Fondi Vendlindja Thërret: Rexhë Xhakli – 150 mijë dollarë kesh për UÇK-në dhe luftës së popullit shqiptar për lirinë e Kosovës - Bota Sot
Fondi Vendlindja Thërret: Rexhë Xhakli – 150 mijë dollarë kesh për UÇK-në dhe luftës së popullit shqiptar për lirinë e Kosovës

Amerika

Fondi Vendlindja Thërret: Rexhë Xhakli – 150 mijë dollarë kesh për UÇK-në dhe luftës së popullit shqiptar për lirinë e Kosovës

Nga: Beqir Sina – Phoenix Arizona Më: 9 prill 2020 Në ora: 18:13
Rexhë Xhakli

Rexhë Xhakli, veprimtar i shquar për çështjen shqiptare, u nda nga jeta në New York në moshën 81 vjeçare, të Shtunën më 4 Prill.

Ai lë pas bashkëshorten e tij Dr.Shpresa Xhakli, tre fëmijët Fatbardhi, Adriana dhe Arbeni.

Rexhë Xhakli, lindi në Fier, më 1939 (nga një familje nga Kosova, e cila si qindra familje të tjera nga Kosova në kohën e Mbretit Zog, erdhën dhe u vendosën në disa zona shtetrore të asaj kohe, si në Libofsh - Fier, Fiershegan - Lushnje dhe Qerret – Durrës, shënim: më 1930 Reforma agrare në Shqipëri ).

Image

Me të kthyer në Kosovë, ai shkoi në shkollën fillore, dhe e kreu në Ferizaj, ndërsa gjimnazin në Prishtinë. Kurse, në Zagreb, studioi fakultetin teknik, por u detyrua të ndërpriste studimet për t’iu ikur përndjekjeve të pushtetit të Rankoviqit.

Rexh Xhakli emigroi në SHBA, ku thuhet se që nga ditët e para u angazhua në lëvizjen për Kosovën dhe vise të tjera shqiptare.

Image

Si biznesmen i dalluar, Rexhë Xhakli njihet si një donator zemërgjerë për fondet e çështjes sonë kombëtare si dhe njëri ndër shqiptarët, që krijoi lidhje me personalitete të rëndësishme amerikane në të mirë të Kosovës.

Media shqiptare, gazeta shqiptaro amerikane Illiria e kujtojë Rexhë Xhaklin, si një figurë e rëndësishme e komunitetit shqiptaro-amerikan, që ka pasur një rol të shquar personal në lobimin historik për Kosovën, sidomos në dy dekadat e vështira e kyçe të fundit të shekullit.

Ajo shkruajti se kontributi i tij në kuadër të Këshillit Kombëtar Shqiptaro Amerikan (NAAC), Liga Qytetare Shqiptaro Amerikane (AACL), e shumë organizata të tjera të komunitetit, si dhe për kauza humanitare bamirëse është i pallogaritshëm.

Image

Ndëkaq, në pikëpamjet e tij të atëhershme për Kosovën të bën përshtypje largpamësia, dhe kontributi i tij - financiar . Ai e dinte se nuk do të vinte liria pa u armatosur populli i Kosovës, por kjo kërkonte një kontribut të madh financiar dhe lobues në SHBA.

Fakt, është se si e komentojnë sot ata që e njhën mirë Rexh Xhaklin, thonë se jo rastësisht, vite më vonë, prej ditëve të para (1995 -1999), ai u bë mbështeës i pakursyer i UÇK-së dhe luftës së popullit shqiptar për lirinë e Kosovës, dhe trojeve shqiptare, në Luginën e Preshevës e Maqedoni.

Baca Rexhë, gjithmonë do kujtohet veprimtar i shquar dhe kontributdhënës për çështjen shqiptare -Ngushëllime Shpresa, familjës Xhakli dhe miqëve të Bacës Rexhë. Lavdi për Bacën Rexhë Xhakli! Shkruajti mbasi e mori me shumë hidhërim vdekjen e Rexh Xhaklit, Ish-drejtori ekzekutiv i ‘Fondit Vendlindja Thërret’ për SHBA dhe Kanada, njëherësh iniciator dhe themelues i ‘Batalionit Atlantiku’, Shefki Mexhuani, nga New York.

Ai tha se Vdekja e Rexhe Xhaklit na hidhëroi të gjithë! Ishte Shqiptar e patriot i mirë!

Image

“Ne Fondi Vëndlindja Thërret e kujtojmë për kontributin e tij të madh për UCK-ën. Personalisht mua mi dorzoi 150.000.00 dollarë, dhe ku shkuam së bashku në Chase Bank ku ai i tërhoqi para të gatshme-cash” thotë në këtë ditë kujtimi, Mexhuani, duke u lutur që “Ja shpërbleft Atdheu, se po të vepronin dhe biznismenët e tjer si Rexha, Lirin e kishim ma të lehtë!”

Në fund ish-drejtori ekzekutiv i ‘Fondit Vendlindja Thërret’ për SHBA dhe Kanada, njëherësh iniciator dhe themelues i ‘Batalionit Atlantiku’, Shefki Mexhuani , thotë se ne veprimtarët e Fondit.Vëndlindja.Therret u shprehin ngushllimet më të sinqerta bashkëshortes Shpresa, familjës Xhakli dhe miqëve të Bacës Rexhë. Lavdi për Bacën Rexhë Xhakli!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat