SHBA: Pothuajse gjysma e vendit po përjeton “kërcitjet” në rastet e koronavirusit - dhe, më shumë se gjysma e amerikanëve çdo ditë flasin vetëm Coronavirusin COVID-19

Amerika

SHBA: Pothuajse gjysma e vendit po përjeton “kërcitjet” në rastet e koronavirusit - dhe, më shumë se gjysma e amerikanëve çdo ditë flasin vetëm Coronavirusin COVID-19

Nga: Beqir SINA - New York Më: 12 qershor 2020 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

WASHINGTON D.C.: Në shumë pjesë të vendit, rutinat e vjetra po kthehen ndërsa gjithnjë e më shumë biznese hapin dyert e tyre dhe kufizimet e vendosura për shkak të pandemisë koronavirus janë të qetë. Por rihapja e planeve nuk do të thotë që problemet kanë mbaruar, thotë Ree Hines, i programit Today në NBC.

Ai thotë se pothuajse gjysma e vendit po përjeton “kërcitjet” në rastet e koronavirusit, dhe, më shumë se gjysma e amerikanëve çdo ditë flasin vetëm për Coronavirusin COVID-19.

Simbas, NBC - Today, në fakt, në mes të shtytjes për një kthim në normalitet, gati gjysma e vendit po përjeton një valë të re infeksionesh, me një shtet(SHBA) që sheh se është pikërisht më i larti akoma dhe një kryeqytet, duke kthyer mbrapa orën në planet e rihapjes së tij.

Nashville ishte në prag të fazës së tretë të propozimit të rihapjes, kur kryetari i bashkisë John Cooper zbuloi se sulmi i fundit në rastet e COVID-19 në rajonin juglindor të qytetit kërkonte ndërprerjen e planit.

"Kështu që ne do të vazhdojmë, shpresojmë, vetëm pak më gjatë me fazën dy, ndërsa vëzhgojmë me kujdes të dhënat tona të shëndetit publik çdo ditë," tha Cooper të enjten.

Ndërkohë, planet në shtetin e Florida vazhdojnë, përkundër faktit se shteti përjetoi “kërcitjen” e saj më të madhe një-ditore në raste të reja të koronavirusëve që prej fillimit të shpërthimit - 1.698 raste të reja - ishin dje të enjten.

Siç shpjegoi korrespondenti i NBC News Tom Costello në programin TODAY, si shkak i protestave që nisën me vdekjen e George Floyed - 14 shtete kanë raportuar një rritje prej 25% të rasteve, dhe vetëm Arizona ka parë një sulm 93% gjatë javës së kaluar. Dhe ndërsa një pjesë e këtyre rezultateve mund t'i atribuohet testimit të rritur, ka ende shumë për të mësuar në lidhje me shkallën aktuale të transmetimit - dhe për të ardhmen e marrjes së tij nën kontroll.

Për këtë qëllim, shumë kompani janë duke punuar për të zhvilluar një vaksinë, deklaroi në një njoftim për shtyp këtë javë Qendra Kombëtare e Studimeve Infektive, duke pohuar se do të hyjë në fazën e tretë dhe të fundit të testimit të kandidatit të saj për vaksina mRNA, me 30,000 trupa në korrik. Kompania gjithashtu vuri në dukje se "mbetet në rrugën e duhur për të qenë në gjendje të ofrojë afërsisht 500 milion doza në vit, dhe ndoshta deri në 1 miliard doza në vit, duke filluar në vitin 2021 ..."

Johnson & Johnson dhe Universiteti Oxford gjithashtu pritet të hyjnë në fazën e tretë me kandidatët e tyre të vaksinave këtë verë.

Por para se parandalimi të jetë një mundësi, mjekët vazhdojnë të përballen me sfidat e trajtimit të virusit që mund të marrë një tarifë të rëndë, dhe në disa raste të përhershme, në mushkëri.

Kirurgët në Spitalin Memorial të very-perëndim të Çikagos kryen një transplantim në mushkëri të dyfishtë mbi një pacient të COVID-19 në të 20-tat. Kjo, besohet të jetë hera e parë që kjo procedurë është bërë në SHBA.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat