CNN: Kjo është një mrekulli – pacienti shqiptar me coronavirus Tom Berisha, lë spitalin!

Amerika

CNN: Kjo është një mrekulli – pacienti shqiptar me coronavirus Tom Berisha, lë spitalin!

Nga: Beqir SINA – New York Më: 15 maj 2020 Në ora: 23:05
Pamje nga vendi i ngjarjes

NEW YORK: Një shqiptar, nga Klina – Kosovë, ardhur në Amerikë, tridhjet vejt më parë, Tom Berisha, 49 vjeç i shtruar në spital me koronavirus, një muaj më parë, duke kaluar edhe në një kurimin intesiv u largua mes brohoritjeve dhe një gëzimi të madh nga Qendra Mjekësore “New York Presbyterian Hospital”, New York, me muzikë dhe duartrokitje, tha Chriss Cuomo i CNN.

Familja Berisha, në New York, sot ka ndier gëzimin më të madh, të saj!

Nipi i tij Filip Nik Berisha, shkruajti në statusin e tij, sot se kjo është me të vërtet e pabesueshme dhe frymëzuese që axha ime /Axha Tom Berisha, arriti ta kapërcejë këtë pandemi pas një muaji luftimesh ndaj këtij virusi të tmerrshëm.

“Ne ju duam ju Axh dhe jemi të lumtur që Ju ndiheni më mirë. Mbasi keni kaluar dy javë të vështira në spital, dhe tani keni dalë nga spitali. Ju jeni më i fortë dhe më të mirë se kurrë! Këtë e tregon dhe kjo video në CNN dhe të gjitha daljet në mediat amerikane. Falënderojmë CNN – gazetarin Chris Cuomo dhe mediat e tjera për ndarjen e historisë së tij dhe videon e mrekullueshme”, shkruajti Filip Nik Berisha.

Pothuajse të gjitha televizionet CNN, PIX11, FoxNews, NBCnews, ABCnews, MNBCnews, NY1 e tjer

si dhe mediat sociale në New York, përcollën me video, daljen nga spitali të shqiptarit nga Kosova, Tom Berisha.

Në fillim të prillit, Tom Berisha u pranua në Spitalin AllYork-Presbyterian Allen me COVID-19. Gjatë qëndrimit të tij 27-ditor, ai u shërbye nga shumë punonjës të kujdesit shëndetësor, të gjithë këta luajtën një rol të rëndësishëm në shërimin e tij. Kështu që kur 49-vjeçari më në fund ishte mjaft mirë për të shkuar në shtëpi, i gjithë ekipi i tij i kujdesit, së bashku me stafin tjetër të spitalit, dolën për të festuar.

"Ky ishte një pacient i veçantë, sepse çdo ditë ishte një plan i ri i kujdesit, kështu që shumë anëtarë të ndryshëm të stafit ishin të përfshirë në kujdesin e tij shëndetsor", thotë Cynthia Quezada, menaxhere e infermierëve klinikë në NewYork-Presbyterian Allen Hospital.

Ditën e largimit të Berishës, nga spitali një nga infermierët e tërhoqi atë drejt hollit. Nëpër koridor, thotë Berisha, ai vuri re infermiere duke vallëzuar në korridor dhe më pas ata filluan të gjithë vijnë me mua? "

Ai ishte i befasuar kur ka mbërritur në holl përball një ekip punonjësish të kujdesit shëndetësor që brohorisnin. Ai gjithashtu nuk e priste të përshëndetej nga familja e tij. "Papritmas, unë shoh gruan time," thotë Berisha.

Ai ishte aq i lumtur sa i tha infermierit duke shtyrë karrocën e tij se edhe ai do të merrte pjesë në festime. "Kur u afrua, unë i thashë:" Më lini të ngrihem dhe të kërcej, "thotë ai me të qeshur.

"Për ta parë më në fund atë duke qëndruar në këmbë, duke u ribashkuar me familjen e tij dhe të shkonte në shtëpi për t'u bërë më mirë ishte një gjë e madhe," thotë Quezada. “Ne me të vërtetë vlerësojmë historitë e suksesit përmes kësaj pandemie. Kjo ishte se me thënë një dritë në fund të tunelit për pacientin dhe stafin, " thotë Manaxherja e spitalit Quezada.

“Ishte një nga momentet më të bukura të jetës sime. Ai është burri im qe 23 vjet dhe miku im më i mirë, ”thotë Flora Berisha. "Ne jemi aq të lumtur dhe mirënjohës që ai është në shtëpi."

Berisha përshkruan mirësinë dhe inkurajimin e ekipit të tij të kujdesit, përfshirë edhe punëtorin që i solli në shtëpi.

“Faleminderit Zotit për ty, më dha shpresë. "" Berisha kujton gjithashtu një infermiere që e pyeti se cila ishte muzika e tij e preferuar, dhe pasi mësoi se ishte vendi, infermierja do ta këndonte atë “Këngët e Carrie Underwood” për të mbajtur shpirtrat e tij lart.

Berisha po ndihet çdo ditë dhe më mirë në shtëpi në Riverdale, New York, duke thënë se ai kurrë nuk do ta harrojë ditën e tije daljes nga spitali: "Unë duhet të festoj dy ditëlindje tani: ditën time të daljes nga spitali dhe ditëlindjen time aktuale. Mjekët që nuk hoqën dorë nga unë. Ata bënë punë të mahnitshme. "

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat