Si e kujtoi komuniteti shqiptaro-amerikan 100-vjetorin e lindjes se At Gjergj Fishtes me 24 Tetor, 1971, në Nju Jork

Amerika

Si e kujtoi komuniteti shqiptaro-amerikan 100-vjetorin e lindjes se At Gjergj Fishtes me 24 Tetor, 1971, në Nju Jork

Nga: Frank Shkreli Më: 23 tetor 2020 Në ora: 23:10
At Gjergj Fishta

23 Tetori i vitit 1871 është data që shënon lindje e At Gjergj Fishtës.

As në mërgimin e gjatë e të mundimshëm nuk e kemi harruar kurrë Fishtën e madh por e kemi kujtuar në raste të veçanta, megjithëse i përjashtuar nga regjimi komunist.

Në këtë shkrim tepër modest, të botuar në revistën, “Jeta Katolike” Shqiptare” në Nju Jork mund të gjeni një përmbledhje të darkës kushtuar Poetit të Madh të Kombit, At Gjergj Fishta, me rastin e 100-vjetorit të lindjes, me 24 tetor, 1971. Mos më kritikoni për shkrimin, sepse isha duke hedhur hapat e parë të gazetarisë.

Përshëndetje të gjithëve dhe uruar ditëlindjen e Fishtës së Madh e të pavdekshëm!

Image
Image
Image
Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat