“Tradhtia e madhe: Si Amerika braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme” - Bota Sot
“Tradhtia e madhe: Si Amerika braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme”

Amerika

“Tradhtia e madhe: Si Amerika braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme”

Nga: Beqir Sina Më: 12 shtator 2019 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Autori David Philips, ka marr përsipër të shqyrtojë politikën amerikane të Lindjes së Mesme, dhe se si lidhet ajo me aspiratat politike kurde, rolin e luftëtarëve kurd që luftojnë ISIS-in në Irak dhe Siri.

NEW YORK CITY : Këtë filim-jave, Instituti International House – “I-House Page Turner Series”, prezantoi para nje auditori librin : “Tradhtia e madhe: Si Amerika braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme”, me Autor David L. Phillips-

Anetar, te Shtëpisë “International House”, ne qytetin e Nju Jorkut, activist, shkrimtar, studies dhe student, moren pjese ne kete paraqitje te librit, perfshire edhe Kryetarin e Keshillit Shqiptar Amerikan, zotin Haxhi Dauti.

Prezantimi i ketij libri, u zhvillua pasdite në Sallën “Programi Historisë” në Shtëpinë “International House”, dhe u drejtua nga Presidenti i ketij instituti Profesor Calvin Sims.

I cili ne fillim te fjales se tij tha se : “Misioni ynë është të nxisë mirëkuptimin ndërkombëtar duke fuqizuar njerezit tanë të bëhen brezi i ardhshëm i udhëheqësve me mendje globale si anëtarë të një komuniteti të larmishëm dhe gjithëpërfshirës.

Ndersa, vizioni ynë është per një botë në të cilën Banorët e I-House dhe Alumni sjellin udhëheqjen e tyre dhe mirëkuptimin ndërkulturor me ta në fushat e tyre përkatëse - të cilat janë po aq të ndryshme sa politika, biznesi, arsimi, ligji, shkenca, gazetari, artet, etj. - në të gjitha rajonet e botës.”

Duke prezantuar profesorin e Columbia University, Prof. David Phillips, dhe paraqitur shkurtimisht librin “Tradhtia e madhe: Si Amerika braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme”, professor Sims, tha se libri eshte shkruar ku autori ka marr persiper të shqyrtojë politikën amerikane të Lindjes së Mesme, dhe se si lidhet ajo me aspiratat politike kurde dhe rolin e luftëtarëve kurd që luftojnë ISIS-in në Irak dhe Siri.

“Profesori David Phillips me kete liber eshte për një nga diskutimet më të gjata në politikën e SHBA për Lindjen e Mesme, atë të qëndrimit të Uashingtonit ndaj kurdëve. Libri i tij i fundit “Tradhtia e Madhe: Si Amerikan braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme (Bloomsbury, 2018-2019) është një histori politike e kurdëve në Irak, Siri dhe Turqi, që përfshin shekujt 20 dhe 21” tha professor Sims.

Libri “Tradhtia e Madhe: Si Amerikan braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme” flet per një referendum i pavarur i Pavarësisë në Rajonin e Kurdistanit të Irakut në vitin 2017, i cili shtyu aspiratat kurde për shtetësi në Irak, per te cilen tha Presidenti i ketij instituti Profesor Calvin Sims trajton një temë në të cilën Profesor Phillips, do të paraqesë informacion ekskluziv, përfshirë proceset e vendimmarrjes të cilat çuan forcat kurde që duhet të largoheshin nga qyteti Kirk në 2017. “Tradhtia e Madhe”, është një çështje kritike që paralajmëroi administratat e Obamës dhe Trump për “shitjen” e kurdëve në një përpjekje me të meta strategjike për të braktisur kundërshtarët e Amerikës”.

Rreth librit : “Tradhtia e Madhe: Si Amerikan braktisi Kurdët dhe Humbi Lindjen e Mesme”

Shekulli i njëzetë pati ndryshime dramatike në rajonin e dikurshëm të mbizotëruar nga Kurdët në Irak. Pavarësisht se vazhdimisht ishin mbështetur në popullatën kurde të Irakut për mbështetje ushtarake, në tre raste Shtetet e Bashkuara kanë braktisur aleatët e tyre të supozuar në Kirk. “Tradhtia e Madhe” siguron një histori politike dhe diplomatike të rajonit të Kirkukut dhe marrëdhëniet e saj ndërkombëtare nga vitet 1920 deri në ditët e sotme. Bazuar në intervistat e dorës së parë dhe burimet e mëparshme të padëgjuara, ajo siguron një para“llogari” të arritshme të një rajoni në zemër të përparësive të politikës së jashtme të Amerikës në Lindjen e Mesme. Në shtator 2017, kurdët e Irakut zhvilluan një referendum pavarësie, që synonte të ishte një pikë fillestare për negociatat me qeverinë e Irakut në Bagdad për kushtet e një divorci miqësor. Megjithëse, SHBA, Turqia dhe Irani kundërshtuan atë, referendumi kaloi me 93% të votave. Në vend që të negociojë, Kryeministri i Irakut Heider al-Abadi lëshoi një ultimatum dhe më pas sulmoi rajonin. Popullsia kurde në Irak është braktisur, edhe një herë, nga aleatët e tyre të supozuar në SHBA. Në këtë libër, David L. Phillips zbulon dështimet e politikave të Amerikës ndaj Kerkukut dhe efektet shkatërruese të tradhtimit të një aleati.

Biografia e Philips

David L. Phillips është Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin e Universitetit Columbia për Studimin e të Drejtave të Njeriut. Ai ka shërbyer si një Këshilltar i Lartë dhe Ekspert për Punet e Jashtme në Departamentin e Shtetit të SHBA, gjatë administratave të Presidentëve Klinton, Bush dhe Obama. Phillips ka botuar, analiza, dhe koluma, ne shtypin amerikan dhe ate nderkombetar, si dhe ka bere shumë raporte dhe shumë artikuj . Ai eshte autor i disa librave mbi çështjet kurde dhe rajonale. Phillips ka dëshmuar në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, Shtëpinë e Komunave Britanike, Senatin Francez dhe Parlamentin Evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...