Vdiq në Boston - Kryepeshkopi Nikon, i cili e dëshmoi veten një pasardhës të denjë të mitropolitit Theofan S. Noli - Bota Sot
Vdiq në Boston - Kryepeshkopi Nikon, i cili e dëshmoi veten një pasardhës të denjë të mitropolitit Theofan S. Noli

Amerika

Vdiq në Boston - Kryepeshkopi Nikon, i cili e dëshmoi veten një pasardhës të denjë të mitropolitit Theofan S. Noli

Nga: Beqir Sina - New York Më: 2 shtator 2019 Në ora: 18:03
Kryepeshkopi Nikon

BOSTON MA (Bota sot Southbridge, Massachusetts, 2 Shtator 2019) : Kanë qenë dje këmbonat e Arqipeshkvisë Shqiptare të Kishës Ortodokse në Amerikë, të cilat dhanë të apart lajmin e kobshëm se Kryepeshkopi Hiriësia e Tij Nikon i Bostonit dhe i Anglisë së Re dhe Arqipeshkvis Shqiptare - Kishës Ortodokse në Amerikë, u ripërkushtua në Zot dje, e Diel, 1 Shtator, ikjen në amshim të Hirwsisë së Tij Kryepeshkopit Nikon, raportoi shërbimi për shtyp OCA, njofton Bota sot, nga SHBA.

ABP. Nikon u shenjtërua si peshkop në maj, 2002, dhe u zgjodh peshkop qeverisës i Dioqezës së New England në Tetor 2005. Ai gjithashtu shërbeu si dhjetëra locum i Dioqezës së Jugut nga shkurti 2011 deri në mars 2015.

Ai u ngrit në rangun e kryepeshkopit më 9 maj 2012.

Michael A. Gregory, Kryetari i shtrirë i Arqipeshkvës Ortodokse Shqiptare në Amerikë, ofron disa fjalë për nder të Abp. Nikon raporton OCA:

Me keqardhje të thellë mësova për kalimin nw Amshim të Kryepeshkopit Nikon më herët sot. Arqipeshkvia Ortodokse Shqiptare në Amerikë është, në zemrën e saj, një familje. Sot kemi humbur babanë tonë shpirtëror. Për 16 vitet e fundit ai na udhëzoi me një dorë të qëndrueshme, nëpër ulje-ngritje, duke marrë gjithnjë një qasje të matur për çdo situatë. Ai shfaqi tiparet më të mira të një udhëheqësi të vërtetë - aftësinë për të dëgjuar dhe aftësinë për të vepruar me vendosmëri. Ne e pamë atë jo vetëm si peshkopin tonë, por si një nga ne. Një djalë i Shën Nikollës në New York, jeta e tij do të ishte një shërbim për të tjerët. Ky shërbim përfshiu 50 vitet e tij si prift dhe përfundoi me kontributet e tij të rëndësishme si peshkopi ynë, si dhe peshkopi për Dioqezën e Re në Anglinë e Kishës Ortodokse në Amerikë. Komplimenti përfundimtar që mund të ofrojmë kryepeshkopit Nikon, është se ai e dëshmoi veten një pasardhës të denjë të mitropolitit Theofan S. Noli. Ata ndanë shumë gjëra të përbashkëta, jo më e rëndësishmja nga të cilat ishte nderimi dhe respekti i thellë që ata urdhëruan nga famullistët tanë. Të dy tani na udhëheqin nga lart. Në emër të Arqipeshkvisë Ortodokse Shqiptare në Amerikë, unë shtrova simpatitë tona më të thella për vëllezërit e Arqipeshkvisë Nikon, V. Rev. Arthur Liolin dhe James Liolin, dhe familjet e tyre.

Informacioni funerale po vjen. Le të jetë e përjetshme kujtimi i tij!

