Jack Buechner, ish anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, vdiq në moshën 79 vjeç

Amerika

Jack Buechner, ish anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, vdiq në moshën 79 vjeç

Nga: Beqir SINA – New York Më: 18 mars 2020 Në ora: 17:17
Jack Buechner

Buechner në Mars 1991 në Tiranë, drejtoi një delegacion që vëzhgoi zgjedhjet e para shumëpartiake të Shqipërisë…..

WASHINGTON D.C.: Dr.Elez Biberaj, drejtori i Divizionit Eurasia të Zërit të Amerikës, do të kujtojë, sot vdekjen e Blanker, me atë të 29 vjetorit të zgjedhjeve të para shumëpartiake të Shqipërisë, pas rënies së Murit të Berlinit. Ai me një status në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, shkruan në kujtim për ish kongresistin Buechner, se në cilësinë e kongresistit amerikan – njëzetenëntë vjet më parë, ai drejtoi një delegacion amerikan që vëzhgoi zgjedhjet e para shumëpartiake të Shqipërisë.

Me këtë rast duket se ikjen në amshim të kongresistit Buechner, është shprehur në një mënyrë, edhe respekti, për punën e ish kongresistit amerikan – atë që kishte bërë ai dhe delegacioni amerikan, SHBA, në afirmimin dhe për të promovuar demokracinë dhe për t'i ndihmuar Shqipërisë, që të mbante zgjedhje të lira, me shumë parti politike dhe të krjionte organe legjislative të pavaruara nga ish Partia e Punës – sot Partia Socialiste e Shqipërisë e Edi Ramës.

Parti, e cila për ironi të kohës, mbas njëzetetë viteve – 30 qershor 2019 vitin e kaluar mbajti zgjedhjet e para me një parti në afro tre dekada demokraci në Shqipëri– vetëm me Partinë Socialiste të Shqipërisë – të Kryeministrit socialist Edivin Kristaq Rama, e cila e vetme kandidojë, votojë dhe numërojë votat e kandidatëve të partisë Socialiste.

“Ish-kongresisti Buechner (R-Mo)! Gjatë viteve të tij në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, shërbeu dhe si President i Institutit Kombëtar Republikan për Çështje Ndërkombëtare. Buechner luajti një rol të madh në promovimin e demokracisë, respektimin e të drejtave të njeriut dhe liritë e shtypit në ish-shtetet komuniste. Më kujtohet me kënaqësi takimi i kongresistit Buechner në Mars 1991 në Tiranë, ku ai drejtoi një delegacion që vëzhgoi zgjedhjet e para shumëpartiake të Shqipërisë” shkruan sot në një status në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, Dr.Elez Biberaj, drejtori i Divizionit Eurasia të Zërit të Amerikës, duke kujtuar, takimine tij 29 vjet më parë në Shqipëri, post komuniste.

Zgjedhjet e 31 marsit 1991

Rënia e ish-sistemit komunist në Shqipëri, faktikisht u “legalizua” duke pranuar zgjedhje politike pluraliste. Të gjendur përballë falimentit ekonomik, përballë protestave sindikale, popullore, studentore dhe përballë trysnisë së ndërkombëtarëve “borgjezo-revizionistë”, ish-krerët e lartë të pushtetit komunist të diktaturës u detyruan të tërhiqen, duke pranuar zgjedhje parlamentare me pjesëmarrje të shumë partive politike.

Por edhe në këto zgjedhje, kupola e pushtetit komunist u fut me subjektet e saj ish-“rrypa transmisioni” si Bashkimet Profesionale, Frontin Demokratik, Organizatën e Gruas dhe të Rinisë Komuniste, me synimin për të mbledhur sa më shumë vota në “kutinë” e saj politike për të mbajtur pushtetin, si vazhdimësi e pushtetit të PPSH.

Pas rënies së qeverive kalimtare të emëruara prej PPSH dhe Ramiz Alisë, për shkak të grevave të studentëve e minatorëve, por dhe të presionit të partisë opozitare PDSH, të krijuar në dhjetor 1990, në 31 mars 1991 u shpallën zgjedhjet e para pluraliste politike parlamentare, me pjesëmarrje të lirë të partive të tjera veç asaj të PPSH.

Paçka se PPSH, ishte një parti që përfaqësonte diktaturën komuniste prej 47 vitesh sundim, varfëri e krime, përsëri zgjedhjet e 31 marsit 1991 u fituan masivisht nga komunistët dhe kupola e pushtetit të diktaturës.

PPSH fitoi zgjedhjet, duke etiketuar PDSH si “rikthim të borgjezëve, bejlerëve e agallarëve”.

Statistikë e 31 marsit 1991: PPSH në krye, PD në opozitë

Këto zgjedhje u mbajtën me një ligj të hartuar nga ish-regjimi komunist diktatorial, i cili synonte të vazhdonte sundimin e tij, duke përgatitur zgjedhje gjoja pluraliste, por që në fakt ishin një proces i paramenduar, që të mbanin ende pushtetin 47 vjeçar.

Ligji i zgjedhjeve të para pluraliste, u hartua me disa ndryshime minimale, simbolike që mundësonin praninë dhe kontrollin në komisionet dhe nga përfaqësuesit e opozitës.

Ligji zgjedhor ishte mazhoritar i pastër, me dy raunde dhe me 250 zona elektorale, pra me 250 deputetë, aq sa ishte dhe gjatë parlamentit të viteve të diktaturës.

Sipas të dhënave të atyre zgjedhjeve, në 31 mars 1991, listat numerike të votuesve ishin me 1 milion 984 mijë e 933 votues ose 99%. Pas përfundimit të zgjedhjeve, rezultoi se numri i shqiptarëve që morrin pjesë në zgjedhje ishte 1 milion 963 mijë e 254 votues, ose 95% pjesëmarrje.

Sipas rezultatit, doli se në 312 mars 1991, për PDSH votuan 38.71% e shqiptarëve me të drejtë vote, ose 720 mijë e 948 votues. Ndërsa për PPSH rezultoi se votuan 67.6% e votuesve, ose 1 milion 46 mijë e 129 votues. Për PR, votuan 1.38% e pjesëmarrësve në zgjedhje, ose 27 mijë e 393 persona. Ndërkohë që partinë e pakicës minoritare greke “Omonia”, të paraqitur me siglën “PBDNJ”, votuan vetëm 0.68% e numrit të pjesëmarrësve në votime, ose 13 mijë e 538 votues.

…..zgjedhjet e 22 marsit të 92-it

Përmes votës së 22 marsit të 92-it, demokratët erdhën për herë të parë në pushtet duke shënuar kështu zgjedhjet e para pluraliste. Kjo datë historike do të shënohej si dita kur Shqipëria hodhi hapat e para drejt demokracisë.

Si sot 28 vite më parë, intelektualë, studentë, të rinj e të reja, njerëz të thjeshtë rrëzuan sistemin e asaj kohe duke u ngritur për të vendosur me votë një rend të ri.

Para se të arrihej tek vota, ishte periudha e viteve 1990-1991 e deri në 22 mars 1922, koha që u shoqërua me protestat e studentëve, të cilët kërkonin rrëzimin e diktaturës e të PPSH nga pushteti.. Duke parë acarimin e situatës, Ramiz Alia shpalli zgjedhjet e para pluraliste më 1991.

Në zgjedhjet 31 Mars 1991

PPSH fitoi 149 deputetë

PDSH fitoi 75 deputetë

Por më 6 dhjetor 1991 jep dorëheqjen qeveria e koalicionit për shkak të largimit nga qeveria e ministrave të PD.

Në Janar 1992 formohet qeveria teknike e Vilson Ahmetit që do të përgatisë vendin për zgjedhjet e parakohshme, ndërsa në 22 mars 1992 mbahen zgjedhjet e parakohshme. Me një rezultat të thellë fiton PDSH.

Rotacioni i rezultatit është 90%. Në krye vjen një qeveri e djathtë, e para qeveri e djathtë që nga koha e Zogut. Parlamenti i ri zgjedh President të Republikës zotin Sali Berisha, i treti President i vendit (më përpara kanë qenë Ahmet Zogu dhe Ramiz Alia) dhe i pari i zgjedhur në mënyrë demokratike. Protestat antikomuniste marrin fund. Revolucioni antikomunist triumfon.

Në zgjedhjet 22 Mars 1992

PDSH fitoi 104 deputetë

PSSH fitoi 38 deputetë

Jack Buechner

Mark Schlinkmann i gazetës “The St. Louis Post-Dispatch” shkruan se Jack Buechner, një ish anëtar i Kongresit së SHBA-, i partisë republikane nga Qarku 2 në St. Louis, vdiq të Premten (6 Mars 2020) në një spital në Uashington, D.

Ai ishte 79 vjeç.

Z. Buechner, i cili ishte nga Kirkwood, u zgjodh në Dhomëne Përfaqësuesve në vitin 1986, duke mposhtur një democrat “të fort” Robert Young. Katër vjet më vonë, ai humbi vendin me vetëm 54 vota ndaj demokratit Joan Kelly Horn në një shqetësim të madh me ato zgjedhje.

Në vitet e tij në Kongres, ai rezervoi një rekord konservator të votimit dhe ishte një votues i hapur i buxhetit.

Para kësaj, ai shërbeu nga 1973 deri në 1982 në Asamblenë e Misurit. Aty ai u vlerësua si një i moderuar politik, duke përzier pikëpamjet pro-biznesit me mbështetjen për Ndryshimin e të Drejtave të Barabarta, kërkesat më të ashpra për zbulimin e fushatës dhe legjislacionin për të ndihmuar viktimat e përdhunimit.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai ishte i njohur për humorin dhe natyrën e tij gregare.

Pasi u mposht për rizgjedhje, ai ishte president për dy vjet i Institutit Ndërkombëtar Republikan të financuar nga federata.

Në atë rol, ai në të gjithë globin u dallua për të promovuar demokracinë dhe për t'i ndihmuar disa vende të krijojnë zgjedhje të lira, parti politike dhe organe legjislative.

Nga 2004 deri 2006 ishte president i FMC, një organizatë e ish-anëtarëve të Kongresit, dhe më vonë mbikëqyri programin e grupit që dërgon ish-ligjvënësit për të folur në kampuset e kolegjeve.

Ai ka punuar si avokat në praktikën private në zonat e Shën Louisit dhe Uashingtonit. Ai kishte një diplomë juridike nga Universiteti St. Louis dhe diplomë bachelor nga Kolegji St. Benedict në Kansas.

Pas mandatit të tij të kongresit, Z. Buechner shërbeu si President i Institutit Ndërkombëtar Republikan, një organizatë për ndërtimin e demokracisë, jo qeveritare që është pjesë e National Endowment for Democracy.

IRI ofron trajnime në arsimin qytetar në të gjithë botën. Nën udhëheqjen e tij, IRI hapi zyra në gjashtë vende dhe zhvilloi programe për demokracinë dhe ekonomitë e tregut të lirë në 28 të tjerë, përfshirë Shqipërinë, ish-Jugosllavi, Haiti, El Salvador, Bullgari, Rumani dhe Nikaragua.

( https://www.iri.org/sites/default/files/1991%20Vol.%203%20Issue%201.pdf )

Z. Buechner gjithashtu ka udhëhequr ekipe ndërkombëtare për monitorimin e zgjedhjeve në Amerikën Qendrore dhe Evropën Lindore. Z. Buechner ishte gjithashtu përfaqësuesi i Partisë Republikane të SHBA në Bashkimin Demokratik Ndërkombëtar pas rënies së Murit të Berlinit

Ndër të afërmit që lë pas janë gruaja e tij, Andrea Dravo, tre djem dhe katër nipër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat