Harry Bajraktari votoi për mikun e tij të ngusht Kongresmenin Eliot Engel

Amerika

Harry Bajraktari votoi për mikun e tij të ngusht Kongresmenin Eliot Engel

Nga: Beqir Sina Më: 24 qershor 2020 Në ora: 06:03
Amerikë

Shqiptarët me të drejt vote në distrikitin 16të ku votohet për Eliot Engel pothuajse të gjithë kan votuar deri tani kongresistin dhe mikun e madh të shqiptarve- Por, si rezultat i komplikimeve me listat për shkak të votimeve jo normale, këtë herë rezultate do të shpallen javën e ardhëshme.
 Shteti federal New York,  sot ka garën më të madhe për zgjedhjet fillimore- ato brenda partive për në kongresin amerikan.

 Janë 15 gara paraprake për tu parë në New York, ku simbas eksperteve dhe analisteve të këtyre zgjedhjeve shumë anëtarë të profilit të lartë të Kongresit - po përballen me sfida të vështira parësore në New York, dhe ndonjeri prej tyre edhe mund të largohet nga Kongresi.

 Kështu pas rezultateve të votimeve të dala pas 23 qershorit në Nju Jork, disa nga anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve anëtar të profilit më të lartë - Kryetar të Komisioneve dhe me shërbimin më të gjatë të Partisë Demokratike mund të largohen.

 Megjithse,  është heret të flitet,  dhe shpresat janë të mëdha, sidomos te shqiptarët për një mandat tjetër për Eliot Engel, i cili kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, dhe, ka qenë në Kongres që nga viti 1989, ndërsa duket që për herë të parë miku i madh i shqiptarve do të jetë anëtari më i prekshëm të Martën.

Sfidanti kryesor i tij, që vjen jo nga politika ,është  një ish drejtor shkolle të mesme në Bronx, NY, Jamaal Bowman, i cili ka ngritur një fushatë të frikshme, mbasi ai ka marr një numër të aprovimeve të mëdha nga progresistët, ata që i përkasin të majtës ekstreme në partinë demokrate, përfshirë social komunisten portorikene Alexandria Ocasio-Cortez, ish kandidatin “socialist” Bernie Sanders dhe atë Elizabeth Warren.

 Me ata është bashkuar kundra Eliot Engel edhe grupimi më i madh i të majtve “Themelimi demokratik” i cili ka hyrë në një përpjekje për të “rrëzuar” Engel - që ka marr miratimin kryesor  të ish Zonjës  së parë Hillary Clinton - dhe atë të senatorit me më shumë ndikim Charls Shumer, por nuk është e qartë nëse do të jetë e mjaftueshme.

Ndërsa, Engel, ka bërë fushat me më shumë para në përgjithësi, Bowman si shkak i situatës së krijuar pas janarit , Coronavirusin Covid-19, protestat e vdekjes së një njeriu me ngjyrë George Floyd dhe protestat kundra racizmit BLM, simbas sondazheve ka marr më shumë mbështetje në distriktin 16të, sesa Eliot Engel.

 Ai ka vendosur numra të fortë të mbledhjes së fondeve, me dy grupet të jashtme të partisê demokrate atyre ultramajtiste që shpenzojnë para të madhe në emër të tyre.

 Engel është kritikuar nga kundërshtari i tij për mungesën e prezence simbas tij nga rrethi 16të- New Rochelle, e cila është në rrethin e vështir dhe ishte gjatë gjithë fushatës një pikë e nxehtë e hershme për Covid-19.

 "Ai tashmë e ka idenë se cilat janë ndryshimet sistemike që ne kemi nevojë në mënyrë që njerëzit të mos kalojnë boshllëqet," tha Sochie Nnaemeka, drejtore shtetërore e Nju Jorkut për Partinë “Puntorve Familjarë”, një parti tipit socialist e cila ka mbështetur Bowman.

 Gara Engel-Bowman,  nuk është e vetmja konkurruese, apo e vetmja që është së paku interesante për tu parë me rezultatet në New York.

 Këtu janë përfshirë edhe Kongresistët Yvette Clarke, Carolyn Maloney dhe Jerry Nadler, që po përballen me sfidues të rëndësishëm, megjithëse nga ata,thuhet se  ulësja e Clarke duket se është e vetmja që mund të rrezikohet.

 Dy kongresistë demokrat në këto zgjedhje fillimore Jose Serrano dhe Nita Lowey, u tërhoqën nga gara e demokratve dhe nuk po kandidojn për rizgjedhje, mbasi e ndjenë se nuk kanë rezultate të sigurta.

 Shumë nga rrethet e kongresit të Nju Jorkut,  përfshijnë komunitete të larmishme me ndarje të konsiderueshme përgjatë vijave socio-ekonomike dhe racore, të cilat gjithashtu janë në “lojë” në këto zgjedhje paraprake, që u mbajtën të martën.

 Rrethi i 16-të, i cili përfaqëson Engel, përmban pjesë të të dy Qarqeve në Bronx dhe Westchester. Dhe i gjithë vemendja tani në këto zgjedhje është emblematike për Nju Jorkun, thonë analistët dhe ekspertët e këtyre zgjedhjeve.

 Ocasio-Cortez, e cila ka pasur disa sfidues kryesorë të nivelit të parë të saj, u sollë  në qendër të vëmendjes në 2018,  pasi i krijojë humbje të papritur të Joe Crowley, dhe në fillimoret e vitit 2020, New York, ajo mund të jet një surprizë tjetër e këtillë.

 Një garë tjetër ku shqiptarët me të drejt vote janë mobilizuar sot për fitore janë ata në Staten Island dhe Bay Ridge Brooklyn, dhe e presin fitoren e tij - aty ku është në garë edhe kandidati shqiptar për partinë Republikane Marko Kepi - i cili ka bërë një fushat të shkëlqyer dhe për tu admiruar për të fituar në garën për Asambleist i Shtetit të New Yorkut.

 Për shkak se ka shumë njerëz në votime dhe rregullat e votimit janë ndryshuar ka të ngjarë që një pjesë të votojnë në mungesë me postë, dhe rezultati ka shumë të ngjarë të marrë një kohë për të dalë rezultatet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat