Dita e parë e shkollës “Gjuha jonë” në Filadelfia - Bota Sot
Dita e parë e shkollës “Gjuha jonë” në Filadelfia

Amerika

Dita e parë e shkollës “Gjuha jonë” në Filadelfia

Nga: Rudina Bani Më: 13 shtator 2019 Në ora: 16:03
Filadelfia

Njeriu  mban mend ditën e parë të shkollës si një nga kujtimet më të veçanta dhe më mbresëlënëse. Edhe data 8 shtator 2019 do të mbetet e paharruar për të gjithë nxënësit që filluan vitin shkollor 2019 -2020, në shkollën shqipe të Filadelfia.
Një atmosfere festive dukej që nga larg. Tollumbace shumëngjyrëshe dhe  banderola “Mirë se erdhët të dashur nxënës” bënte që të gjithë prindërit e nxënësit të ndiheshin të mirëpritur në mjediset e shkollës sonë. Brenda shkollës dalloheshin qartë portretet e heronjve shqiptarë të penës dhe të dijes, Heroit Kombëtar, Skënderbeu dhe themeluesit të shtetit, Ismail Qemali.

Nxënësit që kishin studiuar në vitet e mëparshme u takuan me shokët e tyre dhe me mësuesit. Ndërsa nxënësit e klasave te para, te emocionuar e të ndrojtur qëndronin në krah të prindërve të tyre me padurimin për të nisur  mësimin.

Zoti Llazar Vero në fjalën përshëndetëse uroi të gjithë prindërit, nxënësit dhe mësuesit mirëseardhjen. Ai i kushtoi një rëndësi të madhe domosdoshmerisë për  ruajtjen dhe kultivimin e gjuhës shqipe  në familje, në vazhdim të shkollës, si një nga mënyrat më të efektëshme për t’u trashëguar në brezat e femijëve shqiptaro-amerikan. Si një shenjë falenderimi dhe respekti për mësuesit e shkollës “Gjuha jonë”, zoti Llazar  u dhuroi buqeta me lule mësuesve.

Znj Rudina  Bani, fjalën e saj  përshëndetëse e nisi me një urim të veçantë për nxënësit e klasave të para dhe i inkurajoi ata duke u treguar ndihmën, profesionalizmin dhe devotshmërinë e mësuesve të shkollës. Ajo falenderoi të gjithë mësuesit, të cilët me përkushtim dhe vullnet arrijnë t’u mesojnë të shkruarin dhe të folurin drejt e qartë të  gjuhës së Naimit, gjuhës së nënës, gjuhës së gjyshërve dhe historinë e të parëve. Gjithashtu, në emër te Këshillit Drejtues  të Shoqatës “Bijtë e Shqipes” ajo falenderoi prindërit për mbështetjen dhe financimin që kanë bërë në vite dhe vazhdojnë të bëjnë për fëmijët e tyre dhe i uroi ata një vit të mbarë dhe bashkëpunim sa më të ngushtë me  shkollën.

Zoti Vlashi Fili, sekretar organizativ i shoqatës, i uroi suksese dhe bëri të njohura rregullat e shkollës, paraqitjen , orarin dhe kërkesat e tjera të domosdoshme për mbarëvajtjen e këtij viti shkollor. Ai gjithashtu u bëri të njohur sigurimin e teksteve shkollore dhe mjeteve të tjera ndihmëse për procesin mësimor  nga ana e shoqatës.

Tepër emocionuese ishte  këndimi i Himnit Kombëtar nga të gjithë: prindër, mësues dhe nxënës si tradita e çdo të diele, para nisjes së mësimit nga  nxënësit e shkollës sonë. Pas kësaj nxënësit u shpërndanë në klasat përkatëse duke nisur rrugëtimin e gjatë e fisnik, atë të mësimit të gjuhës sonë kombëtare.

Në gjuhë te huaj shkruaj dhe flas, por kur më dhemb shpirti, shqip bërtas.

Rudina Bani

N/kryetare  e dytë e Këshillit Drejtues, njëkohësisht mësuese në Shkollën Shqipe “Gjuha Jonë”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...