Një biografi më e plotë është dhënë nga Wikipedia:

Kryepeshkopi Nikon lindi në New York City më 9 tetor 1945, djali i të ndjerit Evans J. dhe Helena P. Liolin. Ai u rrit në një familje të edukuar në besimin ortodoks të krishterë dhe aktiv në Arqipeshkën shqiptare të Kishës Ortodokse në Amerikë. Babai i tij kishte shërbyer si kryetar porotë dhe themelues në 1947 i Fondit Teologjik Studentor Dioqezan. Për shumë vite, nëna e tij shërbeu si drejtor kori në famullinë e familjes së Shën Nikollës, Jamaica Estates, New York. Vëllai i tij Gjoni, tani i ndjerë, shërbeu në këshillin famullitar të Kishës së Shën Gjergjit, Trumbull, Connecticut, vëllai i tij Billi dha jetën e tij duke shërbyer në forcat e armatosura gjatë Luftës Koreane, ndërsa vëllai i tij më i vogël, Jakobi, shërbeu si kryetar laik i Famullia e Xhamajkës Estates dhe anëtar i Fondit Studentor të Këshillit Argjendocesan. Vëllai i tij i moshuar, At Arturi, është Kancelari i Arqipeshkvisë shqiptare me qendër në Boston.

Kryepeshkopi Nikon ndoqi studimet e tij fillore dhe të mesme në New York City, ku ai zhvilloi një interes të përhershëm në artet teatrore, duke siguruar role kryesore në disa prodhime të shkollave të mesme, dhe në shkencat biologjike.

I cituar me Urdhrin e Lexuesit nga Mitropoliti Theophan (Noli), Kryepeshkopi Nikon studionte në Seminarin Theologjik Ortodoks të Shën Vladimirit, Crestwood, New York; Kolegji Iona dhe Concordia, New Rochelle, New York; dhe Shkolla e Re për Kërkime Sociale dhe Shkencë Politike, New York City.

Në vitin 1967, ai u martua me Sarah Arthur, dashurinë e tij të fëmijërisë. Bashkëshortja e Tij, shërbeu si drejtore e korit pas shugurimit të tij në Diakonatin e Shenjtë nga Peshkopi Stephen (Lasko) më 5 korrik 1969 dhe në Priftërinë e Shenjtë të nesërmen. Gjatë shërbimit të tij 33-vjeçar, Nikon shërbeu si rektor i dy famullive të Arkitektopit Shqiptar të OCA-së: Kisha e Shën Nikollës, Southbridge, Masaçusets dhe Kisha e Shën Thomas, Farmington Hills, Michigan.

Përveç shërbesës së tij baritore, Kryepeshkopi Nikon shërbeu si President i Këshillit të Kishave Ortodokse të Detroitit të Madh dhe Kapelan për Universitetin Shtetëror Wayne, Bursa Ortodokse Kristiane. Ai gjithashtu administroi një plan sigurimi shëndetësor dhe shtrimi në spital për klerikët e zonës. Ai gjithashtu u shfaq në programe të shumta të drejtpërdrejta televizive dhe radio. Ai ishte një koordinator i projektit për "Zërin e Ortodoksisë", themeluar nga Lidhja Ortodokse Layman Ruse e New England, dhe ai shërbeu si redaktor i "The Vine", gazeta e Arqipeshkvisë Shqiptare dhe Dekan i Deanery Great Lakes.

Më 25 korrik 2000, gruaja e tij Sarah vdiq nga kanceri. Mitropoliti Theodosius kryesoi në funeralin e saj.

Para shenjtërimit të tij, Nikoni kaloi kohë në Seminarin dhe Manastirin e Shën Tikhonit, në Kanaanin e Jugut, Pensilvani, duke i zgjatur studimet, ku u tërhoq në urdhrat monastikë para shenjtërimit të tij episkopal.

Kryepeshkopi Nikon u shenjtërua Peshkopi i Baltimorit dhe ndihmës i Mitropolitit Theodosi në 24 dhe 25 maj 2002, në bashkëpunim me ANNU.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...