Distancimi social në SHBA mund të vazhdojë deri në 2022 - Bota Sot
Distancimi social në SHBA mund të vazhdojë deri në 2022

Amerika

Distancimi social në SHBA mund të vazhdojë deri në 2022

Më: 15 prill 2020 Në ora: 17:38
Foto Ilustrim

Ka shumë mundësi që Amerikës do t’i duhet të durojë masat strikte të distancimit social deri në 2022-inRregulla të tipit; qëndro në shtëpi, mbyllja e shkollave dhe qëndrimi larg me njëri-tjetrin do të zgjasin për vite me radhë, derisa vaksina të jetë gati, raporton CNN.

Deri te ky përfundim u arrit pas një studimi të bërë nga Harvard-i, i publikuar në journal Science on TuesdayKy studim bie ndesh me atë që thotë Shtëpia e Bardhë, se virusi mund të ndalojë gjatë verës.

Ekipi i studiuesve të Harvard-it, përdorën çfarë dihet deri më tani për Covid-19 dhe coronaviruset e tjera, për të krijuar skenare të mundshme rreth kësaj pandemie.

“Distancimi social do të jetë diçka që do të vazhdojë deri në 2022 nëse nuk gjendet një vaksinë apo një ilaç i mirë që ky virus të trajtohet. Edhe në rast se virusi zhduket, duhet të jemi vigjilentë për ta vëzhguar sepse ka shumë mundësi të ringjallet dhe një situatë e tillë mund të vazhdojë deri në 2024-ën”.

Ata thonë se nëse është distancimi masa e zgjedhur për ta mbajtur larg virusin, kjo do të duhet të ndiqet për vite me radhë. Diçka e tillë përveç të tjerave ka pasoja të thella negative në ekonomi, shoqëri dhe edukim.

Shpresa e studiuesve është të gjejnë sa më parë trajektoren e kësaj pandemie dhe më pas të identifikojnë mënyra për ta luftuar ose për ta mbajtur nën kontroll.

Tani për tani, si masën më të fuqishme kundër kësaj lufte ata konsiderojnë izolimin dhe distancimin social.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat