Nga SHBA, Italia, Spanja e Gjermania – gjithçka që duhet të dini për këto vende sa i përket pandemisë së COVID-19 - Bota Sot
Nga SHBA, Italia, Spanja e Gjermania – gjithçka që duhet të dini për këto vende sa i përket pandemisë së COVID-19

Amerika

Nga SHBA, Italia, Spanja e Gjermania – gjithçka që duhet të dini për këto vende sa i përket pandemisë së COVID-19

Më: 14 prill 2020 Në ora: 15:21
Foto Ilustrim

Numri i rasteve me coronavirus në të gjithë botën po afron shifrën 2 milionë dhe numri i vdekjeve është 120,000, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins dhe portalit Worldometer të martën.

Një total prej 1.920.918 njerëz u infektuan dhe 119.686 njerëz vdiqën nga epidemia, sipas Spitalit Johns Hopkins.

Sidoqoftë, sipas Worldometer, numrat janë më të lartë: gjithsej 1.925.877 u infektuan dhe 119.719 vdiqën.

Shtetet e Bashkuara mban vendin e parë për nga numri i infektuar me 587.173, dhe numri i të vdekurve është 23.644

Të hënën, Shtetet e Bashkuara regjistruan 1509 vdekje në një ditë, pothuajse të njëjtin numër si një ditë më parë.

Italia gjithashtu tejkaloi 20,000 të vdekur, duke regjistruar 159,000 raste. Nga numri i rasteve, ishte prapa Spanjës, me 170,000 prej tyre, duke përfshirë 17,756 vdekje.

Në Gjermani nëntë persona kanë vdekur dhe 142 janë infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërsa Holanda regjistroi 122 vdekje të reja dhe 868 raste të reja.

Londra është akoma në qendër të infeksionit në Mbretërinë e Bashkuar. Gati gjysma e vdekjeve (47%) në Mbretërinë e Bashkuar janë nga Londra. Mesatarisht, një në pesë vdekje nga kurora ndodhin në Londër.

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha sot se ishte arritur përparim për të frenuar përhapjen e infeksionit të coronavirusit, por që kriza akoma nuk ishte tejkaluar, dhe përkundër hapjes së dyqaneve më të vogla, mbetën masa të rrepta.

Belgjika ka 254 vdekje në 24 orët e kaluara, ndërsa janë 530 raste të reja. Numri i të vdekurve nga coronavirusi tani ka tejkaluar 4,000.

Ndërkaq, në vendin e shpërthimit e epidemisë në Kinë, janë raportuar 89 raste të reja të infeksionit coronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat