Kardinal Simoni vizitojë Famullin “Zoja e Shkodrës” dhe Katedralen e Shën Patrikut në Nju Jork - Bota Sot
Kardinal Simoni vizitojë Famullin “Zoja e Shkodrës” dhe Katedralen e Shën Patrikut në Nju Jork

Amerika

Kardinal Simoni vizitojë Famullin “Zoja e Shkodrës” dhe Katedralen e Shën Patrikut në Nju Jork

Nga: Beqir SINA - New York City Më: 21 gusht 2019 Në ora: 15:50
Kardinal Simoni vizitojë Famullin “Zoja e Shkodrës” dhe Katedralen e Shën Patrikut në Nju Jork
"Ata bënë gjithçka për të më eliminuar, por Zoti kurrë nuk më braktisi", citohet të ketë thënë Kardinal Simoni: "Unë u dënova me vdekje duke u varur, por Zoti më shpëtoi"
 
NEW YORK CITY : Më 4 dhe 5 Gusht 2019, Kardinal Simoni erdhi për vizitë në Nju Jork. Vitetet e fundit ai shpesh vjen në SHBA, dhe po viziton komunitete në dioqeza të ndryshme për të dhënë dëshminë e tij dramatike. Vizita e tij më e fundit ishte në fillim të këtij muaji, në 4 dhe 5 Gusht në Kishën Katolike “Zoja e Shkodrës” në Harsdale - Nju Jork, dhe, më pas Katedralen e Shën Patrikut në Nju Jork.
 
"Ata bënë gjithçka për të më eliminuar, por Zoti kurrë nuk më braktisi", citohet të ketë thënë Kardinal Simoni: "Unë u dënova me vdekje duke u varur, por Zoti më shpëtoi".
 
Meshtari Dom Pjetër Popaj - u bëri njoftim besimtarëve të famullisë së tij në ditën që Kardinali i nderit, Shkelqesia e tij, Imzot Ernest(Simoni)Troshani, të mblidheshin se meshën do ta kryente Kardinal Simoni.
 
“Vëllezer e Motra në Krishtin dhe e gjithë bashkia e Famullisë sonë Our Lady of Shkodra, kemi nderin dhe kënaqësinë që me 4 Gusht, Mesha e orës 12:00pm do të celebrohet nga Kardinali i nderit, Shkelqesia e tij, Imzot Ernest (Simoni) Troshani. Ju ftojmë të mërrni pjesë në shenjë rrespekti dhe mirëseardhjen e Kardinalit”, shkruajti në statusin e Famullisë së Zojës së Shkodrës, Dom Pjetri.
 
Ndërkaq, një ditë pas Meshës në Kishën Zoja e Shkodrës në Hartsdale të Nju Jorkut, Kardinali Timothy Dolan në Katedralen e Shën Patrikut në Manhattan - NYC, priti me shumë përzemërsi Kardinalin e nderit, Shkelqesin e tij, Imzot Ernest (Simoni) Troshani.
 
Kardinali Dolan, i njohur si konservator dhe si njeri mjaft karizmatik, është kleriku më i lartë në shtetin e Nju Jorkut, vizitën e Kardinal Simonit e shikon vizitën e tij si një nder të madh.
 
“Ju admiroj shumë për arsye të historisë që ju keni, historisë së vuajtjes dhe përndjekjes për besimin tuaj të thellë katolik”, tha kardinali.
 
“Takoni kardinal Simoni. Kardinalët veshin veladonin të kuq për të treguar një gatishmëri për të derdhur gjakun tonë për besimin; Ai(Kardinal Simoni) e bëri, duke kaluar 28 vjet në një burg shqiptar për “krimin” e festimit të meshës për shpirtin e Presidentit të SHBA John Frizferald Kenedy “ tha Kardinali Dolan duke i përcjel edhe një video në rrjetin social Facebook, ku ai i uronë mirëseradhjen : “ Mirësevini në NYC, Kardinal Simoni!”
 
«Zoti më shpëtoi,» ka thënë një kardinal shqiptar që u torturua dhe u dënua me vdekje. Ai pësoi përndjekje nën regjimin komunist në Shqipëri
 
Ai është 91 vjeç, ai jeton në Firence, dhe ai është një kardinal që nga viti 2016. Kardinali Ernest Simoni, nga Shqipëria, kaloi 11.107 ditë si i burgosur, shumica e asaj kohe në punë të detyruar. Ai është i vetmi dëshmitar i gjallë i priftit për përndjekjen e lëshuar nga regjimi komunist i Enver Hoxhës, i cili e shpalli Shqipërinë "shteti i parë ateist në botë".
 
"Ata ishin në pikën e thyer krahëve të mi"
 
Ai u arrestua natën e Krishtëlindjes në 1963, pasi festoi meshën, vetëm pse ishte prift. “Katër policë më morën me forcë; ata ishin në pikën e thyerjes së krahëve të mi, " ka thënë kardinali, duke rrëfyer sesi u arrestua nga autoritetet komuniste sepse kreu ekzorcizma dhe sepse ai kishte festuar Mass për qetësimin e shpirtit të presidentit amerikan John F Kennedy, i cili kishte qenë i vrarë një muaj më parë se ai të kryente ekzorcizmën.
 
Simoni u burgos, u torturua dhe u dënua me vdekje, dënim që u shndërrua në 25 vjet punë të detyruar. Ai rimori lirinë e tij vetëm 1990, kur ra Regjimi Komunist.
"Unë kurrë nuk ndalova së luturi"
 
Pavarësisht vuajtjeve të tij, ai kurrë nuk pushoi së luturi për përndjekësit e tij, sepse "kushdo që thotë se e do Jezusin, duhet ta dojë atë gjithmonë, dhe kur themi se Jezui është gjallë, nuk është mitologji: është e vërteta. Ai është ai që më dha forcën për t'u përballur me burgun. "
 
Ai i kushton rëndësi të veçantë rëndësisë së faljes, sepse kjo është ajo që "sjell Jezusin në botë". Ai kurrë nuk ka përdorur fjalë urrejtjeje ose pakënaqësie ndaj burgosurve të tij, sepse "vetëm dashuria pushton".
 
Ai festoi meshën ndërsa ishte i burgosur, duke përdorur bukën që kishte pjekur vetë, dhe rrush që i shtypte me duar për të bërë verë që mund të shenjtëronte në altar.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat