani qëndrojnë në pothuajse çdo qytet, fshat dhe oborr kishe në kete tokë ", tha Logan kur shpalli Diten e Dekorimit ne Nju Jork.

Data e Ditës së Dekorimit, siç e quajti ai, u zgjodh sepse nuk ishte përvjetori i ndonjë beteje të veçantë.

Në ditën e parë të dekorimit, gjenerali James Garfield bëri një fjalim në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit dhe 5,000 pjesëmarrës zbukuruan varrezat e 20,000 ushtarëve të Bashkimit dhe Konfederatës të varrosur atje.

Shumë shtete të Veriut zhvilluan ngjarje të ngjashme përkujtimore dhe përsëritën traditën në vitet e mëvonshme; nga 1890 secili prej tyre kishte bërë Ditën e Dekorimit një festë zyrtare shtetërore. Shtetet e jugut, nga ana tjetër, vazhduan të nderonin të renet e tyre në ditë të veçanta deri pas Luftës së Parë Botërore.

Historia e Ditës së Përkujtimit

Dita e Përkujtimit, si Dita e Dekorimit gradualisht u bë e njohur, fillimisht mbasi nderoi vetëm ata të humbur gjatë luftës në Luftën Civile. Por gjatë Luftës së Parë Botërore, Shtetet e Bashkuara e gjetën veten të përfshirë në një tjetër konflikt të madh dhe festimi ka evoluar për të përkujtuar personelin ushtarak amerikan që rane në të gjitha luftërat.

Për dekada me radhë, Dita e Përkujtimit vazhdoi të ishte  më 30 maj, data që Logani kishte zgjedhur për Ditën e parë të Dekorimit. Por në vitin 1968 Kongresi miratoi Aktin e Festave duke i caktuar së Hënës se fundit te muajit Maj - Ditën e Përkujtimit. Pra, si të hënën e fundit në maj në mënyrë që të krijonte një fundjavë tre-ditore për punonjësit federalë; ndryshimi hyri në fuqi në vitin 1971. I njëjti ligj gjithashtu deklaroi Ditën e Përkujtimit një festë federale.

Tradita e Ditës së Përkujtimit

Qytetet dhe qytetaret amerikan anembanë Shteteve të Bashkuara mbajnë paradë Përkujtimore per çdo vit, ne kete dite duke përfshirë shpesh personelin ushtarak dhe anëtarët e organizatave të veteranëve. Disa nga paradatjet më të mëdha ndodhin në Çikago, Nju Jork dhe Uashington, D.C.

Gjithashtu, amerikanët përkujtone Ditën e Përkujtimit duke vizituar varrezat dhe përmendoret. Disa njerëz mbajnë një lule të kuqe, tradafil, karafil ose lloj tjeter  në kujtim të atyre që kanë rënë në luftë - një traditë që filloi me një poemë të Luftës së Parë Botërore.

Në një shënim më pak me të ndryshëm, nga ai zyrtar, shumë njerëz ketu ne Amerike bëjnë udhëtime në fundjavë ose bejne organizme ne parqe jashte qytetit te mbeledhur se bashku si familje, grupe apo komunitet duke bere barbecues dhe u argetuar ne natyrene bukur te kohes se bukur te ketij muaji ne Amerike, ndoshta kjo eshte edhe arsyeja sepse ne kete dite Ditën e Përkujtimit - amerikanet shënojn jozyrtarisht fillimin e verës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...