Përditësimi i Coronavirus COVID-19/ Cuomo: Shkalla e infeksionit të koronavirusit në New York, është rritur…

Amerika

Përditësimi i Coronavirus COVID-19/ Cuomo: Shkalla e infeksionit të koronavirusit në New York, është rritur…

Nga: Beqir SINA – New York City Më: 25 mars 2020 Në ora: 00:04
Guvernatori Andrew Cuomo

Cuomo: I Love New York!- New York, I Love You! New York, I Love You updated their... I Love New York ...

NEW YORK CITY (Bota sot 24 Mars 2020 - 5:24 pasdite)– Cuomo thotë se niveli i përhapjes së viruseve është rritur, "Ne nuk po e ngadalësojmë"

Guvernatori Andrew Cuomo tha se niveli i rritjes së rasteve të koronavirusëve në Nju Jork është rritur, dhe shkalla e infeksioneve të reja po dyfishohet çdo tre ditë.

"Kjo është një rritje dramatike e shkallës së infeksionit," tha Cuomo, ndërkohë që : "Ne nuk po e ngadalësojmë atë(luftën) dhe po e përshpejton atë me masa ".

Cuomo thotë se parashikimet e reja sugjerojnë që Nju Jorku do të duhet tani deri në 140,000 shtretër spitalor, ndërkohë që qyteti ka një kapacitet actual rezervë prej afro 53,000 shtretër.

Guvernatori foli i rrethuar nga furnizimet që dërgohen në spitalet e zonës dhe në prani të Gardës Kombëtare të mobilizuar për të përmbushur krizën shëndetësore, në qendrën ndërkombëtare të panierve Jacobi Javits Center, në New York City.

Do të ketë nevojë për 40,000 shtretër të ICU me ventilatorë, shumë më tepër se kapaciteti aktual i shtetit prej afro 3,000-4,000.

Kulmi i pandemisë në New York tani është 14-21 ditë larg, tha Cuomo.

“Ne kemi nevojë, së paku, për 30,000 ventilatorë shtesë. Qytetarët nuk mund t'i blejn ato. Ju nuk mund t'i gjeni ato, "tha ai. "Ne do të shkojmë aq larg sa të provojmë një procedurë eksperimentale, ku do të ndajmë ventilatorin për përdorim të një ventilatori për dy pacientë. "

Cuomo përsëri i bëri thirrje qeverisë federale të sigurojë ventilatorë shtesë duke thirrur Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes dhe kompanitë me mandat i prodhojnë ato menjëherë.

Firmat private, përfshirë Fordin, janë duke u përgatitur të bëjnë ventilatorë, por data e dorëzimit të tyre është të paktën edhe dy javë larg.

"Ne duhet ta përshkallëzojmë tani prodhimin, sepse fabrikat siç i dimë nuk janë ndërtuar për të prodhuar vëllimet kaq të mëdha që duhet të bëjmë, ne në këtë situat" tha CEO i Ford Jim Hackett.

Cuomo tha se qeveria federale duhet të dërgojë ndihmë atje ku nevoja është më e madhe, dhe se New York ka dhjetë herë rastet më shumë se çdo shteti tjetër në vend.

Më shumë se 90,000 New Yorkers janë testuar dhe më shumë se 25,000 njerëz kanë testuar pozitivë për virusin.

Janë 3,224 persona të shtruar në spital me koronavirus, dhe 756 persona në njësitë e ICU me ventilatorë deri më tani.

"Kjo është 23 përqind e spitalve. Ky eshte problemi. Ndërsa numri i rasteve rritet, numri i njerëzve në shtretërit e spitalit rritet, numri i njerëzve që kanë nevojë për një shtrat dhe një ventilator rritet, dhe ne nuk mund t'i drejtohemi asaj kërkujt për këtë rritje, "tha Cuomo.

"Ne jemi vetëm çështja e situatës. Dhe, kjo është se si kombi duhet ta shikojë atë. Shikoni New Yorkun sot. Aty ku jemi sot, ne, ju do të jeni në tre javë, ose katër javë, ose pesë javë, ose gjashtë javë. Ne jemi e ardhmja juaj, dhe ajo që ne bëjmë këtu do të përcaktojë kursin për atë që ne bëjmë në qytetin dhe në komunitetin tuaj. Unë nuk po ju kërkoj të ndihmoni Nju Jorkun vetëm për të ndihmuar Nju Jorkun, po ju kërkoj të ndihmoni Nju Jorkun të ndihmoni veten, "tha Cuomo.

Cuomo tha se shqetësimet ekonomike të pandemisë duhet të adresohen, por fokusi duhet të jetë së pari në shpëtimin e jetës.

“Nëna ime nuk është e shpenzueshme. Dhe nëna juaj nuk është e shpenzueshme. Dhe vëllezërit dhe motrat tona nuk janë të shpenzueshme. Dhe ne nuk do të pranojmë një premisë që jeta e njeriut është e disponueshme dhe ne nuk do të vendosim një shifër dollari në jetën e njeriut. Rendi i parë i biznesit është shpëtimi i jetës, periudha. Farëdo që kushton, "tha ai.

Cuomo u kthye të martën në Javits Center kur filloi puna për të kthyer 1,8 milion metra katrorë hapësirë , në spitalin e pare të iprovizuar për COVID-19 në New York City.

Cuomo vizitoi hapësirën në Jacobi Javits Center, duke vërejtur se ngritja e katër spitaleve në terren me nga 250-shtretër do të zgjaste rreth një javë deri në 10 ditë.

Të hënën Cuomo urdhëroi që spitalet të rrisin kapacitetin për të paktën 50%.

Image

Përveç 1,000 shtretërve fillestarë që vihen në dispozicion, Cuomo tha se 1000 shtretër shtesë për "kujdes më të lehtë mjekësor" mund të ndërtohen gjithashtu brenda Javits, një vend i njohur më shumë për panaire automobilistike, konferencë tregtare

Guvernatori Andrew Cuomo thotë se reagimi i shtetit ndaj shpërthimit të koronavirusit po arrin një pikë kritike pasi numri i çështjeve vazhdon të dyfishohet pothuajse çdo ditë.

Tani janë konfirmuar 25,665 raste pozitive në shtetin e Nju Jorkut. Kryetari i bashkisë Bill de Blasio tha të martën pasdite se 14.776 raste ndodhen në qytet.

Që nga e marta, të paktën 210 vdekje në shtet kanë qenë të lidhura me koronavirus, 131 vetëm në qytet.

Cuomo thotë se 3,324 pacientë aktualisht janë shtruar në spital, 756 prej tyre janë në njësi të kujdesit intensiv.

Shkalla e shtrimit në spital në shtet është tani 23 përqind.

Duke folur nga Javits Center në Manhattan, Cuomo thotë se përqendrimi mbetet në ngritjen e kapaciteteve dhe pajisjeve spitalore, veçanërisht të ventilatorëve.

Guvernatori thotë se pritet që kulmi i shpërthimit në Nju Jork ka të ngjarë nga 14 deri në 21 ditë.

"Kulmi është më i lartë se sa kemi menduar dhe kulmi është më shpejt nga sa kemi menduar. Dhe ky është një kombinim i keq i fakteve," tha Cuomo.

Deri më tani, Cuomo thotë se shteti i New York ka blerë 7,000 ventilatorë, por parashikon që të kenë nevojë për 30,000.

Duke e quajtur Nju Jorkun "kanarinën në minierën e thëngjillit" Cuomo tha se shteti ka shkallën më të lartë dhe më të shpejtë të infeksionit.

Ai tha se beteja e Nju Jorkut mund të përsëritej në të gjithë vendin dhe kishte fjalë të forta për qeverinë federale, duke përmendur se dërgesa e fundit e 400 ventilatorëve është një rënie e thjeshtë në “premtime” boshe.

Guvernatori thotë se shteti do të ketë nevojë për 140,000 shtretër spitalore për të trajtuar pacientët me koronavirus, nga një vlerësim i mëparshëm prej 110,000.

Image

Kryebashkiaku i New York City, De Blasio, gjithashtu njoftoi se 75 njerëz u lanë të lirë nga burgjet e qytetit të hënën, dhe 200 të tjerë do të shqyrtohen për lirim të mundshëm të marten, duke vazhduar në vijim me 100 deri 200 të burgosur të tjerë, që do të shqyrtohen për lirimin e mundshëm.

Shëndeti i një të burgosuri dhe natyra e veprës së tyre, penale, janë faktorët kryesorë për të përcaktuar se kush lirohet, tha kryetari i bashkisë. Avokatët kanë argumentuar se më shumë mundësi ka për të burgosurit e moshuar dhe ata me shëndet të dobët duhet të lirohen nëse kanë vepra jo të dhunshme.

Dhjetëra të burgosur në burgjet e qytetit kanë testuar pozitive për virusin.

Ndërkohë, kancelari i shkollave Richard Carranza tha se 175,000 laptopë, iPad dhe Chromebook u janë shpërndarë studentëve të qytetit në mënyrë që ata të mësojnë nga distanca ndërsa shkollat janë mbyllur deri të paktën në 20 Prill. Në një intervistë me NY1 javën e kaluar, Carranza vlerësoi rreth 300,000 studentë do të duhen laptopë dhe tableta të aktivizuar me Wi-Fi për aq kohë sa shkollat janë mbyllur për shkak të pandemisë koronavirus.

Por, në përgjithësi, kancelari dha një vlerësim të ndritshëm të ditës së parë të mësimit në distancë: "Ajo që pashë sot nuk ishte asgjë më pak e jashtëzakonshme" tha ai.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat