Presidenti Trump dërgojë një anije spitalore të Marinës së SHBA-, në Nju Jork, në mes të shpërthimit të koronavirusit

Amerika

Presidenti Trump dërgojë një anije spitalore të Marinës së SHBA-, në Nju Jork, në mes të shpërthimit të koronavirusit

Nga: Beqir SINA – New York Më: 18 mars 2020 Në ora: 23:44
Pamje nga vendi i ngjarjes

Guvernatori Andrew Cuomo diskutoi me telefon me Presidentin Trump, mënyrat se si qeveria federale të ndihmojë në rritjen e kapacitetit spitalor në New York

WASHINGTON – NEW YORK : Presidenti Donald Trump do të vendosë një spital lundrues të U.S. Marinës në Nju Jork, për të ndihmuar me shpërthimin e koronavirusit të ri që kërcënon të mposht sistemin e spitalit të shtetit, njoftoi të mërkurën Gov Andrew Cuomo, raporton gazeta Bota sot nga New York.

USNS Comfort, një anije që ka rreth 1.000 shtretër spitalor, së shpejti do të dërgohet në portin e qytetit të New York, tha Cuomo. Shteti po përpiqet të rrisë kapacitetin e tij spitalor ndërsa virusi vazhdon përhapjen e tij të shpejtë.

Guvernatori Demokrat tha që Trump, një republikan, pranoi të dërgonte anijen kur ata flisnin në telefon të mërkurën në mëngjes.

Trump konfirmoi vendosjen e Mërkurën një spital lundrues të U.S. Marinës në Nju Jork, në një konferencë për koronavirus të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë, dhe të një anije e dytë, Mercy USNS, do të vendoset diku në Bregun Perëndimor të Atlantikut.

"Ne po dërgojmë, sipas kërkesës, dy anijet spitalore, të flotës ushtarake detare - Marinës amerikane" tha Trump: "Të paktën dy Anije spital lundrues, anijet e mëdha të bardha me kryqin e kuq në anët e saj janë gati dhe janë vendosur në New York ".

U.S.Comfort, anija ushtarake lundruese, e Marinës së SHBA-së, e cila ndodhet në Virxhinia, përfshin një gamë të gjerë të objekteve mjekësore, duke përfshirë 12 salla operative, shërbime dixhitale radiologjike, një laborator mjekësor dhe një farmaci përveç 1,000 shtretërve spitalorë, sipas U.S.Marinës.

Guvernatori i New Yorkut, Cuomo tha se anijet do të ndihmojnë në shtimin e numrit të shtretërve spitalorë në New York, të cilat shteti po përpiqet të rritet pasi numri i rasteve të koronavirusit vazhdon të rritet.

"Kjo do të jetë sfida jonë më e madhe," tha guvernatori Demokrat për zgjerimin e shtretërve, që ka pasur shumë “përplasje” gjatë këtij mnadati me Presidentin republican Donald Trump.

Coronavirus në NY ka bërë bizneset duhet të ulin fuqinë punëtore në vend me 50%, thotë Andrew Cuomo, ai shpjegojë po ashtu se si New York City dhe periferitë do të trajtojnë mungesën e mundshme të shtretërve spitalorë, në kushtet e paparishikueshme.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Mark Esper u kishte thënë më parë gazetarëve të martën se U.S.Marina po përgatiste anijen për dislokim.

Të mërkurën, ai tha se anijet po përgatiteshin dhe Departamenti i Mbrojtjes ishte gati të marrë nën kujdes për trajtim shëndetësor rreth 2,000 të infektuar . Departamenti i Mbrojtjes thotë se ka gati 5 milion maska të frymëmarrjes N95, të cilat janë në kërkesë të theksuar.

"Unë fola me Guvernatorin Cuomo dje dhe guvernatorët e tjerë," tha Esper në konferencën e shtypit të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë. Dhe, do të flas më shumë në ditët e ardhshme për t'u siguruar që ata do të dinë se çfarë mund të sigurojë, Pentagoni – DoD, përmes sistemit tonë për të adresuar nevojat e tyre."

Cuomo ka kërkuar vazhdimisht ndihmë federale në rritjen e aftësive spitalore të shtetit pasi koronavirusi vazhdon të rritet në New York, shteti që deri tani është me goditjen më të fortë të vendit.

Që nga e mërkura, New York kishte 2,382 raste pozitive të COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi në qendër të një pandemie globale. New Yorku, gjithmonë sipas informacioneve të Ministrisë të Shëndetit, ka pasur 20 vdekje në New York në lidhje me sëmundjen, COVID-19.

Numri i çështjeve është rritur me shpejtësi ditët e fundit ndërsa shteti e rriti në mënyrë dramatike aftësinë e saj të testimit, me shpresën për të testuar sa më shumë 6.000 njerëz në ditë deri në fund të kësaj jave, thane autoritet e New Yorkut.

New Yorku, thane autoritet sot ka 53,000 shtretër spitalor në të gjithë vendin, përfshirë rreth 3,100 shtretër të njësisë së kujdesit intensiv - të cilat kanë respiratorë të nevojshëm për disa për të luftuar sëmundjen e frymëmarrjes.

Por, simbas tyre 80% e atyre shtretërve të ICU ishin zënë tashmë para shpërthimit të koronavirusit, tha Cuomo, dhe shtoi se “shteti parashikon të duhen diku nga 55,000 deri në 110,000 shtretër spitalor në kulmin e shpërthimit të COVID-19”.

Guvernatori i New Yorkut, Andrew Cuomo, i cili tha se ka folur në telefon sot në mëngjes me Presidentin Donald Trump, i ka kërkuar Trumpit që të vendosë Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë amerikane dhe FEMA për të ndihmuar në ndërtimin e spitaleve të përkohshëm përpara se të arrijë numrin e rasteve.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat