Donald Trump ish-manjati i pasurive të patundshme dhe ylli i telerealitetit

Amerika

Donald Trump ish-manjati i pasurive të patundshme dhe ylli i telerealitetit

Më: 29 shtator 2020 Në ora: 15:31
Donald Trump

Uashington, 29 shtator – Rritja befasuese e popullaritetit të presidentit të SHBA, Donald Trump ka hedhur poshtë shumë supozime dhe tabu, ndërkohë që 74-vjeçari, ish-manjat i pasurive të patundshme dhe ylli i telerealitetit po lufton tani për mbijetesën në politikë.

Fitorja e tij në 2016-n, pas premtimeve për statusin e të huajve dhe stili i tij i ri negociues prej biznesmeni në Shtëpinë e Bardhë, tronditi pjesën më të madhe të ekosistemit politik të SHBA.

Stili i tij i qeverisjes vazhdon të shihet ende si agresiv, i guximshëm dhe luftarak.

Sidoqoftë, Trump vazhdimisht ka qenë në krye në pothuajse çdo sondazh këtë vit.

Çdo premtim që ai ishte në gjendje ta realizonte në ekonomi, përfshirë nivelin e ulët të papunësisë, u godit nga koronavirusi.

Stili i tij i qeverisjes përplaset gjithnjë e më shumë me problemin e efektivitetit.

Megjithatë, shëndetësia mbetet kryesisht e pandryshuar dhe marrëveshjet tregtare ende nuk janë rinovuar, siç ka premtuar ai. Ai tërhoqi vëmendjen për marrëdhëniet me Kinën, por pa asnjë zgjidhje.

Vazhdimi i “Make America great again” për herë të dytë është duke u bërë gjithnjë e më i vështirë.

Fushata e Trump ndërtohet gjithnjë e më shumë rreth frikës, duke akuzuar kundërshtarët si socialistë autoritarë dhe globalistë që do të shkatërrojnë ekonominë, do të sjellin kaos në rrugë dhe do të mbysin fjalën e lirë.

Ai po thyen gjithashtu një rekord në emërimin e gjyqtarëve konservatorë, mbrojtjen e të drejtës për armëve dhe pro biznesit.

Trump u lind më 14 qershor 1946, i katërti nga pesë fëmijët e Frederick Trump, një manjat i pasurive të patundshme që i la trashëgim familjes së tij një perandori të vogël në Nju Jork.

Në moshën 13 vjeçare, prindërit e Trump e dërguan atë në një akademi ushtarake.

Presidenti i ardhshëm vazhdoi të studionte në universitetin ”Fordham” dhe më pas në shkollën prestigjioze të biznesit ”Wharton” në Universitetin e Pensilvanisë.

Pasi u diplomua nga ”Wharton”, ai u bashkua me kompaninë e babait të tij dhe u bë president në 1974 dhe e quajti atë ”Organizata Trump”.

Ai bëri investime në hotele, kazino, fusha golfi dhe apartamente luksoze dhe arriti të rriste pasurinë e familjes.

Trump ka hyrë edhe në investime argëtuese dhe mediatike, duke përfshirë konkurset e bukurisë ”Miss USA” dhe ”Miss Universe”.

Pasuan rolet e tij në shfaqjet e telerealitetit “The Apprentice” dhe “The Celebrity Apprentice”. Kur ishte koha për të pushuar nga puna një konkurrent, ai u thoshte atyre shkurtimisht “jeni i pushuar nga puna”.

Trump ishte zhytur në politikë herë pas here, por kurrë nuk kishte bërë një përpjekje serioze.

Disa nga përpjekjet e tij dukeshin të dizajnuara vetëm për t’i rritur profilin dhe famën.

Ai sulmoi ish-presidentin Barack Obama duke thënë se ishte presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili kishte lindur në këtë vend, një akuzë me sfond racist.

Fushata e tij e vitit 2016 ishte e mbushur me goditje të tilla. Ai thoshte se shumë emigrantë meksikanë ishin përdhunues dhe vrasës dhe premtoi ndalimin e hyrjes së myslimanëve në vend.

Ai gjithashtu u përball me akuzat për ngacmim seksual dhe se kurrë nuk kishte bërë ​​deklaratat e tij të taksave, një traditë e hershme në SHBA për kandidatët për president.

Sidoqoftë, ishin pretendimet për lidhje me ndërhyrjet e zgjedhjeve ruse që e ndoqën presidencën e tij, duke çuar në hetime të shumta që i morën kohën dhe energjinë dhe e çuan në beteja të pafundme.

Urrejtja e Trump për atë që ai e përshkroi si “mediat e lajmeve të rreme” vetëm sa i rritën problemet e tij, duke përfshirë hetimet ligjore që u shfaqën në bizneset e tij të pasurive të patundshme.

Ai u padit, megjithëse nuk u dënua, për lidhjet e tij me Ukrainën.

Slogani “ju jeni pushuar nga puna” dukej se ndiqte edhe më vonë në qeveri, pasi kabineti dhe stafi i tij i lartë panë krijimin e një ndjenje kaosi në Shtëpinë e Bardhë.

Pandemia e këtij viti ka goditur rëndë SHBA-në dhe Shtëpia e Bardhë është akuzuar vazhdimisht për përgjigje të dobët dhe mungesë ndjeshmërie.

Kriza shëndetësore dhe bllokimet jo vetëm që shkatërruan planin e fushatës ekonomike të Trump, por gjithashtu u hapën rrugë protestave/ATSH – DPA.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat