Senati konfirmon Ratcliffe si drejtorin e ardhshëm të inteligjencës kombëtare

Amerika

Senati konfirmon Ratcliffe si drejtorin e ardhshëm të inteligjencës kombëtare

Nga: Beqir SINA – New York Më: 21 maj 2020 Në ora: 20:45
Pamje nga vendi i ngjarjes
Miku i madh i shqiptarëve John Ratcliffe miratimin nga Senati Drejtor i Inteligjencës Kombëtare, së bashku me bashkëshorten Michele, e feston me mikun e tij shqiptar Ismet Smajli
 
WASHINGTON D.C.: Seanca dëgjimore për konfirmimin u mblodh sot ndërsa Senati i kthehet në normale, masat të reja në Capitol Hill, tha korrespondentja e FoxNews nga Capitol Hill Chad Pergram.
 
“Senati të enjten votoi për të konfirmuar kongresistin republikan John Ratcliffe si drejtorin e ardhshëm të inteligjencës kombëtare” tha Pergram.
 
Ratcliffe, R-Texas, u miratua me 49 vota pro dhe 44 vota kundë. Votimi erdhi pasi inteligjenca kombëtare, institucioni më i lart në SHBA, për sigurinë, e gjeti veten përsëri në mes të një stuhie politike, mbi atë nëse bashkëpunëtorët e Trump ishin "të pa maskuar" në mënyrë të padrejtë në raportet e inteligjencës gjatë ditëve të fundit të administratës së Obamës.
 
Emërtimi i Ratcliffe u votua fillimisht nga Komiteti i Inteligjencës së Senatit në fillim të kësaj jave me një votë partie nga 8-7, duke reflektuar tensionet e vazhdueshme partizane mbi postin e drejtorit të ardhshëm të Inteligjencës Kombëtare.
 
"Roli i Inteligjencës Kombëtare - DNI, është thelbësor për sigurinë tonë kombëtare, dhe unë mezi pres të punoj me Drejtorin Ratcliffe, pasi ai mbikëqyr përpjekjet e 17 agjencive të inteligjencës së vendit tonë", tha në një deklaratë kryetari në detyrë i Komitetit të Inteligjencës Kombëtare të Senatit, Marco Rubio, R-Fla.
 
"Në një kohë kur kërcënimet ndaj kombit tonë janë të shumta dhe të ndryshme, është thelbësore të kemi një DNI të konfirmuar nga Senati, duke siguruar që një sërë agjensish të inteligjencës po ndajnë informacione përmes linjave, koordinojnë aftësitë dhe punojnë në përparimin e sigurisë së kombit, duke përdorur dhe rritur aftësitë kryesore në shekullin XXI," tha Marco Rubio, R-Fla.
 
Sa rutinore janë kërkesat 'dismaskuese' dhe kush ka autoritetin ta bëjë atë? shtoi Rubio: "Drejtori Ratcliffe, e kupton këtë përgjegjësi, dhe unë jam i bindur se ai do t'i përmbushë të gjitha rolet që i janë dhënë DNI me integritet."
 
Gjatë seancës së tij të konfirmimit në fillim të këtij muaji, Ratcliffe, R-Texas, u zotua senatorëve se ai do të jepte informacione të inteligjencës pa paragjykim nëse konfirmohet për punën.
 
Ratcliffe, i cili ishte një nga aleatët më të fortë të Presidentit Trump gjatë fajësimit, tha se ai kishte përvojë të ishte një udhëheqës i pavarur i 17 agjencive të inteligjencës së vendit, duke pasur parasysh punën e tij të kaluar si një prokuror federal.
 
"Puna më e mirë që kam pasur ndonjëherë ishte të isha avokat i Shteteve të Bashkuara dhe ajo që unë e dua ... ishte se ishte një pozicion apolitik," i tha Ratcliffe, para Komitetit të Inteligjencës Kombëtare të Senatit në fillim të këtij muaji. “Unë gjithmonë kam qenë për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Asnjëherë nuk jam bër palë apo të tjetra. Dhe, unë mendoj shumë se si ky rol për DNI është përkushtimi im për t’i shërbyer vendit tim. "
 
Ratcliffe gjithashtu u zotua t'i dërgojë presidentit informacione "të pavrenduara", të vërteta, pavarësisht nëse mund ta zemërojë atë.
 
Ratcliffe ofroi garanci se ai do të mbështetej për bllokuesit e informacionit në zyrat e inteligjencës, mes debateve të ndezura për trajtimin e një personi informues, ankesa e të cilit prekte procedurat e fajësimit.
 
"Unë dua ta bëj shumë të qartë, si drejtor i DNI, çdo informacion - e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja - do të gëzojnë çdo mbrojtje sipas ligjit," tha ai.
 
Ratcliffe ishte një nga kritikët më të zëshëm të hetimit të ish Këshilltarit Special, Robert Mueller, për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016.
 
Presidenti emëroi Ratcliffe të shërbejë si DNI në shkurt, vetëm disa muaj pasi kongresmeni tërhoqi papritmas emrin e tij për të njëjtin post kur u paraqit për herë të parë për të zëvendësuar Dan Coats.
 
Kur Ratcliffe tërhoqi emrin, Trump në atë kohë citoi trajtimin e tij të ashpër në duart e "LameStream Media".
 
Richard Grenell, Ambasadori i Sh.B.A në Gjermani, aktualisht po shërben si ushtrues detyre DNI, dhe shumë shpejt duhet ta lëshoi këtë detyrë.
 
Sidoqoftë, ai ka bërë valë në atë pozicion ndërsa Ratcliffe ka kaluar procesin e konfirmimit, së fundmi duke deklasifikuar dosjet që kanë të bëjnë me "demaskimin" e emrit të ish këshilltarit të sigurisë kombëtare Michael Flynn në raportet e inteligjencës.
 
Thjeshtë dhe e paqartë është nga skedarët nëse ndonjë prej atyre kërkesave ka qenë e pahijshëme, por zhvillimi nxiti akuza nga aleatët e Trumpit që Flynn ishte në shënjestër përpara një interviste fatale të FBI që çoi në fajësinë e tij për të gënjyer hetuesit - një rast që DOJ ka që nga viti I kaluar për të larguar nga puna Flynn.
 
Kush është John Ratcliffe
 
Ratcliffe, një ish-Avokat i SHBA, 53-vjeçar, ka qenë një mbështetës i fortë i Presidentit Trump në të kaluarën. Ai ka shërbyer në Kongres që nga viti 2014 pasi ai e hodhi poshtë rolin e gjatë të kongresistit Ralph Hall, qysh në garën fillimore në partinë republikane. Kjo garë ishte e dukshme në atë që ishte hera e parë në dy dekada që një kongresmen i “jetë gjatë” në karrierën e tij si republikan në Teksas, të humbiste një sfidë kryesore, me kundër kandidatin e athershëm Ratcliffe.
 
Në 2004, Ratcliffe u emërua për të mbikëqyrur përpjekjet e anti-terrorizmit dhe të sigurisë kombëtare për Qarkun Lindor të Teksasit nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA. Tre vjet më vonë, ai u bë Ushtruesi i Detyrës së SHBA për Rrethin Lindor të Teksasit nën ish-Presidentin Xhorxh W. Bush, të Departamenti i Drejtësisë i SHBA.
 
Si Avokat fedreal i SHBA, Ratcliffe, ishte një nga prokurorët federal të përfshirë në çështjen Fondacioni Tokë e Shenjtë, në të cilin pesë individë u dënuan për financimin e terrorizmit dhe për të siguruar miliona dollarë prej Hamasit. Ai gjithashtu mbikëqyri Operacionin Plymouth Rock, i cili çoi në arrestimin dhe ndjekjen penale të mbi 300 të huajve të paligjshëm për mashtrim identiteti.
 
Ai shërbeu gjithashtu si kryebashkiak i bashkisë Heath në Texsas, një qytet i vogël në zonën e metrosë Dallas-Fort Worth.
 
Ratcliffe ka fituar vëmendjen e publikut për rolin e spikatur që ai ka luajtur në seancat dëgjimore të Kongresit, sidomos ato që përfshinin Këshillin Special për Departamentin e Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara, me Kryeprokuror Robert Mueller.
Para emërimit të tij të fundit, Ratcliffe ishte gjithashtu një konsideratë kryesore për të zëvendësuar Jeff Sessions si Prokuror i Përgjithshëm i SHBA pas dorëheqjes së Sessions në nëntor.
 
Miku i madh i shqiptarve , emërohet Drejtor i Inteligjencës Kombëtare
 
Miratimin nga Senati Drejtor i Inteligjencës Kombëtare, John Ratcliffe, e feston me mikun e tij shqiptar Ismet Smajli.
 
Kjo ishte nji supriz e veçant për mua dhe djalin tim Edmondin, menjiher pas votimit John dhe bashkshortja Michelle erdhën në lokalin tonë për nji përshëndetje të shkurter :
 
“Nuk mundem ta përshkruaj gëzimin, nuk kisha iden se ai ishte në shtëpin e tij këtu afër, dhe me tha se kishte dëshir që unë të jem njeriu i parë që do takonte. E urova përzemërsisht për detyrën e re, dhe ai më falenderoi për miqesin” shkruan në statusin e tij në Facebook, Ismet Smajli me banim në Dallas Teksas.
 
Siç, dihet Rrethi i katërt i kongresit që mbulon pjesën verilindore të zonës Dallas-Fort Worth, është shumë republikan. Ai ka edhe grupin më të madh të shqiptarë amerikanëve republikan, që drejtohet nga veprimtari i njohur dhe biznesmeni i suksesshëm Nazar Mehmeti - Presidenti i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Diaspore, i cili së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të këtij rrjeti dhe veprimtarët Ylber Korca dhe Gani Fejza, janë miqt më të afërt të John Ratcliffe .
 
Kongresisti republikan i Texasit John Ratcliffe, ka lidhje të forta edhe me kryetarin e Partisë Republikane në Shqipëri - Fatmir Mediun.
 
Ismet Smajli, shqiptari më i afërt me kongresistin e Teksasit John Ratcliffe, nuk mundi ta “fshehë” kënaqësin e tij për këtë emrim kaq të lart të mikut të tij, duke shkruajtur në llogarinë e tij në Facebook,, miqve dhe anëtarve të Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare , se ai deshiron të ndaj me këtë rast me gjithë shqiptarët këtë lajm tepër të mirë .
 
“Presidenti i SHBA-ve Donald Trump, ka nominuar Kongresistin John Ratcliffe (R-Texas) për të shërbyer si drejtor i inteligjencës kombëtare (DNI) , shkraun Smajli, dhe vazhdon : “Kongresisti Republikan John Ratcliffe nga Dallas Texas , per shume vite eshte mik I ngushte I Presidentit z. Nazar Mehmeti , dhe sekretarit te pergjithshem te Rrjetit te Bizneseve te Diaspores Shqiptare,” pra i imi thote Ismet Smajli .
 
Ai me tej shpjegon se Kongresisti z.John Ratcliffe, eshte mik dhe perkrahes i fuqishem i Kosoves dhe i Rrjetit te Bizneseve te Diaspores Shqiptare , z.John Ratcliffe, ishte prezent dhe mbajti nje fjalim rasti si i ftuar i vecante , ne ‘’Forumin Ekonomik Mbrekombetar i Diaspores Shqiptare” ne New York s ne vitin 2016 , i organizuar nga Rrjeti i Bizneseve te Diaspores Shqiptare ne Amerike .
 
Ndërkohë, ky ka qene një takim i bukur edhe për mua - mbasi mu dha rasti të takohesha me ish Këshilltarin e lart për siguri të ish - Presidentit Bush - Kongresmenin Republikan z. John Ratcliffe, nga Teksasi, mikun e madh i të gjithë shqiptarëve, dhe miku i ngushtë - i veprimtarit të njohur nga Teksasi Nazar Mehmeti, Ismet Smajli si edhe i veprimtarve Ylber Korca, Gani Fejza, pra i gjithë komunitetit shqiptar në Dallas - Distriktin e Kongresit ku ai shërben, pjesmarrjen e tij në Samitin historik të Rrjetit të Bizneseve Shqiptarë, në Diaspore, i mbajtur për tre dite me radhë në New York, Shtator 2016.
 
Por interesant është fakti se John Ratcliffe ka lidhje të forta me komunitetin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe njihet si mbështetës i pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe çështjes shqiptare në Ballkan. Në 2016-ën, Ratcliffe mori pjesë në Forumin Ekonomik Mbarëkombëtar të Diasporës Shqiptare, ku mbajti edhe një fjalim.
 
Në takime të tjera, John Ratcliffe shfaqet në krah të biznismenit tetovar Lazim Destani, Fatmir Mediut, ish-ministër i Mbrojtjes, dhe Teuta Sahatqijës, Konsulle e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në New York.
 
Ai shërben aktualisht në Komitetin e Inteligjencës, Komitetin për Sigurinë e Brendshme dhe Komitetin e Gjyqësorit të Kongresit amerikan. Por prej ditës së sotme ai është miratuar në krye të Inteligjencës Kombëtare, nga Senati i SHBA-së.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat