Shqiptarët kujtojnë hebrejtë... - Bota Sot
Shqiptarët kujtojnë hebrejtë...

Amerika

Shqiptarët kujtojnë hebrejtë...

Nga: Skënder Karaçica Më: 3 shkurt 2020 Në ora: 07:38
Profesoresha nga Tel Avivi (Izrael), Yael Katzir dhe përfaqësuesit e SHSHA-së në Universitetin DePaul në Çikago

Ne Universitetin DePaul ne Cikago, ne prani te studeteve, veprimtareve,te shoqatave, perfaqesuesve te Odes Ekonomike Amerike-Izrael Daniel Shure dhe KSHA-se,u shfaq filmi dokumentar ,,Tha Albanian Cod,, qe hedh drite per pranine dhe shpetimin e hebrejve gjate Luftes se Dyte Boterore ne Shqiperi.

Producente e ketij filmi profesoresha nga (Tel Avivi,Izrael),Yaer Katzir,e cila ne shiritin e ketij filmi sjelle kujtime dhe shpalos oren e historise shqiptare kur ne kohen me te rende te Nazi-fashizmit ne trajten shekspiriane,,Te jeshe apo te mos jeshe,,ata u dolen ne ndihme dhe i moren ne shtepite e tyre hebrejte e lodhur nga udhet e gjata neper Evropen e pergjakur deri ne token e shpetimit ne Shqiperi.

Pas shfaqjes se filmit,ne salle u zhvillua nje debat nga rrafshi i interesimeve nga te pranishmit,ku per kete dhane pergjigje profesoresha nga Izraeli Yael Katzir dhe Gazmend Kapllani, organizatore te ketij aktiviteti kulturor ne Universitetin DePaul ne Cikago.

Me kete rast udheheqja e SHSHA-se (Mahmut Skenderi dhe Skender Karacica)takuan profesoresh nga Tel Avivi i Izraelit,Yael Katzir dhe e njoftuan per aktivitetin nder vite,qe,tashme me dhjetra matriale arkivore historike per pranine dhe shpetimin e hebrejeve jane derguar ne Muzeun Holokaust ne Skokie ne Cikago si dhe shkrime nga shypi i kohes Tirane-Prishtine,qe kane te bejne ne aktivitetin shteterore te dyja vendeve tona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat