U nda nga jeta Gjon Athanas Josif - (1926 - 2019) - Bota Sot
U nda nga jeta Gjon Athanas Josif - (1926 - 2019)

Amerika

U nda nga jeta Gjon Athanas Josif - (1926 - 2019)

Nga: Beqir Sina Më: 6 tetor 2019 Në ora: 16:32
Gjon Athanas Josif
Gjoni Athans një ikonë, një thesar artistik dhe një këngëtar shumë i realizuar i operas shqiptare
 
BOSTON MA : John Athanas Joseph, në moshën 93 vjeç, ndërroi jetë herët të martën në mëngjes, 1 tetor 2019 në Spitalin Mass General në Boston, Massachusetts. Në momentet e fundit të nadrjes nga kjo jet ai ishte i rrethuar nga familja e tij e dashur -  vdiq duke mbajtur duart e të dy vajzave, që i donte aq shumë.
 
Prindërit e Gjonit ishin Olimbia dhe At-Thanas Joseph. 
 
Ai lindi më 4 nëntor 1925 në Brockton, MA. Kurse, u diplomua në Konservatorin Tchaikovsky në Moskë, Rusi, ku mori një diplomë në Belcanto si një këngëtar tenor i operës. Ai ishte i përkatësisë etnike shqiptare, dhe u bë një këngëtar i mirënjohur i operës në Shqipëri dhe në mbarë botën. 
 
Arritjet e tij përfshijnë shumë role drejtuese të operës në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë, Shqipëri. Mbasi, ai është më së shumti i njohur për performancën e tij në operën Skënderbe, të Prenk Jakovës. Gjatë jetës së tij, ai mori shumë akordime, siç është çmimi i 2-të i Konkurrencës Ndërkombëtare të Operës, në vitin 1957, Medaljen e Mirënjohjes nga presidenti i Shqipërisë, çmimin e Arritjes Lifetime nga Organizata AANO, ndër të tjera.
 
 Ai ishte gjithashtu një profesor i Belcantos në Akademinë e Arteve në Shqipëri për mbi 20 vjet. Gjoni erdhi në SHBA në 1994, ku ai vazhdoi të kontribuojë për shqiptarët, por edhe për komunitetet e tjera artistike, atë  ruse e greke në Boston, si profesor, interpretues dhe mentor.
 
Një njeri shumë famijar i dashur dhe me shumë humor….!
 
Në vitin 1961, Gjoni, u martua me të dashurën e jetës së tij, Sekine Sharofi. Gjoni la pas gruan e tij, vajzat Mirela dhe Edlira, mbesa Julia dhe nipi Easton. Ai gjithashtu la pas anëtar të tjer të afërt shumë të famijes si : mbesën e tij Marianan dhe burrin Sandri, nipin Angelo dhe gruan e tij Natasha, dhe mbesa e Mirës, ​​si dhe shumë anëtarë të tjerë të familjes në anën e gruas së tij, të cilën ai e donte si familjen e tij duke përfshirë motrën e gruas së tij Adivije Alibali, kunatin e tij Islam Sharofi, kunata e tij Mirushe Sharofi, mbesat dhe nipërit e gruas së tij dhe familjet e tyre, Lida dhe Agron Balluku (i cili në kapitullin e fundit të jetës së Gjonit me kujdesin dhe përkushtimin e tij u bë si djali i tij), Agroni dhe Susan Alibali, Meli dhe Skender Strazimiri, Majlinda dhe Fatmir Cashku, Zana dhe Clirim Balluku, Mira dhe Edmond Reci, Merita dhe Mark Hasani, Ilir dhe Rudina Alibali, dhe Blerand Sharofi dhe Amina Sharofi, të cilët e konsideruan Gjonin babai i saj i dytë. Gjoni u nda nga motra e tij Katerina Xhacka dhe nipi Gjergji Xhacka.
 
Gjoni, ishte i njohur për sensin e tij të humorit, zemrën e tij të mirë dhe tregimet e shkëlqyera. Ai ishte një njeri shumë argëtues dhe jetoi si thonë ata që e njohën etëm për të sjellë gëzim për të tjerët, qoftë në eventet familjare ose në shfaqjet e tij të koncetrale, ose ndërsa thjesht kalonte kohë me familjen dhe miqtë. Gjoni ishte një ikonë, një thesar artistik dhe një këngëtar shumë i realizuar i operas, megjithatë siç ai kishte shprehur, përkushtimi dhe dashuria gjithë jetën ishin për gruan e tij, vajzat e tij dhe nipërit e mbesat e tij ishte puna më e madhe e jetës së tij. 
 
Ngaqë, ishte një njeri shumë i lidhur me famijen Gjoni do të ndihet thellësisht për ndarjen nga jeta, ai do të mbetet për familjen dhe, miqt e të dashurit e tij, artëdashësit,  i dashur përgjithmonë.
 
Familja kishte vendosur ceremoninë mortore ta mbante në Robert J. Lawler & Crosby Funeral Home, 1803 Centre St. West Roxbury, e cila u krye të Premten në 4 Tetor, në pasdite. Një shërbim funeral u mbajt dje të Shtunën 5 Tetor, në Kishën Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, në East Broadway - South Boston. 
 
Ndërkohë, që familja dhe të afërmit dhe miqtë janë të ftuar të marrin pjesë, në lamtumirën e fundit , largimin e tij në amëshim -  ne Varrezat  Wildwood Varreza, Winchester - Massachussttes.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat