Tri shqiptare, Yjet e popit mblidhen për Shqipërinë pas tërmetit vdekjeprurës - Bota Sot
Tri shqiptare, Yjet e popit mblidhen për Shqipërinë pas tërmetit vdekjeprurës

Amerika

Tri shqiptare, Yjet e popit mblidhen për Shqipërinë pas tërmetit vdekjeprurës

Nga: Beqir SINA - New York Më: 30 nëntor 2019 Në ora: 13:16
Yjet e popit

Yjet britanikë-kosovarë Dua Lipa dhe Rita Ora dhe këngëtarja amerikano shqiptare Bebe Rexha, postojnë mesazhe mbështetjeje pasi numri i të vdekurve afron 50, trasmetojë rrjeti më i madh televizivë në botë Aljazera, raporton Bota sot nga New York.

Tri Yjet e popit Dua Lipa, Rita Ora dhe Bebe Rexha kanë ndarë mesazhe mbështetjeje me Shqipërinë në mediat sociale pas një tërmeti vdekjeprurës, i cili ka vrarë të paktën zyrtarisht 49 njerëz.

Mesazhet e tyre të enjten përkuan me ditën e pavarësisë së Shqipërisë.

Dhjetra goditje godasin Shqipërinë, duke shqetësuar përpjekjet e kërkimit. Shpëtuesit e huaj hapen në të gjithë zonën e prekur për të ndihmuar në vijimin e tërmetit në Shqipëri

Shqipëria u godit të martën më 26 Nëntor nga një dridhje me madhësi 6.4

Ora, e cila ka lindur nga prindërit shqiptarë, postoi një imazh të vetes në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, së bashku me një foto të një familje që po ndihmon për të rindërtuar shtëpinë e tyre.

"Unë sugjeroj që kushdo që mund ju lutemi të gjeni një familje ose një bamirësi ose një mënyrë për të ndihmuar në rindërtimin e shtëpive të viktimave të fatkeqësisë. Familja e parë që kam zgjedhur është familja Sala, dhe ne do të ndjekim përparimin të kësaj dhe kaq shumë familje të tjera që kanë nevojë për të njëjtën ndihmë, "shkroi Ora, ndërsa ndau një lidhje për dhurime.

Shikoni këtë postim në Instagram

Gëzuar Ditën e Flamurit #Albania !!! Kam kaluar ditëlindjen time dhe ditët e fundit duke menduar se cila është gjëja e duhur për të bërë. Së bashku me familjen time dhe koleget e mija ne kemi vendosur të zgjedhim një familje që të sponsorizojë për rindërtimin e shtëpisë së tyre gjatë shkatërrimit të tërmeteve në Shqipëri dhe unë vetë i ndihmoj drejtpërdrejt këto familje sa më shumë që mundem! Unë sugjeroj që kush të mundet, ju lutemi të gjeni një familje ose bamirësi ose një mënyrë për të ndihmuar në rindërtimin e shtëpive të viktimave të kësaj katastrofe. Familja e parë që unë kam zgjedhur është familja Sala, dhe ne do të ndjekim përparimin e kësaj dhe kaq shumë familje që kanë nevojë për të njëjtën ndihmë ju lutemi klikoni këtë lidhje në blogun tim për të bërë të njëjtën gjë - të gjithë dashurinë dhe lutjet e mia për këdo që është prekur sado pak. E gjithë dashuria ime, për ju Rita!

Dua Lipa, 24 vjeç, lindi në Londër nga prindërit kosovarë-shqiptarë dhe kaloi katër vjet duke jetuar në Kosovë si një e re artiste.

"Si gjithmonë ne jemi të gjithë të bashkuar dhe të gjithë jemi duke kërkuar mënyrat më të mira për të ndihmuar familjet e prekura, fëmijët që humbën prindërit e tyre, prindërit që kanë humbur fëmijët e tyre dhe miqtë që kërkojnë të gjejnë njëri-tjetrin dhe të jenë të tyre për të dashurit e tyre," Lipa ka shkruar në një postim në Instagram.

«Shqipëria përpiqet të përballojë, të sigurojë strehim për të dëmtuzrit pas tërmeti" tha ajo duke shtuar se : « Së bashku me dhurimet personale, ajo tha se do të punojë me stilistë shqiptarë në një projekt për të mbledhur fonde për viktimat e tërmetit. »

Lipa mendon ta shtrijë fushatën e saj për grumbullin e ndihmave edhe me komunitetin a artistve shqiptar në Amerikë e Kanada : « Ne kemi dëshmuar të jemi të fortë dhe në momente si kjo ne bashkohemi si një komb i vëllezërve dhe motrave të bashkuar", tha ajo.

Në vitin 2018, ajo themeloi një festival muzikor në Kosovë, i cili paraqiti artistë vendas dhe yje ndërkombëtarë duke përfshirë Miley Cyrus.

Në të njëjtin vit, Lipa mori çelësin parë të qytetit të Prishtinës.

Shikoni këtë postim në Instagram tha Aljazera : 

« 28 Nëntor, Dita jonë e Flamurit Kombëtar, na gjen në mes të dhimbjes për jetërat e humbura të tërmetit shkatërrues në Shqipëri dhe duke qenë krenarë për solidaritetin që vëllezërit dhe motrat tanë në Kosovë dhe në të gjithë botën po tregojnë për këtë tragjedi . Si gjithmonë të gjithë jemi të bashkuar dhe të gjithë jemi duke kërkuar mënyrat më të mira për të ndihmuar familjet e prekura, fëmijët që kanë humbur prindërit e tyre, prindërit që kanë humbur fëmijët e tyre dhe miqtë që kërkojnë të gjejnë njëri-tjetrin dhe të jenë atje për të dashurit e tyre. Moment e çdo  moment i tretur duket si një moment tepër vonë në ndërgjegjësimin në mbarë botën për këtë tragjedi, dhe kjo është arsyeja pse unë nuk mund të pres më. Përveç dhurimeve personale të mia dhe familjes time, unë bashkohem me miqtë e mi Kujtim dhe Arben nga @ bond.nyc për të krijuar materiale që do të shiten në të gjithë botën dhe 100% e të ardhurave do të shkojnë drejt familjeve të prekura të tërmetit në Shqipëri. Të gjitha të ardhurat do të shkojnë drejtpërdrejt në llogaritë zyrtare të siguruara nga Qeveria e Shqipërisë me të cilët kemi qenë në kontakt përmes miqve tanë në Prishtinë. Ne kemi dëshmuar të jemi të fortë dhe në momente si kjo ne bashkohemi si një komb i vëllezërve dhe motrave të BASHKUARA. Lutuni për Shqipërinë dhe për jetërat e humbura. Bashkohuni me mënyrën më të mirë për të ndihmuar kauzën ose të bëni vetë gjërat tuaja që mundeni të bëni Koha është gjithnjë flori dhe e duhur. 🇦🇱️

Rexha me origjinë nga Dibra e Madhe e lindur në Brooklyn NY - SHBA, tha që ajo do të vizitojë Shqipërinë për t'u dhënë ndihmë sado pak njerëzve në ushqim, ujë dhe për të ndihmuar në rindërtimin e shtëpive të tyre.

"Shumë nga ju djema e vajza mund ta dinë që familja ime dhe unë jemi shqiptarë, kështu që vendosa të filloj një llogari GoFundMe për të ndihmuar të gjithë ata njerëz që kanë nevojë," tha ajo të enjten.

Fushata e saj ka mbledhur 58,227 dollarë deri më tani.

Përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në Shqipëri pas tërmetit të së martës, i cili është pasuar nga më shumë se 500 tërmete që kanë tmerruar banorët dhe kanë prishur operacionin e shpëtimit.

Të paktën 650 njerëz janë plagosur, sipas zyrtarëve shqiptarë.

Shqipëria, e cila nuk kishte përjetuar një tërmet vdekjeprurës që nga viti 1979, është përgatitur dobët për katastrofa të tilla.

Italia, Greqia, Rumania ,  Turqia, Franca, dhe rreth 25 vende të tjera përfshirë Izraelin e SHBA që  kanë dërguar ekipe kërkimi për të kërkuar të mbijetuarit, të ndihmuar nga ushtria shqiptare dhe ajo e Kosovës si dhe grupet e tjera

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat