Festivali Shqiptar 2019 - Hart Plaza Detroit - Bota Sot
Festivali Shqiptar 2019 - Hart Plaza Detroit

Amerika

Festivali Shqiptar 2019 - Hart Plaza Detroit

Nga: Beqir SINA - Detroit MI Më: 16 qershor 2019 Në ora: 22:26
Pamje nga vendi i ngjarjes

Sheshi kryesor në zemër të qytetit të Detroitit, Hart Plaza, për dy netë rresht (të shtunën dhe të dielën 15-16 qershor) ishte "pushtuar" nga ritmet e vallëzimit dhe muzikës popullore shqiptare nga Shqipëria, Kosova, Shqipëria dhe diaspora e interpretuar nga disa nga yjet e këngëve dhe artistëve më të famshëm shqiptarë, dhe ansambleve e grupeve artistike

HART PLAZA DETROIT MI: (Bota sot 15 qershor 16 2019): Festivali i Katërt Shqiptar në Hart Plaza - Detroit, me themeluesin dhe Presidentin Ben Pëllumbin nën kujdesin e një bordi të ngritur posaçërisht për këtë festival , solli në skenën magjike të kësaj vere një nga momentet e këtij viti më të bukur të muzikës dhe valleve shqiptare, nga Shqiperia, Kosova, Diaspora e te gjitha trevat shqiptare.

Gjithashtu, këtë herë biznesmeni i suksesshëm shqiptar, showman Ben Pëllumaj, me ndihmën që iu dha nga të tjerë shqiptaro-amerikanë (kompanitë sponsorizuese), duke përfshirë Kishën Katolike të Zojës së Shqiptarëve me priftin Don Nue Gjergji, Televizionin ACTV, ishin ata që bënë këtë ngjarje të madhe artistike në Detroit.

Pra, sheshi kryesor në zemër të qytetit të Detroitit, Hart Plaza, për dy netë rresht (të shtunën dhe të dielën 15-16 qershor) ishte "pushtuar" nga ritmet e vallëzimit dhe muzikës popullore shqiptare nga Shqipëria, Kosova, Shqipëria dhe diaspora e interpretuar nga disa nga yjet e këngëve dhe artistëve më të famshëm shqiptarë, dhe ansambleve e grupeve artistike.

Ky festival është vazhdimi dhe bashkimi i shqiptarëve amerikanë, shqiptarë nga Kanadaja dhe diaspora – dhe ajo që bashkon të gjithë është vallëzimi, këndimi, dhe ushqimi tradicional – kuq e zi në zemër të Detroitit. Festivali shqiptar mbush sheshin e Detroit për të treguar se shqiptarët jan te pasur në traditë, kultur dhe histori, një rasti i mire ky për të ofruar këngë, valle, kulturë, art dhe traditë shqiptare.

Është viti i katërt radhazi që shqiptarët vijnë në këtë festival dhe bëhen bashkë me këngët dhe vallet e tyre në qendër të Detroitit në shtetin e Miçiganit. Festivali shqiptaro-amerikan dy-ditor 15 dhe 16 qershor bashkon artistë nga SHBA, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Zvicra dhe Kanadaja.

Me një iniciativ për të mbledhur këngëtarë dhe kërcimtarë shqiptarë çdo vit në Hart Plaza, Sheshi Detroit, dhe me këtë edicion festivali hyri në vitin e katërt. Në të njëjtin vend në të njëjtin muaj në Sheshi – Amfiteatri veror që zakonisht përdoret për grupet e mëdha amerikane rock ose tech, aty pret cdo javë të dytë qershori edhe muzikën me disa nga interpretuesit më të mirë që fton në këtë festival.

Hart Plaza është ndarë vetëm nga një lumë i vogël – ujrat territorial me Detroitit Michigan nga Windsor - Kanada dhe kjo është një rast i mirë për festivalin që të vijë nga shqiptarët në anën tjetër të kufirit ku si gjithmon Grupi “Shqiponjat e Vogla “ I koregorfait Ramazan Kellezi nuk ka sesi të mungojë .

Bordi i Festivalit është kujdesur si për cdo festival për sjelljen e muzikës dhe valleve, ushqimin e traditave dhe më shumë suvenire nga e gjithë Shqipëria.

Drejtori dhe kryetari i Ben Pellumbi thotë: "Festivali shqiptar synon të qëndrojë afër komunitetit dhe të i tregojë edhe amerikaneve se shqiptarët kanë mjaft për të ofruar në aspektin e vlerave kulturore.”

Në fakt, sipas organizatorëve, permendt se shqiptarët këtu në Detroit, janë sot të vetmit që mbajnë një festival etnik në Detroit në qendër të qytetit .

Dhe, për këtë të gjitha faleminderimet dhe suksin ia adresojnë edhe Kishave, Shoqatave, dhe biznesmenëve që mbështesin këtë festival, thanë ata dhe, se shpresojnë ta bëjnë Festivalin një ngjarje të rregullt vjetore, duke filluar me interesin e rritur cdo vit.

Pas interpretimit të hymneve kombëtare të SHBA dhe Shqipërisë, Ermelinda Paparisto dhe Ledi Paparisto, dolën në skenën e madhe të festivalit - një e nga një : Grupi "Shqiponjat e Vogla" nga Toronto - Kanada,koreograf Ramazan Kellezi, grupi i ansamblit nga Bostoni "Bashkimi" me Bashkim Braho koreograf, dhe një tjetër grup qe erdhi si i ftuar special nga Zvicra, ishte Grupi "Trojet", që shkëlqeu, me pas Grupi "Rozafati" nga Qendra Kulturore "Nëna Terezë" Zoja e Shkodres "në Nju Jork, me koreografë " Grand Maestro "Angelina Nika që ndezi atmosfren e festivali.

Festivali është I gershetuar me këngë valle e rapsodi,me këngëtarë nga Detroiti, Illinoi, Nju Jorku dhe Nju Xhersia,

Qëllimi i këtij Festivali Shqiptar është promovimi i artit dhe cultures shqiptare ne Amerike, dhe ka ne focus te saj ruajtjen e trashgminin e kulturës shqiptare në Amerikë.

Ky aktivitet konceptuar si festival për cdo vit sjell në zemër të Detroiti – Amfitetarin veror në Hart Plaz këngëtarë dhe artistëve shqiptarë edhe nga Shqiperia e Kosova, Diaspora, dhe trevat shqiptare, si dhe komunitetin e artisteve shqiptar në Miçigan dhe në shtete të tjera.

Konferecierët e këtij festivali ishin Joli Agolli - Paparisto dhe Arben Dervishi, ndërsa DJ: E - TERSHANA, ishte ai që shoqëroi për dy netë të gjithë këngëtarët dhe grupet e kërcimtarëve të festivalit.

- Frederik Ndoci

- Alma Velaj

- Ermelinda Paparisto

- Rozafati dance ensemble - NYC

- Bashkimi ensemble - Boston

- Shqiponjat e Vogla dance ensemble - Toronto

- Trojet ensemble - Switzerland

- Prek Shkreli (lahute)

- Dorentina Berishaj

- Zef Duhani

- Land Korcari

- Haxhi Dauti

Sunday:

- Gjyste Vulaj

- Rimi Mefaja

- Frederik Ndoci

- Ledi Paparisto

- Trojet ensemble - Switzerland

- Gjergj Kastrioti dance ensemble - St. Paul's Church

- Ermira Babaliu

- Florent Nushi

- Cifteli band - St. Paul's Church

- Andi Njebza

- Ludmilla Baballeku

- Motor City Dance Company

- Fran, Luciana and George Lucaj

- Hana Nikprelaj

Erind Emiri on keyboard both evenings.
 

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat