Vdes shqiptari i parë në Amerikë nga coronavirusi - Bota Sot
Vdes shqiptari i parë në Amerikë nga coronavirusi

Amerika

Vdes shqiptari i parë në Amerikë nga coronavirusi

Më: 29 mars 2020 Në ora: 08:41
Andre Ljuljovic

Andre Ljuljovic është shqiptaro-amerikani i parë që ka humbur jetën nga koronavisuri në SHBA.

Djalë emigrantësh shqiptarë, ai ishte i ri në moshë dhe jo më larg se tetori i vitit të kaluar kishte bërë dasmën për t’u martuar me Janet Gazivoda.

Ky shënon jo vetëm rastin e parë të vdekjes në komunitet po edhe një shembull se sëmundja nga ky virus po godet edhe mosha të reja.

Përveç familjarëve dhe miqve, vdekja e tij ka pikë lluar edhe komunitetin e shkollës së mesme, në Archbishop Stepinac, në White Plains, ku e kanë njohur si nxënës e si atlet të fuqishëm në ekipin e futbollit amerikan të shkollës.

Shumë miq të tij janë shokuar nga humbja e papritur dhe po e kujtojnë në rrjetet sociale në internet.

Westchester, zona ku ndodhet White Plains, ka qenë një nga vatrat e para kryesore të përhapjes së koronavirusit, në New York.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat